جامعه عفاف و حجاب می خواهد/ با ون و مینی بوس و پاسبان، فرهنگ درست نمی شود

مشهد - ایرنا - رییس جمهوری با تاكید بر این كه دولت در مبارزه با فساد مصمم است، گفت: دولت یازدهم از انجام هر آنچه كه در راه مبارزه با فساد و توسعه كشور نیاز باشد از هیچ كس و از هیچ قدرتی نخواهد ترسید.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» روز یكشنبه در جمع نخبگان و برگزیدگان استان خراسان رضوی افزود: با وحدت، انسجام، جهاد و تلاش بر مشكلات فائق خواهیم شد و برای حل معضلات این كشور حتی فساد، كلیدی بهتر از علم و فناوری نیست.

رییس جمهوری با یادآوری رشد و توسعه كمی دانشگاه ها و تعداد مقالات علمی ارایه شده در كشور ادامه داد: ما برای چه مقاله می نویسیم؟ در این مقالات به دنبال چه هستیم؟ البته جای تردید نیست كه دوست داریم در دنیا اعلام شود كه تعداد مقالات ایران در منطقه نخست است.

روحانی با بیان این كه البته مقاله نوشتن و ارایه كردن یك مقاله تفوق علمی است و جای تردید ندارد، گفت: اما می خواهم نكته دیگری بگویم كه خدای ناكرده مقاله نوشتن، امتیاز گرفتن و درجه علمی هدف ما نشود. اگر اینها هدف شود، ما به جایی نمی رسیم.

وی ادامه داد: مقاله می نویسیم، می فرستیم و چاپ می كنند، ما هم استادیار، استاد تمام می شویم و بسیار هم كلمه استاد تمام برای كسانی كه در مسیر علم و دانش هستند، لذت دارد. حداقل برای این كه نشان دهند كه كار و تلاش كردند و زحمت كشیدند البته به شرط این كه فساد در این داستان نباشد.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این كه ما در این دولت به برخی فسادها برخوردیم كه شگفت آور است، توضیح داد: «قدیم ها می گفتند آدم بعضی چیزها می بیند شاخ در می آورد، می گفتیم مگر آدم شاخ هم در می آورد؟ اما اكنون می بینیم برخی موضوعات آنچنان به مغز فشار می آورد كه گویی دو شاخ در حال درآمدن است و معلوم است كه مثال های ایرانی بی ربط نیز نبوده است؟ آخه برای استاد و بورسیه شدن هم تقلب؟ از طرف می پرسند آقا نمره ات چند است؟ می گوید؛ ای بنویس دیگه 12- 14- 15، آقا بگو نمره ات چقدر است، نمره ای می گوید كه بعد معلوم می شود گفتارش ... البته ممكن است كم حافظه گی و گرفتاری زمانه باعث شده باشد وگرنه بعید است كسی كه در مسیر استادی است، بخواهد تقلب كند.»

رییس جمهوری ادامه داد: «واقعا ما دچار حیرت شدیم كه چرا؟ حالا رانت می گویند در برخی زمینه های اقتصادی، مالی و پولی كه البته همه آنها بد است اما آدم بخواهد استاد فرزندان مردم شود با تقلب؟ بخواهد در این كشور معلم شود كه شاگرد تربیت كند كه آن شاگرد كشور را نجات دهد آن هم در شرایط حصر اقتصادی و مبارزه با استكبار جهانی و با شعارهای بسیار بلند و پرطمطراق، بعد در آن تقلب دربیاید و بعد عده ای بنویسند سرگشاده و غیرسرگشاده و تهدید كنند؟ مگر این دولت از تهدید می ترسد؟»

روحانی تصریح كرد: من امروز در محضر شما فرهیختگان، بزرگان، اساتید و در محضر مولایمان امام هشتم (ع) كه روح او ناظر و روز میلاد او است، خدمت شما به صراحت عرض می كنم، هر آنچه كه در راه مبارزه با فساد لازم باشد و در راه توسعه این مملكت نیاز باشد، این دولت از هیچ كسی و هیچ قدرتی نخواهد ترسید.

وی ادامه داد: لابد شما می گویید چرا نمی ترسید، دیگران چیزهای بسیار دارند كه می توانند شما را تهدید كنند و چرخ دولت شما را از گردش بیاندازند؟، من به شما خواهم گفت این چنین نخواهد شد، چرا؟ زیرا تا روزی كه اكثریت قاطع مردم هوشیار و بیدار این سرزمین با دولت و در كنار دولت هستند، این دولت موفق خواهد بود.

رییس دولت یازدهم اظهارداشت: اگر هم یك زمانی مردم در كنار این دولت ها نباشند، آن قدرت ها هم نباشند ما موفق نخواهیم بود، موفقیت ما در سایه حمایت، حضور و تلاش مردم و البته لطف پروردگار و عنایت حق كه او اصل و همه چیز است.

روحانی ادامه داد: آن روزهای نخست كه انتخاب شده بودم برخی به من می گفتند، این تصور خام است كه شما فكر كنید مدت چهار سال می توان كاری كرد؟ آنچنان چاه ها برای شما كنده اند كه از این چاه به آن چاه و از آن چاه به چاهی دیگر می روید و اصلا به جاده نمی رسید كه بخواهید حركت كنید.

وی خاطرنشان كرد: من همان وقت به دوستان می گفتم كه مشكلات زیاد است اما باید امید همه ما بر تمام مشكلات فائق شدن باشد، مطمئن باشید اگر دست به دست هم دهیم با وحدت، اتحاد، انسجام، یكپارچگی و جهاد و تلاش موفق خواهیم شد.**دولت الكترونیك راه علمی مبارزه با فساد است

رییس جمهوری در بخش دیگر از سخنان خود تاكید كرد: در تمام مراحل باید با تلاش پیگیر و با جهاد، تلاش و كوشش كار را پیش ببریم تا به مقصد و مقصود برسیم و برای حل معضلات مملكت كلیدی جز علم، دانش، تحقیق و فناروی نمی شناسم.

وی افزود: دانشمندان، دانشگاهیان و اهل نبوغ ما باید بدانند و طرح علمی بدهند، فساد با شعار درست نمی شود، این كه داد بزنیم و دادگاه درست كنیم و عده ای را بگیریم، درست نمی شود مبارزه با فساد طرح علمی نیاز دارد.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی خطاب به نخبگان و برگزیدگان استان خراسان رضوی تصریح كرد: شما باید آن را طراحی كنید كه چگونه از فساد پیشگیری كنیم و راه آن را شما اهل نظر و اندیشه بگویید.

روحانی ادامه داد: اگر بنده برای جواز ساختمان یا كارخانه یا ورود كالا به یك نفر مراجعه كنم، بهتر است یا به 30 نفر و اگر با یك نفر رودررو باشم یا با 30 نفر، اگر با یك نفر روبرو باشم فساد كمتر است و اگر خدای ناكرده بخواهم رشوه بدهم یك بار و نه 30 بار رشوه می دهم و لااقل فساد یك سی ام می شود، ما باید كاری كنیم در كل فساد نباشد.

وی با تاكید بر این كه مبارزه با فساد نیازمند راه حل علمی است، یادآور شد: شما باید بگویید چگونه رابطه مراجعه كننده با كارگزار كوتاه تر شود، بسیاری از كارها را می توان با پست و الكترونیك انجام شود و حضوری نباشد، با این اقدام فساد كمتر می شود.

رییس جمهوری تصریح كرد: دولت الكترونیك از راه های علمی مبارزه با فساد است.

روحانی همچنین گفت: نه تنها در مبارزه با فساد، اگر ما در زمینه آب، محیط زیست، سیاست خارجی و حقوق ملی، رودخانه های مرزی و حقابه مشكل داریم علم حقوق، سیاست و اقتصاد همه باید به كمك ما بیایند و شما باید كاری انجام دهید تا بتوانیم مشكلات را حل و فصل كنیم.

وی با بیان این كه نوشتن مقاله كافی نیست، این سوال را مطرح كرد كه دانشگاه متكفل چیست؟

رییس جمهوری ادامه داد: وقتی می گوییم انسان ها عالم شوند چون ثواب دارد، اما وقتی می گوییم عالم شوند تا مشكل و معضل جامعه را حل كنند و رفاه، نشاط و امید را به جامعه برگردانند و این كار شدنی است.

وی گفت: اگر در اقتصاد مشكل داریم و باید تورم را كاهش دهیم، اساتید، محققین، پژوهشگران و اقتصاددانان باید كمك كنند. ما می خواهیم بر ركود غالب شویم و رونق ایجاد كنیم و شما اندیشمندان وصاحبنظران فرهنگ جامعه را تعالی بخشیم.**آیا راه عفاف برای بانوان ما ون است؟

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: فكر می كنیم تعالی بخشیدن جامعه، ون و مینی بوس و پاسبان و سرباز است، با این ها فرهنگ درست نمی شود.

این سخنان رییس جمهوری با تشویق حضار همراه شد. روحانی ادامه داد: راه ارتقای فرهنگ با علما، بزرگان و حوزه ها، محققین و اساتید دانشگاهی است، چگونه ما تشویق می كنیم، یعنی راه عفاف برای بانوان ما ون است؟ راه دیگری نداریم؟، خود بانوان ما كه فرهیختگان جامعه هستند، دانشگاهی، محقق و اساتید دانشگاهی هستند، خودشان برای استقرار عفاف در این جامعه و گسترش حجاب آیا راه بلد نیستند؟

وی با بیان این كه هم اكنون وزیر كشور كه مسوول این كار است در جمع ما نشسته است، گفت: به ما می گفتند آدم اگر یك چیزی را تجربه كرد و نشد، فردا دیگر نباید عین آن را انجام دهد باید یك جوری آن را اصلاح كنیم.

حضار باردیگر با كف زدن سخنان رییس جمهوری را تایید كردند.

رییس جمهوری یادآور شد: ما باید برای ارتقای اخلاق، نشاط در جامعه و نحوه رفتار با جوانان جامعه (پسر و دختر) راه علمی بیابیم، مدام می گویند دختر و پسر را جدا كنیم؟

روحانی در ادامه خاطره ای را بیان كرد و گفت: در یك زمانی در اول انقلاب یك آقایی به من گفت این پیاده رو خیلی مشكل دارد، گفتم چرا؟ گفت: زن و مرد در یك پیاده رو راه می روند و تنها راهش دیوار است و باید وسط دیوار بكشیم، گفتم پس لطفا دیوارش كوتاه باشد ما بتوانیم افراد را پیدا كنیم واقعا با این حل می شود؟

وی با بیان خاطره ای دیگر اظهار داشت: در اول انقلاب كه دانشگاه افتتاح شده بود یك عده در دانشگاه تهران دنبال كشیدن دیوار در كلاس بودند، تا دختر و پسر جدا شوند، زمانی كه امام (ره) اطلاع یافت، عصبانی شد و به آنان نهیب زد كه این كارها چیست ؟ این ها هَُو كردن اسلام و سخیف كردن موازین اسلام است و چیز دیگری نیست.

سخنان رییس جمهوری باردیگر با تشویق شركت كنندگان همراه شد.**اخلاق و عفاف به نفع همه ما است

روحانی همچنین یادآور شد: دین ما، دین مشكلات و سختی ها نیست، این همه پیچیدگی ندارد، برای این موضوعات راه حل درست و علمی پیدا كنیم، البته جامعه ما حجاب و عفاف می خواهد، این همه عاشقان علی بن موسی الرضا(ع) و اهل بیت(ع)، این همه عاشقان وجود دارد، اخلاق و عفاف به نفع همه ما است، استحكام خانواده های ما را حفظ می كند، قرآن، فلسفه حجاب را امنیت ذكر می كند.

وی خاطر نشان كرد: حجاب برای این است كه امنیت برای خانم ها ایجاد كند، معلوم است همه امنیت می خواهند، شما هم دلت می خواهد اگر دختر خانمت بیرون می رود تا زمانی كه برمی گردد امنیت داشته باشد آن دختر خانم هم دلش می خواهد وقتی بیرون می رود كسی او را اذیت نكند و این طبیعی است منتها راهش چیست؟

رییس دولت تدبیر و امید همچنین خطاب به عالمان و فرهیختگان اظهار داشت: شما عالمان و فرهیختگان باید راه درست علمی را پیدا كنید.**امر به معروف یعنی بخواهیم مردم كار درست را انجام دهند

روحانی در ادامه اظهار داشت: خداوند به ما امر كرده كه آمر به معروف و ناهی از منكر باشیم، اما اگر در یك جامعه ای مساله معروف بودن مورد خدشه قرار گرفت اول باید آن را درست كنیم.

وی ادامه داد: معروف یعنی كار شایسته و درست، امر به معروف یعنی از مردم بخواهیم كار درست و روا انجام دهند.**راهی جز اقناع نسل جوان نداریم

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خوئ خاطر نشان كرد: اول باید معروف را در جامعه معروف كنیم و بعد آن را امركنیم ؛ باید اول معروف را درست كنیم ؛ باید برای مردم توضیح داده و شرح دهیم؛ والله و به الله در عصر و دنیای ما، راهی جز اقناع نسل جوان نداریم ؛ با زور نمی شود بیاییم اینجا یا آنجا را ببندیم، نمی شود؛ دو چیز یاد گرفته ایم دیوار و فیلتر كه فكر می كنیم با این حل می شود.(تشویق حاضران را در پی داشت)

روحانی اضافه كرد: خب شما فیلتر درست می كنید اون می رود فیلتر شكن درست می كند.( تشویق حاضران)

وی افزود: حل نمی شود این مسائل چرا كه اگر حل می شد تا كنون حل شده بود.

رییس جمهوری با بیان اینكه فرهیختگان هم در این زمینه های فرهنگی وظیفه دارند، گفت: دولت دست نیاز به شما دراز می كند ؛ برای امور فرهنگی برای امور اقتصادی دولت كار فرهیختگان را می خواهد.**مریضی با فیلتر، دیوار و ون حل نمی شود

روحانی خطاب به نخبگان، فرهیختگان و برگزیدگان استان خراسان رضوی گفت: همانطوركه در امور بهداشتی و درمانی شما عالمان كمك می كنید و هر راهی راه علمی دارد.

وی ادامه داد: كسی كه مریض می شود چه كار می كنیم؟ مریضی با فیلتر، دیوار و ون حل نمی شود؛ مریض را به متخصص می بریم و بعد راه حل می یابد؛ یعنی اول بیماری را شناسایی می كند و بعد دارو می دهد؛ پس هر كاری راه علمی دارد.**فرهنگ راه علمی دارد

رییس دولت تدبیر و امید تاكید كرد: اگر سلامت راه علمی دارد پس فرهنگ،اقتصاد و مبارزه با فساد هم راه علمی دارد.

روحانی با تاكید بر اینكه مقالات علمی فرهیختگان و عالمان باید تبدیل به راه حل شود، گفت: با مقاله تنها درست نمی شد ؛ مقابله باید به راه حل و پس از آن به فناوری تبدیل شود.

وی اضافه كرد: فناوری هم باید به ترتیب به ساخت نمونه و پس از آن به تجاری سازی و سپس برند به برند تبدیل شود و آن وقت علم پیش می رود.

رییس جمهوری تاكید كرد: این علم بدین صورت تن،روح، جسم و روان را پرنشاط می كند و جامعه را اصلاح كرده و توسعه را پدید می آورد.

روحانی خطاب به حاضران گفت: خراسان عزیر با كمك اندیشمندان باید به سرعت از مشكلات فاصله بگیرد.

وی اضافه كرد: مشكلات فروانی در این استان وجود دارد كه در این سفر برخی را طراحی می كنیم و شما نیز باید به آن توجه كنید.

سیام.2021**9121**9012**7261**1336