نخستین نشست بین‌المللی اخلاق و محیط زیست برگزار شد

تهران - ایرنا - نخستین نشست بین‌المللی اخلاق و محیط زیست با حضور جمعی از چهره‌های برجسته محیط زیستی و دینی دنیا با هدف ایجاد جریان‌های فكری در زمینه اخلاق محیط زیستی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا در این نشست یك روزه كه برای نخستین بار به میزبانی ایران برگزار می‌شود، دكتر دیمیترویچ از بنیاد انرژی تكت سوئیس، پروفسور آساد پروهیچ استاد دانشگاه زاگرب كرواسی، پروفسور منظورسومرو رییس بیناد علوم اكو از كشور پاكستان، صلاح زواوی سفیر فلسطین در ایران، سوفیا سارینیا كارشناس واحد علوم اجتماعی و انسانی آسیا و اقیانوسیه در یونسكو، سیدمصطفی محقق داماد حقوقدان و استاد حوزه و دانشگاه و محمدرضا تابش رییس فراكسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی و جمعی از دیگر كارشناسان دینی و اخلاقی حضور داشتند.

اصغر محمدی فاضل رییس انستیتو علوم و فناوری های محیط زیست اكو در این نشست گفت: بی توجهی به ارزشمندی رعایت حرمت انسان و طبیعت باعث بروز چالش های زیست محیطی بسیاری در جهان شده است كه به طور مستقیم بر سلامت جسم و روان آدمی تاثیرگذار است.

وی تاكید كرد:‌ اهمیت حفاظت از محیط زیست و توجه به اخلاق محیط زیستی رویكردی است كه تمام دنیا باید به آن توجه كنند، امروزه تجربیات خوبی در زمینه حفظ محیط زیست به دست آمده است كه می توان از آنها برای تحقق این امر استفاده كرد.

وی ادامه داد: یكی از زمینه های مشكل ساز محیط زیست گرمایش زمین و از بین رفتن گونه های زیستی است كه اخلاق محیط زیست باید به این مقوله توجه بیشتری داشته باشد.

وی تاكید كرد: در این گفت باید بررسی كنیم كه آیا از نظر اخلاقی صحیح است كه از فناوری هایی برای آسایش زندگی خود استفاده كنیم كه باعث آسیب رساندن به محیط زیست می شود، باید ببینیم نقش و موضع مذاهب مختلف نسبت به حفظ محیط زیست چگونه است.

وی تاكید كرد:‌ حضور كارشناسان مختلف دینی و اخلاقی در این نشست فرصت مناسبی برای پاسخ به این سوالات است البته جامعه ما از دیرباز از دیدگاه ملی و مذهبی به محیط زیست توجه خاصی داشته است.

علمی(3) ** 9014 ** د . الف**م.ب**1599