۱۵ شهریور ۱۳۹۳،‏ ۱۵:۳۷
کد خبر: 81301981
۰ نفر
زوریك مرادیان، نخستین شهید ارامنه

تهران- ایرنا- زوریك مرادیان (مراد مسیحی) نخستین شهید ارامنه است كه تمام ارامنه ایران از شهادت او به طور غیرمنتظره ای یكه خوردند.

به گزارش ایرنا، در كتاب « جنگ تحمیلی 8 ساله و ارامنه ایران » درباره این شهید سرافراز آمده است: زوریك فارغ ‌التحصیل دبیرستان « كوشش مریم » بود، پس از آن كه در آزمون كنكور ورود به دانشگاه شركت كرده و پذیرفته نشد.

وی برای جلوگیری از هدر رفتن وقت و برای انجام وظیفه شهروندی خود در قبال میهنش ایران كه در جنگی تحمیلی قرار داشت به خدمت سربازی رفت.

به پادگان واقع در منطقه جنگی پیرانشهر فرستاده شد و در آن جا با وظیفه شناسی و از خودگذشتگی خود محبوبیتی به دست آورد.

شهادت زوریك مرادیان در 14 اكتبر 1980 (22 مهر 1359) به هنگامی كه در سنگر قرار داشت و آماده برای شلیك خمپاره بود، روی داد.

پادگان هدف بمباران‌های پیوسته هواپیماهای دشمن قرار گرفت و یكی از بمب ها در سنگر زوریك منفجر شد و او با افتخاری شایسته شهیدان به شهادت رسید.** زوریك شیفته ورزش بود

زوریك مرادیان در سال 1960 در تهران به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه «ساهاكیان» و متوسطه را در دبیرستان «كوشش مریم» گذراند.

او شیفته ورزش بود و فوتبال بازی می‌كرد به همین دلیل بود كه جمعی از دوستانش تیم فوتبالی به نام «شهید زوریك مرادیان» تشكیل دادند.

این تیم در بازی های سراسری ارامنه كه توسط باشگاه فرهنگی و ورزشی «آرارات» هر ساله برگزار می شود و دیگر مسابقات ورزشی شركت می كند.

او چهار خواهر دارد و تنها برادر آنان بود. دو تن از خواهرانش ازدواج كرده و تشكیل خانواده داده اند، دو خواهر دیگرش دوره دبیرستان را به پایان برده مشغول كار هستند.

پدرش، آقای واهان، راننده كامیون است و مادرش، خانم كاتارینه، خانه داری می كند.

زوریك نخستین شهید ارامنه در جنگ بود، از این رو، تمام ارامنه ایران از شهادت او به طور غیرمنتظره ای یكه خوردند و موجی از درد و اندوهی عمیق پدید آورد.

پدرش پس از شهادت پسر با دلی داغدار در وضعیتی سخت افسرده به سر می برد و تا چندگاهی نمی توانست بر سر كار برود.

آقای واهان پیش از شهادت پسرش بارها به پیرانشهر رفته بود و در پادگان آن جا با پسرش زوریك دیدار كرده بود. وی پس از شهادت او نیز با دلی آكنده از اندوه بار دیگر به آن پادگان رفت و در ملاقات با فرمانده و سربازان همرزم پسرش از ایشان بسی دلجویی و ارج و احترام دید و تا اندازه ای تسكین یافت.

پیكر شهید زوریك با حضور مردم در جایگاه ویژه شهیدان آرامگاه ارامنه «نور بور استان» تهران به خاك سپرده شد.

چند گاهی پس از شهادت زوریك، پدر و مادر او نامه ای از زوریك كه از پادگان به نشانی آنان فرستاده بود دریافت كردند. او در این نامه از اوضاع و احوال خود در پادگان نوشته بود و از والدینش خواسته بود كه چونان شهروندانی وظیفه شناس و آگاه از خطرات و تهدیدات دشمن بر ضد میهن، همواره وضعیت جنگی حاكم بر كشور، بخصوص مقررات خاموشی شبانه را رعایت كنند و به هواپیماهای بمب افكن دشمن فرصت جهت یابی ندهند.

چون بستگان نزدیك زوریك در شهر اراك ساكن بودند، در كلیسای مسروپ مقدس آن شهر نیز مجلس ترحیمی توسط هیات كلیسا و مدرسه آن شهر وابسته به خلیفه گری ارامنه تهران به مناسبت شهادت این فرد دوست داشتنی برگزار شد.

ارتشیان و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اراك به سبب آن كه زوریك یك ارمنی با اصلیت اراكی بود در پی شهادت او ارج و احترام خاصی برای ارامنه اراك قائل هستند.

در همین ارتباط عكس بزرگ شهید زوریك در مركز سپاه پاسداران اراك بر دیوار نصب شده است.

اجتمام**ن.س**1880**1436