انتقاد نشریه خوش خبر از نخستین مصاحبه خبری استاندار آذربایجان شرقی

نشریه خوش خبر در شماره جدید خود روایتی انتقادی از نخستین نشست خبری استاندار آذربایجان شرقی تحت عنوان ' سرمازدگی در اولین بهار خبری استاندار ' به چاپ رسانده است.

این نشریه نوشته است در این نشست خبری كه با تاخیر آغاز شد، اسماعیل جبارزاده با 22 دقیقه تاخیر در جمع خبرنگاران حضور یافت.

در ابتدای این مراسم گزارشی به صورت پاورپوینت از آخرین وضعیت استان به خبرنگاران ارایه شد كه در پایان آن گزارش استاندار آذربایجان شرقی گفت: پاورپوینت مزبور را به منظور ارایه به معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری در سفر وی به تبریز آماده كرده بودند! و از روابط عمومی می خواهیم آن را در اختیار رسانه ها قرار داده و در سایت استانداری منتشر كند.

در ادامه مراسم نوبت به سخنرانی طویل استاندار آذربایجان شرقی رسید و وی دلیل نزدیك به یك سال تاخیر در برگزاری اولین نشست خبری خود را عدم شناخت از آخرین وضعیت استان و كارهای انجام گرفته دانست و اظهار كرد: تمایل دارم در این نوع نشست ها با دست پر حاضر شوم و آمادگی پاسخگویی به سووالات را داشته باشم.

او درباره وعده دولت برای تاسیس فرهنگستان تركی آذربایجانی، گفت: اساسنامه این فرهنگستان آماده شده اما صاحب نظران معتقدند زبان جزیی از فرهنگ آذربایجان است و این فرهنگستان نباید صرفا به زبان تركی یا آذری خلاصه شود.

پس از اتمام سخنان اولیه استاندار نوبت به خبرنگاران كه رسید، تنها 11 نفر توانستند از استاندار سوالاتشان را بپرسند كه از این تعداد فقط 2 نفر نماینده مطبوعات محلی آذربایجان بود و خبرنگاران صدا و سیما و ایرنا از دیگر سوال كنندگان این جلسه بودند كه دقایق زیادی نیز برای این دو رسانه ای كه همواره در جوار استاندار آذربایجان شرقی هستند، سپری شد!

نشریه خوش خبر نوشته است: اولین نشست خبری استاندار آذربایجان شرقی در حالی انجام گرفت كه رییس جمهوری تاكنون 4 بار در جمع خبرنگاران حضور یافته بود و تعداد خبرنگارانی كه از رییس جمهوری سوال كرده اند به مراتب بیشتر از جبارزاده است.

از جمله دلایلی كه استاندار نتوانست پاسخگوی سوال تمام خبرنگاران باشد، ایراد سخنرانی در فرعی ترین مسائل بود، بطور مثال وی در جواب اینكه بزرگترین اقدام فرهنگی دولت در استان چه خواهد بود، شروع به قرائت تك تك برنامه های فرهنگی در استان نمود و بدین ترتیب وقت كم آمد!

نظر به اینكه وقت برای سوال خبرنگار ما نرسید، تصمیم گرفتیم سوال خود را از همین طریق مطرح كنیم تا استاندار آذربایجان شرقی در فرصت مقتضی به این پرسش پاسخ دهد.

چرا 'استاندار آذربایجان شرقی از زمان قبول مسوولیت خود مردم این خطه را آذری و آذری زبان دانست و به صراحت از واژه تركی آذربایجانی استفاده نمی كند؟ مگر سایر استان ها همچون تهران و اصفهان حق این را دارند كه در خطاب های خود به مردمشان اسم استان خود را بطور مثال اصفی و تهی بنامند؟ '

خوش خبر ادامه می دهد: با عنایت به اینكه استاندار آذربایجان شرقی پیشتر 16 سال مسوولیت نمایندگی مردم تبریز را در مجلس داشتند و نظر به اینكه واژه آذری برای اولین بار توسط احمد كسروی خطاب شد، چرا جبارزاده آن فرد را جزو مفاخر آذربایجان می داند؟ ، چطور می توان این روابط را تفسیر نمود؟

این نشریه ادامه می دهد: تیتر سرما زدگی در اولین بهار خبری استاندار به این دلیل انتخاب شد كه چند نفر از خبرنگاران به جلسه دعوت نشده بودند و بیشتر آنانی هم كه آمده بودند فرصت سوال پیدا نكردند، امید است این جلسه مصداق ضرب المثل سالی كه نكوست از بهارش پیداست، نشده و این انتقادات را وارد بدانند چرا كه خوش خبر همواره اطلاع رسانی اقدامات دولتی را همواره سرلوحه كاری خود قرار داده و چه در دولت گذشته و چه در حال حاضر بر خود وظیفه می داند بخشی از مطالب خود را مختص اطلاع رسانی دولت قرار دهد.

7236/587