مشاور وزير صنعت:وزارت صنعت بدنبال افزايش توانمندي و ايجاد فضاي رقابت در بازار خودرو  است

مشهد-ايرنا- مشاور وزير صنعت ، معدن و تجارت گفت: افزايش توانمندي و ايجاد فضاي رقابت و رونق بازار كسب و كار در توليد و عرصه خودرو رويكرد مهم اين وزارتخانه است.

به گزارش ايرنا 'بيوك عليمراد لو' شامگاه سه شنبه در حاشيه نمايشگاه بين المللي خودروي مشهد در جمع خبرنگاران افزود: بر اين اساس دولت و وزارت صنعت و معدن و تجارت همه اهداف خود را در صنعت خودرو حول اين محورها قرار داده و تلاش مي كند با حمايت از توليد كنندگان و فعالان اين بخش در حد توان به توسعه كمي و كيفي صنعت خودرو كه يكي از محورهاي مهم توسعه اقتصادي كشور است، كمك و روند اين فعاليت ها را تسهيل كند.

وي ادامه داد: بايد در كنار حمايت از توليد كنندگان داخلي واردات خودرو هم همچنان با قوت ادامه داشته باشد چون اين مساله به افزايش رقابت پذيري و توليد خودروهايي با فناوري هاي روز دنيا و در نهايت رونق كسب و كار در اين صنعت كمك مي كند.

مشاور وزير صنعت و معدن و تجارت اضافه كرد: اگر واردات اصولي و بر اساس سياستها و منافع اقتصادي كشور انجام شود علاوه بر نقش آفريني در توسعه اقتصادي ارز آوري خوبي براي كشور خواهد داشت.

وي گفت: دولت در تعيين قيمت خودروها نقش اساسي ندارد و اين مساله تابعي از عرضه و تقاضا است و شركت هاي توليدي بر اساس مسائل مطرح شده در شوراي رقابت بايد با دولت به توافق نهايي برسند.

عليمراد لو افزود: براساس قانون انحصار كه طي سنوات گذشته تدوين شده، شوراي رقابت بايد با توجه به اين مولفه ها قيمت نهايي خودرو ها را تعيين كند و تشخيص دهد كه خودروي توليدي مصداق انحصار است و يا نيست.

وي يادآورشد: اگر قيمت خودرو بر اساس قيمت نهايي در بازار مصرف تعيين شود به نفع مصرف كننده است.

عليمراد لو گفت: شركت هاي خودرو ساز خارجي نبايد در ايران تنها به دنبال مونتاژ خودرو باشند بلكه بايد با مشاركت شركت هاي خودرو ساز داخلي توليد خودروهاي مشترك را در دستور كار خود قرار دهند.

وي اظهار كرد: به شركتهاي خارجي و از جمله برندهاي مطرح خارجي در كشورمان نظير كيا موتورز و هيونداي مي گويم اگر به اين مساله توجه نداشته و تنها به دنبال مونتاژ خودرو در ايران باشند، حضورشان در بازار مصرف كشور محدود مي شود.

چهاردهمين نمايشگاه بين المللي خودرو، قطعات و صنايع وابسته با حضور 225 شركت داخلي و نمايندگي هايي از شركتهاي خارجي 11لغايت 15 شهريورماه جاري در محل نمايشگاه بين المللي مشهد داير است.

شركت كنندگان در اين نمايشگاه آخرين توانمنديهاي خود را در زمينه توليد خودرو، قطعات و لوازم جانبي در قالب هزار غرفه در گستره 25 هزار مترمربع تا پانزدهم شهريور ماه جاري در معرض ديد عموم گذاشته اند.ك/2

7490/522 **1917