۱۰ شهریور ۱۳۹۳،‏ ۷:۵۶
کد خبر: 81294952
۰ نفر
سختی های كار در میادین نفتی جزیره مرجانی سیری

تهران - ایرنا - سیری، جزیره ای مسكونی در ایران است كه به دلیل شرایط سخت زندگی، تنها مردان شاغل در صنعت نفت در آن حضور دارند و زنان نمی توانند در آنجا زندگی كنند.

به گزارش ایرنا، جزیره 18 كیلومتر مربعی سیری كه در محدوده شهرستان ابوموسی و در استان هرمزگان قرار گرفته، پذیرای بیش از یكهزار مردی است كه در تاسیسات نفتی متعدد این جزیره شاغل هستند.

مردان شاغل به مدت 14 روز در این جزیره كه در حدود 72 كیلومتری خط ساحلی ایران در جنوب بندر لنگه و 40 كیلومتری غرب جزیره ابوموسی واقع شده است، كار می كنند و 14 روز نیز برای استراحت نزد خانواده های خود می روند.

كاركنانی كه در جزیره سیری مشغول فعالیت هستند، به میل خود جزیره را به عنوان محل كار خود انتخاب می كنند و به تبعیدی خودخواسته می روند.

اگرچه در برخی دیگر از جزایر خلیج فارس نیز زنان حضور ندارند، اما در آن جزایر تنها تاسیسات و پایگاه های نظامی مستقر هستند و هیچكدام مانند جزیره سیری، مسكونی نیستند، بنابراین سیری را می توان تنها جزیره مسكونی خیلج فارس دانست كه زنان در آن اقامت ندارند.

در جزیره مرجانی سیری تنها كاركنان صنعت نفت و یگان های نظامی مستقر هستند و هیچ فرد بومی در آن زندگی نمی‌كند.

با وجود اینكه همه امكانات زندگی در جزیره سیری فراهم است، اما به دلیل شرایط سخت زندگی، میانگین دمای 45 درجه، رطوبت هواي بیش از 90 درصد و كمبود امكانات رفاهی كه معمولا مورد نظر زنان است، بانوان از اقامت در سیری استقبال نكرده و درنتیجه، حضور آنها در این جزیره منتفی شده است.

جالب این است كه به دلیل نبود زنان، در این جزیره نه از فروشگاه های بزرگ خبری است و نه از عابر بانك و شعب متعدد بانكی و تنها یك فروشگاه كوچك شب ها به مدت چند ساعت، اجناس معدودی را كه مردان بیشتر می پسندند به فروش می رساند.

در ایام اقامت نفتمردان در جزیره سیری، 600 آهو، تعدادی لاك پشت دریایی كمیاب، مرغان دریایی، زاغ ها، مرغ های مینای وحشی و گربه هایی كه تركیبی از نژاد گربه ایرانی و گربه سیامی هستند، همنشین آنها بوده و چهره این جزیره را از یكنواختی خارج می كنند.** حضور زنان تنها در نوروز

تعطیلات نوروز، تنها روزهایی هستند كه درهای این جزیره به روی زنان و خانواده های كاركنان صنعت نفت شاغل در این جزیره باز می شود.

در تعطیلات نوروز كه آب و هوای جزیره بهاری شده و تلطیف می شود، كاركنان شاغل در سیری می توانند برای مدتی محدود زنان و خانواده خود را برای بازدید از جزیره، همراه بیاورند.** موقعیت جغرافیایی

جزیره مرجانی سیری 18 كیلومتر مربع مساحت دارد و نام اصلی و پارسی آن «راز» است كه به دلیل نزدیكی با مناطق عرب نشین حاشیه جنوبی خلیج فارس، اعراب از معادل عربی این نام یعنی سری استفاده كردند كه این نام در زبان‌های اروپایی سیری تلفظ شد و از راه آن زبان‌ها به فارسی رسید.

فاصله این جزیره تا مركز شهرستان ابوموسی كه در قسمت شرقی جزیره سیری واقع شده در حدود 27 كیلومتر است. فاصله دریایی آن تا مركز استان هرمزگان شهر بندرعباس در حدود 152 مایل دریایی است.

این جزیره فاقد پستی و بلندی بوده و نسبتا مسطح است. مرتفع‌ترین نقطه آن 24 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

در قسمت‌های شمالی و نزدیك سواحل جزیره، مناطق مسكونی همراه با سایر تأسیسات جای گرفته‌اند.** پنج میدان نفتی سیری

اگرچه سیری جزیره ای دورافتاده در میان خلیج فارس به شمار می آید، اما نقشی مهم در استخراج نفت داشته و همه ساله درآمد هنگفتی را نیز عاید ملت ایران می كند، به طوری كه براساس آمار، در سال 1392 حدود 23 میلیون بشكه نفت خام به ارزش بیش از 2.3 میلیارد دلار از این منطقه نفتی صادر شده است.

استخراج نفت در این منطقه نفتی نخستین بار از دهه 1350 شمسی آغاز شد و در حال حاضر از 5 میدان نفتی این منطقه نفت استخراج می شود.

پنج میدان نفتی الوند، نصرت، دنا، سیوند و ایلام در این منطقه نفتی قرار دارند كه بیش از یكصد هزار بشكه در روز نفت تولید می كنند.

میدان الوند در 50 كیلومتری غرب جزیره سیری واقع شده و شامل دو سكو است. این میدان دارای 11 حلقه چاه افقی تولیدی است.

میدان مشترك نصرت نیز دارای 5 حلقه چاه تولیدی بوده و برنامه توسعه آن در قالب طرحهای جدید بیع متقابل در اواخر سال 1378 مصوب شد. نفت تولیدی از این میدان توسط خط لوله 12 اینچ دریایی به سكوی نصر منتقل می شود.

میدان سیوند با 18 حلقه چاه و میدان دنا نیز با 24 حلقه چاه در غرب جزیره سیری قرار دارند.

نفت میادین سیوند، دنا، نصرت و الوند در سكوی بهره برداری نصر جمع آوری و پس از فرآورش اولیه توسط یك خط لوله 16 اینچی به طول 33 كیلومتر به جزیره سیری منتقل می شود.

میدان ایلام (اسفند)نیز در 18 كیلومتری جنوب شرقی جزیره واقع شده و 5 سكوی دریایی، متشكل از 3 سكوی چاه، یك سكوی بهره برداری و یك سكوی مشعل است. این میدان دارای 29 حلقه چاه تولیدی و تزریقی بوده و تولید نفت از این میدان در حال حاضر 60 هزار بشكه در روز است.** استقرار اولین ان جی ال فلات قاره

ان.جی.ال سیری به عنوان اولین واحد ان.جی.ال فلات قاره شناخته می شود كه با ظرفیت دریافت روزانه 140 هزار فوت معكب خوراك گاز كار خود را از اواخر سال 1391 آغاز كرده است، البته به دلیل كمبود خوراك و اجرایی نشدن برخی از واحدها، ان.جی.ال سیری در حال حاضر با نصف ظرفیت خود فعالیت كرده و روزانه 65 فوت مكعب گاز دریافت می كند.

قرار است با حفاری چاه های جدید در میدان ایلام و كیش و انتقال گاز آنها به ان.جی.ال سیری، از ظرفیت كامل این واحد استفاده شود.

ان.جی.ال سیری چهار محصول بوتان، پروپان، پنتان و نفتا را تولید می كند و تاكنون به ارزش 22 میلیون و 200هزار دلار از محصولات ان.جی.ال این جزیره به خارج از كشور صادر شده است.** سیری تامین كننده گاز نیروگاه های كیش و قشم

سیری تنها نفت تولید نمی كند و با راه اندازی پروژه ان.جی.ال (جمع آوری گازهای همراه)و استحصال گازهای اتان و متان تاكنون حدود ٤٤ میلیارد فوت مكعب گاز برای مصرف در نیروگاه جزیره كیش از طریق خطوط دریایی به این جزیره ارسال شده است.

البته میدان گازی بزرگی در جزیره كیش واقع شده كه قرار است با بهره برداری از آن، جزیره كیش در تولید گاز خودكفا شده و مازاد گاز تولیدی خود را برای واحد ان.جی.ال سیری ارسال كند.

همچنین قرار است بخشی از گاز اتان و متان تولیدی در ان.جی.ال سیری نیز از طریق یك خط لوله به نیروگاه قشم ارسال شود كه هنوز عملیاتی نشده است.** سكوی نصر، جزیره ای فلزی در میان امواج دریا

سكوی نصر در 14 كیلومتری جزیره سیری واقع شده و تولید میادین نفتی الوند، دنا، سیوند و نصرت را جمع آوری و به تاسیسات جزیره ارسال می كند.

در مقایسه با جزیره سیری، امكانات سكوی نصر بسیار محدودتر است و كاركنان شاغل در این سكوی فلزی باید 14 شب و روز را در میان آب و آهن و در فضای محدود به سر ببرند تا تاسیسات استخراج نفت در این منطقه به خوبی كار كنند.

بالگردهای استیجاری و قایق های تندرو تنها ابزار ارتباط مردان شاغل در سكو با خشكی هستند.

از: میثم طاهری

اقتصام(5)2022**1558

سرخط اخبار اقتصاد