۸ شهریور ۱۳۹۳،‏ ۲۱:۵۲
کد خبر: 81293443
۰ نفر
123محور مهم سخنان روحانی در نشست خبری

تهران – ایرنا – رییس جمهوری در سومین نشست خبری خود به تشریح مسایل داخلی و بین المللی پرداخت، گزارشی از عملكرد یكساله دولت تدبیر و امید ارایه كرد و به سوالات خبرنگاران در خصوص حوزه های مختلف محیط زیست، سلامت، مسایل اقتصادی، تحریم های آمریكا، مذاكرات هسته ای، روابط بین الملل و مسایل سیاسی داخلی پاسخ گفت.

به گزارش ایرنا، سومین نشست خبری حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» با نمایندگان رسانه های داخلی و خارجی، عصر امروز (شنبه) همزمان با آخرین روز هفته دولت و همزمان با آغاز دومین سال فعالیت دولت تدبیر و امید در سالن شهید بهشتی نهادریاست جمهوری برگزار شد.

رییس جمهوری در این نشست خبری به نكاتی در زمینه های محیط زیست، سلامت، مسایل اقتصادی، سیاست داخلی، سیاست خارجی، مذاكرات هسته ای و همچنین فعالیت رسانه ها اشاره كرد كه در قالب 125 سخن كلیدی به شرح زیر می باشد:

الف) محیط زیست

1-دولت در زمینه محیط زیست قدم هایی برداشته و هم اكنون وضع هوا در شهرهای بزرگ نسبت به سال گذشته بهتر شده است،نه این كه همه مشكل حل شده اما بهتر شده است.

2-برخی ها نوشته بودند این بهتر شدن وضع هوا را مرهون باد هستند، البته روزی هم كه باد نیست هوا از سال گذشته بهتر بوده است.

3-توزیع بنزین یورو چهار تاثیرگذار بود.

4-برطرف كردن برخی از این مشكلات زیست محیطی نیازمند برنامه طولانی مدت و برخی دیگر نیازمند كمك كشورهای همسایه است.

ب) حوزه سلامت

5-دولت در زمینه سلامت كار بزرگی را شروع كرده كه در تاریخ ایران بی سابقه بوده است.

6-امیدواریم فعالیت ها در زمینه سلامت ادامه یابد تا سهم مردم را در بخش درمان كاهش دهیم.

7-امروز مخارج كسی كه در بیمارستان بستری می شود در شهرها زیر 10 درصد و در روستا و شهرهای كوچك زیر 5 درصد است.

پ) مسایل اقتصادی

8-در زمینه مسایل اقتصادی دولت موفق شده تورم را در طول یك سال گذشته مهار كند و به وعده ای كه به مردم داده بود - كه تا پایان امسال تورم 12 ماهه را 25 درصد می رساند - عمل كند.

9-امروز آخرین آمار به ما می گوید تورم 23.2 درصد است و تا پایان سال كمتر از 20 درصد خواهد رسید؛ پس وعده ای كه به مردم داده شده و بهتر از آن محقق خواهد شد.

10-تصمیم دولت بر این است كه كاهش تورم را در سال های بعد ادامه دهد و انشاءالله در سال 95 تورم یك رقمی بشود كه اگر این كار عملیاتی شود، برای اولین بار است كه بعد از 40 سال تورم ما یك رقمی شده است.

11-در سال 91 رشد اقتصادی منفی 6.7 و در سال 92 منفی 1.1 بود كه عزم ما كاهش این رشد منفی بود.

12-در سال جاری یعنی سال 93 تمام تلاش ما این است كه ما از ركود خارج شویم و رشد ما در پایان سال مثبت باشد.

13-بسته خروج ركود دارای 127 بند است كه 30 بند كه نیاز به قانون داشته تقدیم مجلس شده و بقیه هم بخشی در دولت تصویب شده و خواهد شد و برای بخشی نیز دستورالعمل اجرایی صادر شده است.

14-اگر رشد تولید داشته باشیم، معضل اشتغال هم كم و بیش حل خواهد شد.

15-سال گذشته بودجه را اصلاح كردیم، بودجه 150 هزار میلیارد تومانی را تقدیم مجلس كردیم و مجلس كمی به این رقم اضافه كرد و به 170 هزار میلیارد تومان رساند؛ در پایان سال وضع درآمدی ما حدودا با رقمی كه ما به مجلس پیشهاد كرده بودیم تقریبا نزدیك بود.

16-تا پایان سال كمی بعید است كه بر مبنای بودجه مصوب بتوانیم همه آمار و ارقام را محقق كنیم ولی همه تلاش ما این است كه بودجه عمرانی را تا جایی كه امكانپذیر است اجرایی و عملیاتی كنیم.

17-در 5 ماهه اول امسال رقم بودجه عمرانی كه تخصیص دادیم نسبت به پارسال، 3.2 برابر است

18-بودجه های استانی در 5 ماه نخست، 13 برابر بیشتر از مدت زمان مشابه سال گذشته است.

19-در سال جاری و پایان سال گذشته در مجموع 10 میلیارد دلار در زمینه آب و لوله كشی و زهكشی اختصاص دادیم كه 2 میلیارد از آن امسال و بقیه در سه تا چهار سال آینده اجرایی و عملیاتی می شود.

20-حدود 90 درصد آب مصرفی كشور در زمینه كشاورزی استفاده می شود و سایر بخش ها 10 درصد مصرف می كنند.

21-اگر بتوانیم در كشاورزی صرفه جویی قابل ملاحظه ای انجام دهیم كمك بزرگی به معضل آب كشور كرده ایم.

22-در سفرهای استانی مبنای ما بر این است پروژه هایی كه اعلام می شود در سال 93 یا نیمه اول 94 به اتمام برسد.

23-در زمینه انرژی دولت تلاش زیادی كرده ایم تا بتوانیم نفت و میعانات گازی را به مقداری كه كشور نیاز دارد صادر كنیم؛ آن مقداری كه جزو برنامه ریزی ما بوده اجرایی و عملیاتی شده است.

24- بیش از 100 میلیارد متر مكعب به تولید گاز افزوده خواهد شد.

25-طرح هایی در زمینه منابع مشترك منابع گازی و نفتی با كشورهای همسایه در دستور كار داریم.

26-در زمینه كشاورزی در كل، وضع ما از سال گذشته بهتر است.

27-امسال بیش از هفت میلیون تن گندم خریداری شده و ممكن است مقدار دیگری اضافه شود.

28-تولید دیگر محصولات هم به صورت نسبی خوب بوده است.

29-با برنامه ریزی هایی كه وزارت جهاد كشاورزی انجام داده این بخش طی چهار یا پنج سال آینده كاملا متحول خواهد شد.

30-امسال برنامه نرخ تورم 25 درصد بود بحثهای زیادی در جمع تیم اقتصادی ما مطرح شد كه اگر هدف 25 درصد باشد با چه مشكلاتی در سال بعد مواجه می شویم و لذا هدف را به زیر 20 درصد تغییر دادیم.

31-تورم باید حتما زیر 20 درصد باشد تا بتوانیم در سال آینده نرخ تورم را كاهش دهیم، اما اینكه زیر 20 درصد یعنی چقدر، انشاءالله ظرف دو سه ماه آینده پیش بینی می كنیم.

32-مهم ترین مشكل هم اقتصادی و هم اجتماعی ما مشكل بیكاری است كه می تواند مشكل فرهنگی هم باشد.

33-حتما یكی از مسایل مهم ما اشتغال تحصیل كرده ها خواهد بود.

34-لایحه خروج از ركود بخشی از اقتصاد مقاومتی است.

35-مگر می شود در شرایط تحریم و شرایطی كه كشور ما قرار داشت، كسی مدیریت را بپذیرد و بخواهد غیرجهادی عمل كند.

ت) سیاست داخلی

36-تلاش ما در زمینه مسایل داخلی این است، به آنهایی كه زیست شان در شكافها است بفهمانیم كه این شكاف ها رو به پایان خواهد بود.

37-شكاف های سیاسی و اجتماعی را كم می كنیم.

38-می خواهیم ملت واحد و امت واحده باشیم و دست به دست هم بدهیم.

39-بدون وحدت و هماهنگی در كشور عبور از این پیچ تاریخی به تعبیر رهبر معظم انقلاب امكان پذیر نیست؛ ما برای عبور باید متحد باشیم و دست به دست هم دهیم.

40-البته جناحها و احزاب فعالیت خود را انجام می دهند همانطوری كه رهبری فرمودند جامعه نباید دو قطبی شود؛ همه احزاب، جناح ها و فعالان سیاسی در قواعد بازی و در چارچوب قانون اساسی باید فعالیت كنند تا شاهد نشاط و انسجام و وحدت باشیم.

41-دولت مصمم است شكاف بین احزاب و مذاهب را بردارد، بعضی ها ممكن است خوشحال نباشند بنا به دلایلی، اما این كار را ضروری می دانیم.

42-تمام اقوام و مذاهب و یا حتی ادیان زیر یك چتر واحد بنام ایران، زیرپرچم جمهوری اسلامی ایران، همه زیر یك قانون و چتر یك قانون به نام قانون اساسی و همچنین هدایت های رهبر معظم انقلاب كار را پیش خواهند برد.

43-كشور ما یك دولت بیشتر ندارد و در مسایل اجرایی تصمیم گیری با دولت است و دولت تصمیمات خودش را عملی می كند و از هیچ یك از وعده هایی كه به مردم داده در چارچوب قانون عقب نخواهد نشست.

44-اگر بخواهند ما را مجبور كنند كه راه دیگری انتخاب كنیم حتما قبل از گردش به راست یا چپ به مردم خبر می دهیم.

45-اكثریت قاطع مردم ما خواهان اعتدال هستند.

46-جامعه ما از افراط گریزان است و از افراط و تفریط خیری نبرده ایم؛ اگر گروه كوچكی داریم كه می خواهند مسیر افراط و تفریط را طی كنند از آنها خواهش می كنیم به مسیر اعتدال بیایند كه خیر و رحمت و سعادت دنیا و آخرت در مسیر عدل و اعتدال است.

47-هیچ گروهی حق ندارد در زمینه فرهنگی خودسر عمل كند.

48-معتقدیم پرچم فرهنگ جامعه ما باید بر دوش صاحبان فرهنگ باشد .

49-دولت برای همه نكاتی كه رهبر معظم انقلاب در دیدار هیات دولت در محضرشان فرمودند، برنامه ریزی و آنها را اجرایی و عملیاتی خواهد كرد.

50-مسایلی هم كه مربوط به سالهای گذشته است و در كشور وجود دارد، در چارچوب قانون عمل خواهیم كرد و معیار ما قانون خواهد بود.

51-اگر كسی محكومیتی دارد و اگر قوه قضاییه فردی را محكوم كرده و محكومیتش برای این است كه از حقوق اجتماعی محروم شود، ما به قانون و حكم دادگاه عمل می كنیم.

52-ما نمی پذیریم كه كسی بخواهد بر مبنای توهمات فردی را محكوم كند یا به دولت بگوید این فرد از حقوق اجتماعی محروم است.

53-اینكه بگویند این آقا كجا بوده است یا كجا می خواسته باشد؟، اینها برای ما معیار ندارد، معیار ما قانون است.

54-آنچه رهبر معظم انقلاب فرمودند كه خطاب به وزرا بود حتما وزرا به فرمایشات ایشان در همه زمینه ها عمل می كنند.

55-دولت یازدهم تلاش می كند تا پیشرفت های علمی بیش از گذشته باشد. برمبنای مقالات ما، پیشرفت قابل ملاحظه بوده و رتبه ما از 17 به 15 رسیده است.

56-یكی از تصمیمات دولت تدبیر و امید ایجاد شبكه ملی اطلاعات است.

57-قدم های نخست را در زمینه ایجاد شبكه ملی اطلاعات برداشته ایم و بودجه لازم برایش تعیین شده و دولت این كار را خواهد كرد.

58-ما از استیضاح وزیر نگرانی نداشته و نداریم به دلیل این كه استیضاح راه دولت را تغییر نخواهد داد.

59-دولت راهی را ادامه می دهد درصدی موافق هستند و افرادی هم هستند كه ممكن است نظرات دیگری داشته باشند،آن چه از نظر ما قابل قبول نیست تخریب است.

60-در طول این یك سال بسیار نسبت به منتقدین با حوصله بودم، اما نشان دادم نسبت به تخریب بسیار قاطع خواهم بود چون تخریب یعنی علیه ملت قدم برداشتن.

61-نظرسنجی ها می گوید در سیاست، اقتصاد، موضوعات اجتماعی و فرهنگی و سیاست خارجی در یك سال گذشته موفق بودیم؛ البته هر كشور و دستگاه اجرایی مشكلاتی دارد.

ث) سیاست خارجی

62-ما در مبارزه با تروریسم جدی هستیم.

63-مبنای ما در سیاست خارجی این است كه چهره واقعی ایران و انقلاب اسلامی به جهانیان معرفی و اسلام رحمانی برای جهانیان تبیین شود.

64-ما می خواهیم با كشورهای منطقه و به ویژه كشورهای همسایه روابط خوب و نزدیك داشته باشیم.

65-مجموع برنامه ما این است كه با همسایگان و كشورهای منطقه با وحدت و برادری زندگی كنیم.

66-می خواهیم درمعضلاتی كه برای منطقه پیش می آید ،به كمك مظلوم بشتابیم.

67-همانطور كه سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام كردم مبنای ما این است كه همه كشورهای جهان علیه خشونت و افراطی گری دست به دست هم دهند.

68- در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل و بعد در مصاحبه هایی كه در نیویورك داشتم پیش بینی كرده بودم اگر دنیا در زمینه مبارزه با خشونت و افراطی گری اقدامات جدی انجام ندهد گرفتار خشونت و افراطی گری و تروریسم خواهد شد.

69-ما امروز می بینیم كه افراط و خشونت و تروریسم در منطقه چه كار می كند.

70- از نظر ما جنایت ، جنایت است اینكه یك فرد آمریكایی كشته شود بگوییم می خواهیم با تروریسم مبارزه كنیم و اگر غیرآمریكایی كشته شود بگوییم تردید داریم ، معنایش این است كه ما در مبارزه با تروریسم جدی نیستیم و فقط برای دستیابی به اهداف ملی ، مسایل را دنبال می كنیم،در حالی كه این مسایل، جهانی و انسانی است و موضوع ترور و خشونت مربوط به كل انسان ها است.

71- (در پاسخ به سوالی در خصوص سفر به عربستان) فعلا تصمیمی برای زیارت خانه خدا ندارم گرچه همیشه مشتاق هستیم حرم پیامبر اكرم (ص) و مسجد الحرام را در آغوش بكشم، اما فعلا برنامه ای نداریم.

72- در مورد سفر به نیویورك هنوز تصمیم نهایی نگرفته ام، هرگاه تصمیم گرفتیم اعلام می شود.

73-برنامه ای برای ملاقات با اوباما ندارم.

74-از طرف ایران رابطه خوب با همه همسایگان از جمله عربستان در دستور كار است.

75 -اختلاف نظری كه بین ایران و عربستان وجود دارد نسبت به روابط دوجانبه ما نیست، بلكه اختلاف نظرهایی نسبت به منطقه داریم.

76 -ما آمادگی داریم با عربستان حرف بزنیم، مذاكره كنیم و به تفاهم برسیم.

77 -الان با تركیه رابطه بسیار خوب و صمیمانه ای داریم اما ممكن است نسبت به سوریه نظر ما و تركیه یكی نباشد.

78 -با عربستان می توانیم رابطه خوب و صمیمی داشته باشیم در عین حال ممكن است برخی موارد هم نظرات ما یكی نباشد.

79 -برنامه ای برای همكاری با آمریكایی ها در زمینه مبارزه با تروریست ها نداریم.

80-هر كشوری كه بخواهد با تروریست ها مبارزه كند ما آماده كمك هستیم.

81- تروریست ها در سوریه سه سال به كشتار مردم ادامه دادند، چطور آمریكایی ها چیزی نگفتند و كاری نكردند؟

82- اینكه آمریكا اعلام می كند كه ما می خواهیم از سفارت خودمان و از كنسولگری های خودمان دفاع كنیم كه مبارزه با تروریسم نیست؛ این معنای خیلی بدی دارد و آمریكایی ها باید از این لحن بیان شرمنده باشند.

83-هیچ برنامه ای برای همكاری یا هماهنگی با آمریكایی ها در این زمینه (مبارزه با تروریزم) نداریم.

84-امسال در نیویورك غیر از مجمع عمومی یك اجلاس برای محیط زیست برگزار می شود كه من برای آن اجلاس نیز دعوت شده ام.

85- یكسری مسائل در راستای سفر نیویورك است كه تصمیم گیری كنیم و سپس در مورد این سفر نظر را اعلام می كنیم.

86 -اگر من به این سفر نروم، وزیر امور خارجه به این سفر می رود.

87-این كه سطح مذاكرات از وزرا به سران انتقال یابد، این هم جزو برنامه ما نیست و چنین برنامه ای را دنبال نمی كنیم .

88-در دوران جدید روابط بهتری با تركیه خواهیم داشت.

89- نظرات ما وتركیه درباره فلسطین نزدیك است؛ درباره لبنان هم نظرات ما دور نیست، درباره سوریه مقداری متفاوت است كه البته اشكالی ندارد دو كشوری باشیم كه با هم دوست و كنار هم فعال باشیم و روی مساله ای هم اختلاف نظر داشته باشیم.ج) مذاكرات هسته ای

90-تاكنون دوبار به رغم بداخلاقی ها به توافق رسیده ایم و البته این بار كار سخت تر است.

91-كار كمی سخت است و پیشرفت كارسخت تر؛ اما هیچ وقت ناامید نبوده، نیستیم و نخواهیم بود.

92 -درباره مذاكرات ایران و 1+5، مبنای ما ادامه مذاكرات با 1+5 است.

93-اگر در مذاكرات زیاده خواهی نباشد و طرف مقابل مانند طرف ایرانی صداقت داشته باشد و صادقانه و جدی عمل كند،ما در فرصت باقی مانده می توانیم به توافق دست یابیم.

94 -این تحریم ها (تحریم های جدید علیه شركت ها و افراد) غیر قانونی و تجاوز به حقوق ملت بزرگ ایران است و باید با همه توان و قدرت در برابر این تجاوز ایستادگی كنیم.

95 - بهانه آنها این است كه جایی را تحریم كردیم كه اینها تحریم را دور زدند و از طریق دیگر اقدام می كنند وبرای جلوگیری از دور زدن، تحریم مجدد كردند.

96-تحریم ها را دور می زنیم با افتخار هم دور می زنیم زیراتحریم را غیر قانونی می دانیم.

97 -برخی از تحریم ها را جنایت علیه بشریت می دانیم، تحریم هایی كه مربوط به پزشكی، دارویی و مواد غذایی است.

98 -حتما در برابر هر گونه تحریم مقاومت می كنیم و راه حل های خودشان را پیدامی كنیم.

99-كاری كه امریكا انجام داد به بهانه اینكه تحریم را دور زدیم كار زشتی بوده و با روح توافقات سازگار نیست در حالیكه ما داریم برای دستیابی به توافق نهایی مذاكره می كنیم.

100-این اعمال نه با سیاست حل معضلات جهانی از طریق مذاكره سازگار است و نه با مسیر اعتماد سازی.

101 -مردم ایران به آمریكا كاملا بی اعتماد هستند و هیچ گونه اعتمادی ندارند، خوب بود آمریكایی ها با اعمالشان تا حدی زمینه را فراهم می كردند تا در آینده این اعتماد درست شود اما متاسفانه اعمال آنها به گونه ای است كه این بی اعتمادی را عمیق تر می كند.

102-ضمن اینكه اصل تحریم ها غیرقانونی و غلط بوده است و شكل جدید آن هم از نظر ما غلط و غیرقانونی، ناصحیح و غیرسازنده است.

103-در جمع 1+5، آن كشوری كه روی آن تردید است كه آیا حسن نیت كافی برای حل و فصل نهایی دارد یا نه، آمریكایی ها هستند وگرنه بقیه كشورها در این زمینه ها رفتاری از خود نشان نداده اند كه ببینیم می خواهند مذاكرات به نتیجه نرسد.

104-آنچه در مجموعه مذاكرات حس می كنیم، این است كه همه هفت كشور به دنبال حل و فصل مساله هستند و می خواهند مساله به حل و فصل برسد.

105 -راه تحریم، پاسخ و جواب نداده و به ضرر همه بوده است.

106-راهی كه قبلا انتخاب شده راه باخت – باخت بوده و امروز همه ما دنبال راه برد - برد هستیم، راهی كه به نفع همه باشد.

107 -حداقل سه تا چهار مسئله پیچیده وجود دارد كه ساعت ها روی آن مذاكره شده و باز هم مذاكره خواهد شد و در پایان هفته نیز مذاكراتی با آنها خواهیم داشت.

108-مذاكره را ادامه می دهیم تا اینكه به نتیجه برسیم.

109-امیدواریم اگر حسن نیت در طرف مقابل باشد ما در زمان باقی مانده به تفاهم و توافق برسیم.

110-تحریم هایی كه دیروز انجام گرفته و به تعبیر آن ها «تحریم جدید نیست و همان تحریم گذشته است كه بعضی ها آن را دور زده اند كه به نظر ما كار درستی نبوده» به اصل مذاكرات ما لطمه نمی زند.

111-در مذاكره یكی از پایه ها اعتماد و صداقت است و اینگونه كارها به مسیر اعتماد و صداقت لطمه می زند اما در عین حال ما مذاكره را با 1+5 ادامه می دهیم و امیدواریم در فرصت باقی مانده بتوانیم به توافق و تفاهم برسیم.

112 -ممكن است به تفاهم كامل نرسیم و ممكن است به تفاهم برسیم اما آنچه من گفته ام و باز تكرار می كنم این است كه بازگشت شرایط به یكسال گذشته امكان ناپذیر است.

113-در ماه رمضان كه خدمت رهبر معظم انقلاب رسیدیم و تیم مذاكره كننده هم در حال مذاكره بود، وقتی صحبت از مذاكرات سخت آنها شد، فرمودند من هم هر وقت یاد آنها می افتم برایشان دعا می كنم و می دانم بار سنگینی بر دوش آنهاست.

چ) رسانه ها

114-این چهارمین باری است كه با خبرنگاران نشست خبری داریم و البته 4 بار هم با صدا و سیما نشست خبری داشتیم كه مجموعا می شود هشت بار؛ با مجموع مصاحبه مطبوعاتی در سفرهای استانی تعداد نشست های مطبوعاتی رقم قابل ملاحظه ای می شود و ما در یك سال گذشته 14 تا 15 نوبت مصاحبه مطبوعاتی داشتیم.

115-دولت دلش می خواهد با رسانه ها تعامل دو سویه داشته باشد و نیازمند تلاش همه اصحاب رسانه مخصوصا خبرنگاران عزیز است برای اینكه اخبار و فعالیت های دولت را به مردم منتقل كنند و سخن، مطالبه و نقد مردم را نیز به دولت منتقل كنند و بهترین واسطه در این زمینه باشند.

116 -هدف همه ما چیزی جز پیشرفت این كشور نیست یعنی ما واقعا می خواهیم ملت زندگی راحتی داشته باشند و از لحاظ اخلاقی سطح بالاتری از اخلاق را در این كشور شاهد باشیم.

117 - تحمل ها را باید بالاتر ببریم و نقدها را با گوش شنوا بشنویم.

118 -در اینكه برخی از رسانه ها تعلق به یك جناح داشته باشند و برخی تعلق به یك جناح دیگر مشكلی نیست.

119 -این دولت اولین دولت بعد از انقلاب است كه در آن هر دو جناح حضور پر رنگی دارند.

120-امروز در دولت از هر دو جناح افرادی حضور دارند و فعال هستند و در طول یك سال گذشته ما اصلا مشكلی نداشتیم و همه این ها برای خدمت به مردم و جامعه تلاش كرده اند.

121-روابط دولت با رسانه ملی نزدیك تر شود و رسانه ملی واقعا دولت را كمك كند البته نه به آن معنا كه نقد نكند.

122-رسانه ملی باید كمك بیشتری به دولت كند برای اینكه شرایط ما یك شرایط عادی نیست؛ اگر یك شرایط كاملا معمولی بود، تحریمی نبود، منطقه ما مشكل نداشت، ما ركود و تورم نداشتیم و همه چیز عادی بود آن زمان اگر كمك ها كمتر هم بود اشكالی نداشت.

123- انشاءالله كمك رسانه ها و هماهنگی بهتر از گذشته ادامه پیدا می كند و ما شاهد یك همكاری تنگاتنگی خواهیم بود برای این كه بتوانیم به اهداف ملی كه به نفع ملت ایران و منطقه است دست یابیم و شاهد ثبات و آرامش در كل منطقه باشیم.

سیام(5)**9189** 1917

سرخط اخبار سیاست