۸ شهریور ۱۳۹۳،‏ ۱۴:۵۳
کد خبر: 81292923
۰ نفر
قتل عام 700 تركمن عراقی و بی تفاوتی جامعه جهانی

تهران - ایرنا - بنا بر اعلام سازمان ملل، حدود 700 نفر از شیعیان تركمن عراق كه بیشتر آنها از زنان، كودكان و سالخوردگان بودند به دست تروریست های داعش قتل عام شدند.

پس از حمله داعش به روستاهای ایزدیان در عراق، تمام امكانات رسانه ای غرب و خبرگزاریهای آنها بسیج شدند تا درخطر بودن جان انسانها و نیاز مبرم به كمك های فوری از طریق شبكه های صوتی و تصویری خود به نمایش درآورند به طوریكه در بخش های مختلف خبری با تصویر لحظات فرار آوارگان از چنگ نیروهای داعش خود را به مانند ملكه نجاتی كه عده ای را از مرگ حتمی نجات می دادند، برای مخاطبان جهانی خود به تصویر كشیدند.

این در حالی است كه مقامات عراقی از بی توجهی جامعه جهانی به محاصره برخی از شهرها و مناطق عراق از جمله شهرهای مسلمان و شیعه نشین به خصوص منطقه آمرلی و قتل عام زنان و كودكان این منطقه به شدت انتقاد می كنند.

بیش از 17 هزار تن از اهالی «آمرلی»، شهری از توابع طوزخورماتو در استان صلاح الدین در شمال عراق، در معرض خطر كشتار جمعی توسط داعش و مرگ به دلیل بی آبی و گرسنگی هستند اما كمتر خبری از آنها بر تلكس خبرگزاریها و یا صفحات تلویزیونهای جهانی مشاهده می شود، مقامات عالی رتبه و سیاسی كشورها علاقه ای به اظهارنظر در این باره ندارند و حتی داعش را برای این كار به شكل جدی سرزنش نمی كنند، بر خلاف آنچه كه در مورد ایزدیان انجام شد و اخبار حوادث مربوط به شكل لحظه ای به اطلاع افكارعمومی جهان می رسید.

'كامل امین' سخنگوی وزارت حقوق بشر عراق می گوید: مساله مسیحیان و ایزدی هایی كه با تهدیدات داعش در عراق مواجه بودند‌، ابعاد بین المللی گسترده ای پیدا كرد،‌ حال آن كه مساله آمرلی كه ساكنان آن تركمن های شیعی هستند،‌ مورد غفلت واقع شد.

نگاه تبعیض آمیز قدرتهای جهانی به كشتار انسانها و اولویت بندی كردن آنها براساس نوع دین، مذهب و ملیت رویكردی نژاد پرستانه است كه در حال حاضر جامعه جهانی را برای كمك به انسانهای گرفتار در چنگ عده ای ددمنش به طبقات مختلف و با درجات مختلفی از حق زندگی رده بندی كرده است.

به گزارش 'ورلد بولتن'، 'ماركو بابیل' نماینده صندوق كودكان سازمان ملل متحد (یونیسف) در عراق، گفت كه تروریست های داعش در عراق در تاریخ 11 الی 12 ژوئیه (20 و 21 تیرماه) در حدود 700 شهروند عراقی متعلق به جامعه شیعیان تركمن را در روستای 'بشیر' در نزدیكی شهر آمرلی قتل عام كرده اند.

وی افزود: در مناطقی كه در ماه ژوئن (خرداد) به تصرف داعش درآمده است، رفتار و اقدامات خشونت بار علیه كودكان در قیاس با ماه های قبل به چهار برابر افزایش یافته است.

قوم تركمن ها در حدود 4 درصد از كل جمعیت عراق را تشكیل می دهند. این گروه كه مذهب شان شیعه است یكی از اهداف مستقیم داعش محسوب می شوند.

'ناوی پیلای' رییس كمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز درباره شرایط وخیم هزاران تركمن كه اكنون بیش از دو ماه است تحت محاصره داعش قرار دارند، هشدار داده است.

وی طی بیانیه ای اعلام كرد كه دست كم 13 هزار نفر از اعضای جامعه شیعیان تركمن عراق از 15 ژوئن (25 خرداد) در آمرلی تحت محاصره داعش قرار دارند. از این تعداد 10 هزار نفر كودك و زن هستند. ساكنان این منطقه در شرایط بسیار دشوار به سر می برند و با كمبود شدید آب، غذا و دارو مواجه هستند.

وی همچنین درباره احتمال قتل عام قریب الوقوع این افراد هشدار داده بود.

نخستین بار گزارش قتل عام شیعیان تركمن عراق توسط خبرگزاری 'آسوشیتدپرس' منتشر شد. این خبرگزاری اعلام كرد داعش در ماه ژوئن (خرداد/تیر) با حمله به روستاهای بشیر، 'چرداغلی'، 'براوچی' و 'قره ناز' تركمن ها را قتل عام كرده است.

روزنامه آمریكایی 'واشنگتن پست' نیز در همان زمان به نقل از معاون رییس پلیس شهر كركوك گزارش داد كه 'هنوز هم مشخص نیست چند نفر از ساكنان این منطقه در حمله داعش به چهار روستای مذكور كشته شده ند.'

طبق مصاحبه صورت گرفته با 200 نفر از بازماندگان و 16 نفر از شاهدان عینی این قتل عام، مهاجمان داعشی بین هزار تا 1500 نفر از اسرای تركمن را سوار بر كامیون كرده و به منطقه خالی از سكنه همجوار منتقل كردند.

شاهدان عینی در باره یكی از كشتارها می گویند: داعشی ها به اسرا فحاشی كرده و آن ها را در چهار صف ردیف كرده و حدود 670 نفر را قتل عام كردند.

كمیسر عالی حقوق بشر در این رابطه گفت: قتل عام بی رحمانه اما عمدی و نظام مند غیر نظامیان به دست داعش پس از گزینش آن ها بر اساس مذهب درحكم جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است.

نگاه دو گانه و تبعیض آمیز آمریكایی ها در قبال قربانیان تجاوز گروه تروریستی تكفیری داعش در عراق، واكنش های منفی در این كشور به دنبال داشته است، بطوری كه هیات علمای عراق، مهمترین مرجع روحانی اهل سنت این كشور نیز به این معیارهای دوگانه در قبال اقلیت های عراقی حمله كرد.

كامل امین سخنگوی وزارت حقوق بشر عراق با طرح این پرسش كه ‌ چرا مساله آمرلی در قطعنامه 2170 شورای امنیت نادیده گرفته شد و اسمی از این منطقه در آن مطرح نشد، افزود: ساكنان شهر آمرلی بیش از دوماه است كه در محاصره هستند و كمك رسانی های بین المللی كه به این منطقه شده،‌ قابل مقایسه با كمك های ارسالی به منطقه 'سنجار' و سد موصل نیست.

خاورم**9156**1566**1586