ساعي: زنان سرپرست خانوار با مشكلات عديده اقتصادي مواجه هستند

تهران بزرگ - ايرنا - مديركل امور بانوان استانداري تهران گفت: مسايل زنان سرپرست خانوار ابعاد مختلف دارد بطوريكه مشكلات اقتصادي ، اين گروه را آسيب پذير كرده است.

به گزارش ايرنا از روابط عمومي استانداري تهران؛ زهرا ساعي در همايش

«بانوي تدبير، سفير اميد» اظهار كرد: گروهي از زنان سرپرست خانوار با مشكلاتي چون مسائل اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي در حوزه‌هاي معيشتي، عاطفي، محدوديت‌هاي اجتماعي و گاهي برخورد نامناسب اطرافيان و نيازهاي حقوقي و قضايي مواجه بوده و به دليل فقدان آموزش و مهارت كافي در روابط اجتماعي و ورود به عرصه اقتصادي با مشكلات عديده‌اي دست به گريبان هستند.

وي با اشاره به آمار سرشماري سال 90 بيان كرد: دو ميليون و 548 هزار و 72 زن سرپرست خانوار در كشور زندگي مي‌كنند كه معادل 12.1 درصد كل خانوارهاي كشور هستند اين در حاليست كه تعداد زنان سرپرست خانوار در سرشماري سال 85 حدود يك ميليون و 600 هزار نفر برآورد شده بود يعني در طول پنج سال جمعيت زنان سرپرست خانوار بيش از 900 هزار نفر افزايش يافته است.

مدير كل امور بانوان استانداري تهران تصريح كرد:‌ بسياري از زنان سرپرست خانوار به دلايل مختلف از حمايت نهادهاي حاكميتي برخوردار نيستند و يا در صورت برخورداري ميزان و نوع حمايت به اندازه‌اي نبوده كه كفاف زندگي آنها و نيازهاي فرزندانشان را بدهد و با وجود اينكه تعداد زنان سرپرست خانوار روز به روز در حال افزايش است، اما آمار دقيقي از تعداد آنان وجود ندارد.

ساعي افزود: براساس آمارهاي موجود با استفاده از برنامه‌هاي توانمندسازي دستگاه‌هاي ذيربط هر ساله تعدادي از زنان سرپرست خانوار از طريق توانمندسازي در اداره امور زندگي، از چرخه حمايت اين نهادها خارج و زنان ديگري جايگزين آنان مي‌شوند اما در روند ارائه خدمات تا به حال همه شرايط لازم از جمله تصحيح نگرش و باورهاي اين قشر نسبت به زندگي و معيشت، ترويج فرهنگ كار و توليد و اطمينان از بازار عرضه محصولات، چندان در اين برنامه‌ها مشهود نيست بنابراين تا كنون برنامه‌اي جامع و يكپارچه به منظور حمايت از زنان سرپرست خانوار تدوين نشده است و دستگاه‌هاي حاكميتي و برخي مراكز خصوصي نيز در حمايت از زنان سرپرست خانوار موازي كاري كرده‌اند.

وي گفت: بسياري از زنان سرپرست خانوار از سوي هيچ نهاد دولتي و غير دولتي حمايت نمي‌شوند بنابراين نياز به طرح جامعي براي توانمندسازي زنان سرپرست خانوار به طور كامل داريم و باتوجه به آنكه وظيفه ذاتي استانداري تهران تسهيل گري، هماهنگي و نظارت بر دستگاه‌هاي اجرايي است سير مطالعاتي تهيه طرح جامع توانمندسازي زنان سرپرست خانوار در ابتداي سال جاري آغاز شد و پس از بررسي‌هاي كارشناسي و آسيب شناسي اقدامات صورت گرفته قبلي، از سوي مسئولان، مشاوران دستگاه‌ها و پژوهشگران اين طرح تهيه شد.

رئيس ستاد توانمندسازي زنان سرپرست خانوار استان تهران با اشاره به اهداف طرح جامع توانمندسازي زنان سرپرست خانوار گفت: حمايت همه جانبه فردي، اجتماعي واقتصادي از زنان سرپرست خانوار،‌ هم افزايي بين دستگاه‌ها و يكپارچه سازي حمايت‌ها در قالب يك فرآيند منسجم و كامل،‌ جلب مشاركت‌ حداكثري سازمان‌هاي مردم نهاد، تسهيل فرآيند توانمندسازي،‌اشتغال، توليد و عرضه محصولات و ايجاد شرايط امنيت شغلي و پايداري وضعيت مطلوب زنان سرپرست خانوار، اهداف اين طرح بوده است.

وي افزود: طرح جامع توانمندسازي زنان سرپرست خانوار در كارگروه بانوان و خانواده استانداري تهران با حضور هاشمي استاندار تهران،‌ فهميه فرهمندپور مشاور وزير كشور در امور بانوان و خانواده و ساير مسئولان استاني ارائه شد و مورد استقبال قرار گرفت و به تصويب شوراي برنامه ريزي و توسعه استان رسيد.

ساعي اضافه كرد:‌ در حال حاضر با انتخاب شهرستان ري به عنوان پايلوت طرح در قالب فاز اول كه تهيه بانك اطلاعاتي جامع از زنان سرپرست خانوار، خيرين و سازمانهاي مردم نهاد است كليد خورده و با جديت در حال اجراست. اميدواريم پس از اتمام به زودي فاز دوم طرح هم اجرايي شود.

وي گفت: هدف از برگزاري اين همايش معرفي طرح جامع توانمندسازي زنان سرپرست خانوار است. مسئله شناسي و آسيب شناسي زنان و ارائه راهكارهايي مناسب براي حل آن نيز از جمله رويكردها و دغدغه‌هاي دولت يازدهم است و در طول يك سال گذشته دستگاه‌هاي گوناگون به فراخور شرح وظايف و رسالت‌شان براي ارتقاي وضعيت زنان تلاش كرده‌اند در واقع نقش ويژه زنان به عنوان نيمي از جمعيت تاثيرگذار كشور در سرنوشت جامعه باعث شده است كه اين قشر هميشه در كانون توجه دولت در اصلي ترين اولويت‌هاي مسئولان باشند.

مدير كل امور بانوان استانداري تهران افزود: دفتر امور بانوان و خانواده استانداري تهران در جهت انجام وظايف خود و صيانت از ارزش‌هاي اصيل اسلامي و منويات مقام معظم رهبري و رويكرد دولت تدبير و اميد، بررسي دقيقتر و كارشناسي مسائل مربوط به حوزه زنان و خانواده را در دستور كار خود قرار داده است.

وي تصريح كرد: با توجه به روند افزايش تعداد زنان سرپرست خانوار و گستردگي مشكلات آنان گروه كاري توانمندسازي زنان سرپرست خانوار تشكيل شد و با صاحب نظران، مسئولان و مشاوران دستگاه‌هايي مانند وزارت صنعت، معدن، تجارت، اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي، اداره كل آموزش و پرورش، وزارت جهاد كشاورزي و ... جلسات متعددي را برگزار كرديم و پس از مشورت در زمينه يافتن يك راهكار عملياتي قابل اجرا و موثر، طرح جامع توانمندسازي زنان سرپرست خانوار را پيشنهاد داديم.

ساعي تاكيد كرد: طرح جامع توانمندسازي زنان سرپرست خانوار در سطح ملي از سوي شهيندخت مولاوردي معاون رئيس جمهور در امور زنان و خانواده با تشكيل شوراي راهبردي مورد بررسي قرار گرفته و با جديت در دست پيگيري است.

تهرام/9977/1348