عبدالله و اشرف غنی از روند بازرسی آرای انتخابات افغانستان خارج شدند

كابل- ایرنا - تیم های انتخاباتی عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از روند بازرسی و ابطال آرای مشكوك انتخابات جنجالی این كشور خارج شدند و ادامه كار را ناظران بین المللی و داخلی برعهده گرفتند.

به گزارش ایرنا، 'داود سلطان زوی' عضو ارشد تیم انتخاباتی ' اشرف غنی احمدزی' روز چهارشنبه در نشست خبری در كابل اعلام كرد پس از آنكه تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله مشاركت در تجمیع و ابطال آرای مشكوك را تحریم كرد، سازمان ملل نیز از تیم انتخاباتی اشرف غنی احمد زی خواست در این روند مشاركت نكند و ادامه كار را به ناظران بین المللی بسپارند.

سلطان زوی گفت: سازمان ملل متحد از تیم انتخاباتی اشرف غنی احمد زی خواسته است از آنجا كه تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله در روند تجمیع حضور ندارند، آنان نیز در این روند حضور نیابند.

عضو ارشد تیم انتخاباتی اشرف غنی احمد زی افزود كه تجمیع و ابطال آرای مشكوك انتخابات از این پس با حضور ناظران ملی و بین المللی و تحت نظارت سازمان ملل متحد ادامه خواهد یافت.

وی افزود: سازمان ملل متحد وعده داده است كه با شفافیت این روند را به خاتمه برساند.

به دنبال هشدار روز سه شنبه ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله مبنی بر اینكه اگر خواسته های این ستاد در خصوص كارشیوه ابطال آرا پذیرفته نشود، ناظران خود را از روند تجمیع و ابطال آرای مشكوك خارج خواهد كرد، ناظران این ستاد روز چهارشنبه در محل كمیسیون برگزاری انتخابات جنجالی افغانستان حضور نیافتند.

این در حالی است كه حامد كرزی رییس جمهوری افغانستان دو روز قبل اعلام كرد مراسم تحلیف ریاست جمهوری در 11 شهریورماه پس از یك ماه تاخیر قطعا برگزار خواهد شد و هیچگونه تاخیری در این تاریخ را نخواهد پذیرفت.

قرار بود ماه گذشته مراسم تحلیف ریاست جمهوری افغانستان برگزار شود كه با میانجیگری سازمان ملل برای بازشماری و بازرسی صد درصد آرای انتخابات جنجالی این كشور به تاخیرافتاد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از آن به بحران كشیده شد كه عبدالله عبدالله نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات این كشور را كه بر اساس آن اشرف غنی احمد زی، پیشتاز اعلام شد، نپذیرفت و مدعی شد تقلب گسترده در انتخابات روی داده است. وی تهدید كرد اگر آرا بازشماری و بازرسی نشود، حكومت موازی تشكیل خواهد داد.

پس از این ادعا دو نامزد ریاست جمهوری با میانجگیری سازمان ملل و معاونان رییس جمهور افغانستان و وزیر امور خارجه آمریكا موافقت كردند، صد درصد آرا با نظارت سازمان ملل، نمایندگان دو نامزد، ناظران بین المللی و رسانه ها بازشماری و بازرسی شود.

بر اساس این توافق پس از بازشماری و بازرسی آرا، نفر اول رییس جمهور و نفر دوم رییس اجرایی دولت افغانستان خواهد شد، تا پس از 2 سال با فراخوانی لویه جرگه و اصلاح قانون اساسی، سمت رییس اجرایی دولت افغانستان به نخست وزیری تغییر یابد.

دور اول 16 فروردین و دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بین عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی 24 خرداد برگزار شد.

آساق*4*291*1501