پنج استان با سوء تغذیه و ناامنی غذایی مواجهند

یاسوج -ایرنا- مدیركل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی كشور از وجود سوء تغذیه و ناامنی غذایی در پنج استان كهگیلویه وبویراحمد، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، كرمان و خوزستان خبر داد.

زهرا عبدالهی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در یاسوج افزود: بر اساس مطالعات میدانی و بررسی های انجام شده كمبود ریزمغذی ها، آهن و انواع ویتامین ها به ویژه در كودكان دو تا پنج سال، دانش آموزان و زنان باردار در این استان ها رو به افزایش است.

وی بیان كرد: رفع و كاهش این چالش اساسی نیازمند یك عزم جدی ملی و همكاری و تعامل بیش از پیش بین بخشی در سطح كشور و این استان هاست كه باید سایر متولیان و زیرمجموعه های دخیل در موضوع تغذیه بخش بهداشت را بیشتر یاری دهند.

عبدالهی، برخی سازمان ها و ارگان های دخیل در زمینه امنیت غذایی را شامل جهاد كشاورزی به لحاظ تولید و تامین مواد غذایی، صنعت، معدن و تجارت در زمینه كنترل قیمت و توزیع و سایر دستگاه های فرهنگی و آموزشی از جمله آموزش و پرورش به جهت فرهنگ سازی و افزایش دانش غذایی اعلام كرد.

وی اظهار كرد: البته این استان ها همراه با تحول و بهبودی كه در دو دهه اخیر در سایر استان ها كشور در زمینه امنیت غذایی ایجاد شده ،بهبود نسبی یافتند ولی همچنان با توجه به شاخص های مورد نظر جزو استان های بسیار نا امن غذایی قرار دارند.

عبدالهی با اشاره به میزان كوتاهی قد در این استان های محروم از جمله كهگیلویه وبویراحمد اشاره كرد و افزود: میانگین كوتاهی قد در برخی این استان ها بیش از دو برابر شاخص كشوری است.

وی افزود: شاخص كشوری میانگین قد هم اكنون شش درصد است كه در استان كهگیلویه وبویراحمد این میزان با دو برابر افزایش حدود 12 درصد است.

عبدالهی ادامه داد: این در حالی است كه میزان كوتاهی قد در كشور در دو دهه اخیر حدود 20 درصد بوده است كه نشان می دهد تحولی خوبی در این راستا انجام شده ولی به همان میزان نیز شاهد بحران و ناامنی غذایی در استان های محروم هستیم.

عبدالهی به معضل بزرگ دیگری در این استان ها اشاره كرد و افزود: علاوه بر مشكل امنیت غذایی و كمبود ریزمغزی ها این استان ها از جمله كهگیلویه وبویراحمد نیز با افزایش میزان چاقی و بروز برخی بیماری های قلبی و عروقی به دلیل مصرف بی رویه غذاهای پرچرب ، شیرینی جات و فست فود ها نیز مواجه هستند.

وی تصریح كرد: هم اكنون با مطالعات انجام شده بیش از 47 درصد مرگ میرها در استان كهگیلویه وبویراحمد ناشی از بیماری های قلبی و عروقی و فشارخون بالاست.

عبدالهی افزود: كم تحركی و مصرف مواد دخانی نیز بر مشكلات و بروز انواع بیماری ها از جمله دیابت و فشارخون بالا در استان ها افزوده است.

وی افزود: چنانچه در 10 سال گذشته بیش از 40درصد كودكان و دانش آموزان كشور با مشكل كم خونی و كمبود انواع ویتامین ها مواجه بودند اكنون این معضل تا حدودی كاهش یافته ولی در برخی شاخص ها هنوز با بحران مواجه هستیم.

این مسوول غذایی وزارت بهداشت افزود: اكنون بیش از 70 و گاهی تا 100 درصد دانش آموزان كشور با مشكل و كمبود ویتامین D مواجه هستند.

وی از برنامه ریزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی برای كاهش معضل امنیت غذایی در كشور به ویژه استان های ناامن خبر داد و گفت: طرح توزیع مكمل مگادوز ویتامین 'دی' به میزان 50 هزار واحد در طول 9 ماه تحصیلی در سطح مدارس كشور و همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید یكی از راهبردهای اساسی برای مقابله با سوء تغذیه و كمبود ریزمغزی ها در بین دانش آموزان است.

مدیركل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: اولویت انجام این مهم با استان های محروم و ناامن غذایی است.

عبدالهی اجرای برنامه شیر مدرسه و اضافه كردن برخی مكمل ها از جمله ویتامینD به آرد و نان به عنوان قوت غالب مردم را از سایر برنامه های وزارت بهداشت برای پیشگیری از سوء تغذیه به ویژه در سطح مدارس دانست.

566/7530/ 605