۴ شهریور ۱۳۹۳،‏ ۸:۲۱
کد خبر: 81286921
۰ نفر
كارمندان؛ سخت كوشان پرتوان

تهران- ایرنا- چهارم شهریور روز كارمند فرصت ارزشمندی است برای پاسداشت مقام و جایگاه كارمندان سخت كوش و پرتوان ایران اسلامی كه خدمت به مردم را برگزیده اند و تلاش می كنند تا با انجام رساندن وظایف خود رفاه و آسایش را برای جامعه به ارمغان بیاورند.

كارمند فردی است كه به استخدام سازمان، شركت و ... در می آید و میان او و كارفرما قرارداد استخدامی به صورت كتبی برقرار می شود كه این قراردادنامه شامل مواردی همچون زمان كار، حقوق، مزایا، اضافه حقوق احتمالی و روز پرداخت حقوق است. با گسترش جامعه ی صنعتی، كارمندان از لحاظ موقعیت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی به پیشرفت قابل توجهی رسیدند و در كنار دریافت حقوق مناسب، به پست‌های اجرایی مهمی دست یافتند.

خیرخواهی، كاردانی، داشتن تقوا، احترام به ارباب رجوع، فروتنی و مسوولیت پذیری، پاسخ گویی مناسب به تصمیم ها و عملكردهای فردی از ویژگی های كارمندان محسوب می شود.

كارمندان برای انجام مسوولیت خویش نیازهایی همچون برخورد عادلانه، امنیت شغلی، دستمزد كافی، محیط مناسب، ترفیع مقام و... دارند كه سازمان ها و اداره های گوناگون باید برای برطرف سازی این نیازها تلاش كنند تا زمینه ی رسیدن به هدف های سازمان به طور كامل برآورده شود.

توجه به این قشر زحمتكش، فرهیخته و آگاه برای داشتن جامعه ای سالم از اولویت های برنامه های مسوولان به شمار می رود، سعی و كوشش در مسیر حل مشكل های این قشر، می تواند قدمی بزرگ برای رسیدن به این امر مهم باشد، تا كارمندان انگیزه ی لازم را برای فعالیت و خدمت به كشور داشته و یاری بخش افراد جامعه باشند.

دین مبین اسلام به قشر كارمند توجه بالایی دارد و همیشه از كارمندان با احترام و نیكی یاد می كند. در نظام اسلامی، فلسفه وجودی سازمان‏ها و نهادها و به كارگیری كارمندان و كارگزاران اجرایی، خدمت‏ رسانی به مردم عنوان شده است.

كارمندان و كارگزاران نظام اسلامی با انگیزه ‏های الهی، امانت ‏داری و خدمت‏ رسانی به مردم در این جایگاه قرار گرفته ‏اند و باید تمام تلاش خود را به كار بندند تا از عهده ی مسوولیت هایشان به خوبی برآیند و نیازهای مردم را برطرف كنند و سبب رشد و پیشرفت خود و جامعه شوند.

بزرگان این دین آسمانی نیز بارها در سخنان خویش از كارمندان یاد كرده اند و منزلت اجتماعی آنان را در گفته های خود ستوده اند؛ امام علی(ع) در منشور اخلاقی درباره كارمندان و كارگزاران فرمودند: «نگهبان نفس خویش باش، از سلام و تعارف و مهربانی به مردم كوتاهی مكن، پر و بالت را برای مردم بگستران و با مردم گشاده ‏روی و مهربان باش، كاری كه بر دوش توست طعمه نیست، امانتی است كه بر دوشت نهاده ‏اند، بالاتر از خود را فرمان ببر، تا پایین‏ تر از تو فرمانبردارت باشد، كار هر روز را در همان روز انجام ده؛ زیرا هر روز، كاری مخصوص به خود دارد، بكوش تا هر كاری را در جای خود و زمان مخصوص به خود انجام دهی، با خدا، مردم و خویشاوندان انصاف را رعایت كن، هرگز به خدمت‏ هایی كه انجام دادی، بر مردم منت مگذار، در وعده‏ ای كه به مردم دادی، خلف وعده مكن، هرگز نیكوكار و بدكار را در نظرت یكسان قرار مده، از همكاران نزدیكت سخت مراقبت كن و از حوادث گذشته تاریخ، برای آینده عبرت بگیر.»

امام خمینی بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران درباره ی توجه به كارمندان فرمودند: «كارمندان و كسانی كه در كارخانه ها زحمت می كشند، مایه افتخار و پیروزی یك ملتند. دولت باید فكر كارمندان باشد. باید برای آن ها مسكن بسازد، برای آن ها زندگی صحیح بسازد. من از مشكلات دولت، از مشكلات كارمندان دولت، مشكلات همه قشرهایی كه در بین دولت كار می كنند، آگاهم. در عین حالی كه از محروم ترین قشرها هستند، بااخلاص ترین قشرها هستند...»

آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در دیدار كارمندان در سخنانی فرمودند: «كارمندان و كسانی كه در كارخانه ها زحمت می كشند، مایه افتخار و پیروزی یك ملتند. دولت باید فكر كارمندان باشد. باید برای آن ها مسكن بسازد، برای آن ها زندگی صحیح بسازد. من از مشكلات دولت، از مشكلات كارمندان دولت، مشكلات همه قشرهایی كه در بین دولت كار می كنند، آگاهم. در عین حالی كه از محروم ترین قشرها هستند، بااخلاص ترین قشرها هستند...»

هر ساله، چهارم شهریور به عنوان روز كارمند پاس داشته می شود و به منظور قدردانی از كارگزاران دولت جمهوری اسلامی و ارج نهادن به خدمت، كارمندان نمونه كه نمایندگان كاركنان نظام در تمام كشور هستند، انتخاب و مورد تشویق و تقدیر قرار می گیرند.

پیشرفت مدیریت در نظام اداری و ترقی منزلت اجتماعی كاركنان دولت، اصلاح نگرش مردم نسبت به خدمت های این قشر زحمتكش، گسترش فرهنگ رفتاری، ایجاد روحیه ی امید و تلاش، تشویق مردم به مشاركت در امور و نمایش توان حكومت اسلامی در اداره مطلوب جامعه از هدف های بزرگداشت این روز محسوب می شود.گروه اطلاع رسانی

پژوهشم**2002**9131