مرحله دوم ساخت ورزشگاه نقش جهان با مشاركت بخش خصوصي اجرا مي شود

اصفهان - ايرنا - وزير ورزش و جوانان در جريان بازديد از ورزشگاه نقش جهان گفت: مرحله دوم ساخت اين ورزشگاه با مشاركت بخش خصوصي اجرا مي شود.

به گزارش ايرنا، «محمود گودرزي » روز دوشنبه در جريان بازديد از ورزشگاه نقش جهان اصفهان در جمع خبرنگاران ابراز اميدواري كرد كه فاز دوم اين مجموعه به زودي به بهره برداري برسد.

وي بااشاره به مشكلات مالي و حقوقي اين ورزشگاه خاطرنشان كرد:در جلسه اي كه با حضور معاون اول رييس جمهور برگزار خواهد شد، مشكلات مالي و حقوقي ورزشگاه نقش جهان، بررسي و تدابير لازم براي رفع اين مشكلات اتخاذ مي شود.

وي از اختصاص دو ميليارد و 200 ميليون تومان از سوي معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي به وزرات ورزش خبر داد و افزود: از اين مبلغ، 700 ميليون تومان اعتبار به ورزشگاه نقش جهان اصفهان تخصيص يافته است كه اين اعتبار براي تكميل ساخت اين ورزشگاه مبلغ قابل توجهي نيست.

وي ادامه داد: وضعيت اقتصادي كشور بگونه اي است كه نمي توانيم خسارات ناشي از توقف ساخت ورزشگاه را براي بازسازي آن پرداخت كنيم.

گودرزي به افزايش معارضان اين مجموعه اشاره كرد و خواستار تسريع حل مشكل حقوقي اين ورزشگاه با اين افراد شد.

وي علت بروز اين مشكلات را ضعف مطالعات كارشناسي ذكر كرد و افزود: اگر قبل از اجراي اين پروژه، مطالعات جامع و عميقي انجام شده بود اكنون اين پروژه با مشكلات حقوقي روبرو نبود.

وزير ورزش و جوانان اظهار كرد: با اعتباري كه تاكنون براي ساخت اين ورزشگاه هزينه شده است، مي توانستيم 10 سالن ورزشي براي استان اصفهان بسازيم.

گودرزي، كلنگ زني پروژه هاي جديد پيش از پايان يافتن پروژه هاي نيمه تمام را اقدام اشتباه دانست و تاكيد كرد: اولويت وزارت ورزش و جوانان، تكميل طرح هاي عمراني ورزشي با 90 درصد پيشرفت فيزيكي است.

وي با اشاره به ظرفيت 75 هزار نفري استاديوم نقش جهان گفت: از هريك از ديدارهاي فوتبال كشور بيش از 50 هزار تماشاگر استقبال نمي كنند و طرح ساخت ورزشگاههايي با بيش از 75 هزار نفر گنجايش در شهرستان ها، كارشناسي شده نيست.

وي تصريح كرد: در تمام دنيا ورزشگاههاي بالاي 50 هزار نفر استانداردهاي خاصي نياز دارد و به همين دليل كمتر ساخته مي شود.

وي از انجام اقدامات غير كارشناسي و فاقد نياز سنجي در ورزشگاه نقش جهان اصفهان گلايه كرد و افزود: علاقه مند به واگذاري مديريت اين ورزشگاه به استان اصفهان هستيم.

وي همچنين در بازديد از سالن چند منظوره مجموعه ورزشي 25 آبان خطاب به مدير كل ورزش و جوانان استان اصفهان گفت: اگر اين مجموعه، درآمد عمومي ندارد بعنوان يك سالن حاكميتي در اختيار اداره كل ورزش و جوانان استان قرار گيرد.

مجموعه بزرگ ورزشي نقش جهان اصفهان در زميني به وسعت بيش از يكهزار و 100 هكتار در شمال شهر اصفهان و در حوزه استحفاظي دو شهر اصفهان و دولت آباد قرار دارد.

اين طرح به قصد ايجاد يك مجموعه استاندارد و دهكده بزرگ ورزشي بويژه براي برگزاري مسابقات بين المللي طراحي شده است.

در اين طرح ايجاد يك استاديوم 75هزار نفري در دو طبقه و همه امكانات لازم براي برگزاري مسابقات داخلي و بين المللي و چندين سالن ورزشي بزرگ و كوچك،پيست هاي دو ميداني، دوچرخه سواري، موتورسواري، اتومبيلراني و تاسيسات اداري، بهداشتي و خدماتي لازم پيش بيني شده است.

طرح ورزشگاه نقش جهان اصفهان كه در ابتدا به ورزشگاه المپيك يا ورزشگاه بزرگ معروف بود در سال 67 تعريف و كلنگ آن پس از ايجاد موسسه اي به نام ورزشگاه بزرگ به منظور پيگيري مراحل ساخت آن، در سال 68 توسط تركان مدير عامل وقت اين موسسه به زمين زده شد اما ساخت آن از سال 74 آغاز شد.

معاون امور فني و مهندسي اداره كل ورزش و جوانان استان اصفهان در باره شروع عمليات اين طرح گفت: عمليات اجرايي مرحله اول آن سال 74 آغاز و در سال 78 استاديوم فوتبال آن با ظرفيت حدود 40 هزار نفر در سكوهاي پاييني به بهره برداري رسيد.

سيدحسين محموديه با بيان اينكه در سال هاي 78 تا 86 از مرحله اول اين طرح بهره برداري مي شد، افزود: تيم فوتبال سپاهان نخستين قهرماني خود در ليگ باشگاههاي كشور را در اين ورزشگاه جشن گرفت.

وي گفت: سال 86 پس از هشت سال بهره برداري مرحله نخست اين مجموعه، ورزشگاه بزرگ نقش جهان وارد اجراي مرحله دوم ساخت و تكميل ظرفيت 35 هزار نفري در سكوهاي بالايي شد كه همچنان ادامه دارد و عمليات ساخت اين مرحله مانع برگزاري مسابقات در آن شده است.

وي گفت: در حالي كه مرحله دوم هنوز تكميل نشده تاسيسات مرحله نخست به دليل گذشت زمان در حال مستهلك شدن است.

در اين حال از سال 90 تا تابستان سال 91 بدنبال قرار گرفتن ورزشگاه نقش جهان در طرحهاي مهر ماندگار دولت دهم، به مدت يكسال اجراي اين طرح با سرعت و در سه نوبت كاري با روزانه 150 تا 200 كارگر دنبال و برخي از بخش هاي آن تكميل شد.

با اين اقدامات، اداره ورزش و جوانان استان اصفهان در مرداد سال 92 اعلام كرد مرحله نخست اين مجموعه ورزشي با نصب صندليهاي طبقه اول استاديوم فوتبال، ساختمان VIP، چمن زمين فوتبال، تكميل پيست تارتان و نصب اسكوربرد زمين فوتبال قابل بهره برداري است.

پ/7135/ 7132

سرخط اخبار ورزش