جهانگیری: اگر 10 وزیر علوم هم تغییر یابند، بورسیه‌ها را پیگیری می‌كنیم

تهران - ایرنا - معاون اول رییس‌‌جمهوری با تاكید بر این كه نباید به سادگی از بحث بورسیه‌ها گذشت، تاكید كرد: حتی اگر 10 وزیر علوم در این دولت تغییر یابند اما باز هم موضوع بورسیه‌های غیرقانونی پیگیری خواهد شد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا، اسحاق جهانگیری امروز (یكشنبه ) در مراسم تكریم رضا فرجی دانا وزیرسابق علوم ، تحقیقات و فناوری و معارفه محمدعلی نجفی به عنوان سرپرست این وزارتخانه افزود: علم كشور همواره از رانت و فساد به دور بوده و هیچ گاه در دانشگاه‌ها سخنی از این مسایل نبوده است.

وی با بیان این كه همه مردم و مسئولین از سهمیه‌ای كه به برخی از گروه‌ها داده شده انتقاد كرده‌اند، گفت: 240 هزار نفر در آزمون دوره دكتری شركت می‌كنند و 12 هزار نفر از آنها در این دوره پذیرش می‌شوند؛ چرا باید بورسیه‌ای كه از ابتدا معلوم است در داخل تحصیل كند؟ كسانی كه حداقل‌ها را نیز ندارند جانمایی شده و عضو هیات علمی شوند و دولت هزینه تحصیل آنها را پرداخت كند.

معاون اول رییس‌‌جمهوری تاكید كرد: نجابت فرجی دانا و همكارانش باعث شد تا بسیاری از مسایل را در جلسه استیضاح نگوید ولی حتما این دولت موضوع بورسیه‌های غیرقانونی را پیگیری می‌كند حتی اگر 10 وزیر علوم تغییر كند.

در مراسم تكریم فرجی دانا و معرفی محمدعلی نجفی علاوه بر معاون اول رییس‌جمهوری، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش و پزشك ، حجت‌الاسلام والمسلمین علی یونسی دستیار رییس‌جمهوری در امور اقلیت‌ها و محمد شریعتمداری معاون اجرایی رییس‌جمهوری، حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس‌جمهوری، محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق‌بشر قوه قضائیه، معاونین ، مشاورین و مدیران كل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تعدادی از روسای دانشگاه‌های مهم كشور حضور داشتند.

معاون اول رییس جمهوری با یادآوری استیضاح فرجی دانا توسط نمایندگان و عدم رای اعتماد مجدد به وی گفت: باید به حكم قانون این تغییر را بپذیریم؛ قانون مجلس و مردم سالاری حكم می‌كند كه نتیجه تغییر توسط استیضاح را بپذیریم.

وی فرجی دانا را فردی اخلاق‌مدار متدین ، دانشمند و توانمند توصیف كرد و افزود: فرجی دانا جز برنامه‌های رییس جمهوری و پایبندی به وعده‌های انتخاباتی دولت را اجرایی نكرد.** عملكرد فرجی دانا عمل به منشور دولت بود

جهانگیری تاكید كرد كه عملكرد وزیر سابق علوم تحقیقات و فناوری در طی 10 ماه وزارتش عمل به منشور دولت تدبیر و امید بود.

معاون اول رییس جمهوری اضافه كرد: فرجی دانا را دانشگاهیان می‌خواهند و این بزرگترین فرصت در اختیار نظام است كه مدیری محبوب و تاثیرگذار منصوب كرده و مدیران او را دوست دارند زیرا كه این امر باعث كاهش هزینه‌ها می‌شود.

وی در این حال تصریح كرد: ضرورت مردم‌سالاری ایجاب می‌كند كه حق استیضاح مجلس را بپذیریم اما نباید حق و حقیقت را از یاد ببریم.

وی با بیان اینكه دولت خود را برای این گونه تغییرات آماده كرده است، اظهار داشت: بحمداللـه در همه بخش‌ها مردم و نخبگان همراه دولت هستند و از این نظر تغییر برای دولت تدبیر و امید سخت نیست؛ ده‌ها فرجی دانا در دانشگاه‌های كشور وجود دارند كه حاضرند با اشتیاق برای دولت و مردم كار كنند.

وی حضور محمدعلی نجفی در وزارت علوم را گرانقدر دانست و اظهار داشت: تجربه آقای نجفی در حوزه‌های كلان و در ابتدای سال تحصیلی دانشگاه‌ها می‌تواند بسیاری از گره‌ها را باز كند و مطمئن هستم كه مسیر گذشته ادامه خواهد یافت.

جهانگیری در ادامه ضمن تشریح روند پذیرش مسوولیت وزارت علوم توسط فرجی دانا در ابتدای دولت گفت: توسعه علم توسط دانشمند جلو می‌رود انصافا آقای فرجی دانا بعد از رای اعتماد خود را وقف خدمت به كشور كردند كه مهم‌ترین محور آن بحث توسعه علم و فناوری بود.

وی با بیان اینكه هیچ گاه فرجی دانا را خسته و در بینش كم حوصله ندیدیم ادامه داد: در روز استیضاح و در مجلس شورای اسلامی برای همگان روشن شد كه ایشان با نهایت اخلاق و در پیش گرفتن روشی علمی از خود و برنامه‌هایش دفاع كرد.** توضیحات جهانگیری درباره علل عدم حضور روحانی در جلسه استیضاح

معاون اول رییس جمهوری در ادامه سخنان خود با بیان اینكه حجت الاسلام حسن روحانی علاقه وافری به وزیر علوم داشته و دارد گفت: رییس جمهوری تمام تلاش خود را حتی چند برابر بیش از حد معمول انجام داد تا استیضاح فرجی دانا در فضا و التهابی كه بر سر یك كلمه ایشان درست كرده بودند مطرح نشود.

وی افزود: رییس جمهوری هم از شخصیت و هم از عملكرد فرجی دانا دفاع كردند و در هیات دولت گفتند كه همه اعضای كابینه در تعامل با مجلس وظیفه دارند مانع استیضاح شوند.

وی با یادآوری تاكیدات رییس جمهوری در روزهای منتهی به استیضاح وزیر علوم گفت: روز شنبه هفته قبل از استیضاح آقای روحانی به من تاكید كردند دولت آنچه در توان دارد برای دفاع از آقای فرجی دانا به كار گیرد؛ ایشان در فردای آن روز و در جلسه هیات دولت دفاع مفصل‌تری از شخصیت و عملكرد وزیر سابق علوم كردند.

جهانگیری جلسه دوشنبه و سه‌شنبه هفته قبل از استیضاح خود و رییس جمهوری را با برخی از اعضای كابینه یادآور شد و گفت: آقای روحانی با 10 تا 15 نفر از اعضای كابینه درباره این استیضاح جلسه داشتند و گفتند كه اعضا گزارش عملكرد خود را در این رابطه ارایه كنند.** توافق جهانگیری و روحانی از ابتدای دولت

معاون اول رییس جمهوری اظهار داشت: از روزهای اول دولت قراری بین من و رییس جمهوری گذاشته شد و تقسیم كاری صورت گرفت كه بر مبنای آن ایشان در جلسات استیضاح وزرا شركت نكنند و بنده به جای ایشان حضور یابم.

وی توضیح داد: در آن مقطع به آقای روحانی گفتم كه براساس آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلام معاون اول رییس جمهور نمی‌تواند در جلسات استیضاح سخنرانی كند اما ایشان گفتند كه هیچ موردی نیست كه در دولت‌های آیت‌اللـه هاشمی و حجت الاسلام خاتمی روسای جمهور برای استیضاح به مجلس رفته باشند و این مساله در دولت گذشته باب شد.

وی انتقادات صورت گرفته از دولت را مبنی بر اینكه چرا رییس جمهوری شخصا برای دفاع از وزیر علوم به مجلس نرفته است را یادآور شد و گفت: از هفته‌ها قبل برنامه‌ریزی شده بود كه در روز 29 مردادماه رییس جمهوری به اردبیل سفر كند اما برای حضور در جلسه استیضاح باید این برنامه برهم زده‌ می‌شد و اینكه می‌گویند ایشان 5 دقیقه در جلسه حضور می‌یافت و می‌رفت تنها یك شوخی است زیرا رییس جمهوری براساس آیین نامه مجلس باید در صحن علنی می‌نشست و بعد از سخنرانی وزیر از وی دفاع می‌كرد.

معاون اول رییس جمهوری تصریح كرد: تصمیم گرفتیم از آنجایی كه حل مشكلات مردم در اولویت است درست نیست كه بگوییم رییس جمهوری سفر خود را به استان محروم اردبیل لغو كرده و به زمان دیگری موكول كند اما ایشان باز هم در سخنرانی عمومی خودشان در آن شهر وقت گذاشتند و از وزیر علوم دفاع كردند.** می‌خواهیم فضای تنش‌آمیز بین سه قوه از بین برود

معاون اول رییس‌جمهوری در ادامه سخنرانی خود با بیان این كه دولت نمی‌‌خواست در جریان استیضاح وزیر علوم با موضوع جدیدی مواجه شود، اظهار داشت: ما می‌خواهیم كه فضای تنش‌آمیز بین سه قوه كه در دولت قبل وجود داشت، از بین برود زیرا مردم دوست ندارند كه این فضا بر روابط بین قوا حاكم شود و مسئولین به مسایل حاشیه‌ای بپردازند.

وی چالش‌های بین قوا را دستمایه رسانه‌های خارجی برای ارائه تصویر غلط از نظام جمهوری اسلامی برشمرد و گفت:‌ در حالی كه منطقه ناامن است، ایران اسلامی از ثبات و آرامش بالایی برخوردار است كه باید قدر آن را دانسته و در جهت حل مشكلات پیش‌رو گام برداریم.

جهانگیری گفت: برای ما حل مشكلات با مجلس شورای اسلامی از اهمیت بالایی برخورداراست در حالی كه شرایط در دولت گذشته به گونه‌ای بود كه رییس‌جمهوری وقت علیه رییس مجلس عیدی پخش می‌‌كرد.

جهانگیری تصریح كرد: رییس‌جمهوری با سابقه 20 ساله نمایندگی مجلس خود را فرزند قوه مقننه می‌داند و اكثر اعضای كابینه نیز سابقه نمایندگی دارند؛ دولت به جایگاه مجلس واقف است و حق سوال و استیضاح را حق درستی می‌داند.

معاون اول رییس‌جمهوری محور سوم سخنرانی خود را پایبندی به تعهدات انتخابات ریاست‌جمهوری 24 خرداد عنوان كرد و افزود: 24 خرداد جهت‌نمای خاص ملی مردم ایران و معطوف به گریز از افراط و بی‌تدبیری و رفتن به سمت اصلاح امور بود.

جهانگیری با بیان این كه علاقه‌مند به نهادینه كردن اعتدال در كشور هستیم، اظهار داشت: باید از ركود خارج شویم اما ركود تنها ركود اقتصادی نیست بلكه باید ركود سیاسی، ركود در فرهنگ، ركود اجتماعی و ركود در علم و فناوری رفع شود زیرا مردم باید با امید به آینده نگاه كنند.

وی با بیان این كه توسعه علم و فناوری باید در رأس امور قرار بگیرد، تصریح كرد: نباید بگذاریم امید مردم به یأس تبدیل شود؛ باید از اقتصاد نفتی فاصله بگیریم كه راهكار آن اقتصاد دانش‌بنیان است ، این اقتصاد تنها توسط دانشگاهیان محقق خواهد شد.

جهانگیری تاكید كرد: دولت در مبارزه با فساد جدی است و مصمم هستیم كه این لكه ننگ را از دامن نظام پاك كنیم.

جهانگیری گفت: ای كاش فساد فقط بابك زنجانی بود. در ساخت و پاختی هزاران میلیارد تومان غارت شده اما فساد زمانی تأسف‌آور می‌شود كه به سطوح مدیریتی نیز رسوخ پیدا كرده باشد.

وی تاكید كرد: اگر كسی با دروغ و زد و بند از رانتی استفاده كرده باید آن را پس دهد؛ فرجی دانا برود یا نرود جهت‌گیری دولت در این زمینه مشخص است.** روایت جهانگیری از كمك 16 میلیاردی به یك دانشگاه

معاون اول رییس‌جمهوری ادامه داد:‌ در روز شروع به كار دولت آقای روحانی 16 میلیارد تومان پول را به یك دانشگاه غیرانتفاعی دادند؛ دانشگاهی كه هنوز مجوزهای لازم را نگرفته بود.

وی افزود: در آخرین فرصت اداری چكی صادر می‌شود و می‌مانند تا مبلغ آن وصول شود بعد می‌گویند سیستم خوب اداره شده است. این پول ریال به ریالش پول بیت‌المال است.

جهانگیری تصریح كرد: اگر آقای خاتمی به جای 16 میلیارد تومان ، 16 میلیون تومان برده بود برخی از روزنامه‌های مدعی آبرو و حیثیتش را می‌بردند.

وی خاطرنشان كرد: دولت با وجود راه سخت و دشوار مقابله با فساد در این راه جدی است و از همه نیز كمك می‌خواهد.

با پایان یافتن سخنان جهانگیری ، توسط وی یك تابلوفرش به رضا فرجی دانا اهدا شد ، جهانگیری همچنین از خدمات و زحمات وزیر سابق علوم در طول 10 ماه گذشته تشكر و قدردانی كرد.

فراهنگ(3)**9129**س.ق.** د .الف **1601**