گردهمايي روساي دانشگاه هاي استان مازندران در بابلسر برگزار شد

ساري - ايرنا - گردهمايي روساي دانشگاه هاي استان مازندران به منظور هم انديشي و بررسي راهكارهاي ارتباط مراكز علمي و نهاد هاي صنعتي و اجرايي مازندران در دانشگاه مازندران برگزار شد.

اين نشست عصر امروز شنبه با حضور استاندار مازندران، روساي دانشگاهاي دولتي و غير انتفاعي در دانشكده هنر و معماري دانشگاه مازندران واقع در بابلسر برگزار شد، مشكلات و تنگناهاي استان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در اين زمينه راهكارهايي عملي نيز از سوي هريك از روساي دانشگاهها ارائه شد.

در اين نشست رييس دانشگاه مازندران به توسعه دانشگاهها ازسوي نخبگان و فرهيختگان دانشگاهها اشاره كرد و افزود: پژوهش و تحقيق يكي از راه حل هاي رشد علمي، فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي در مازندران مي تواند تاثير زيادي را بدنبال داشته باشد.

حجت الاسلام ' فخرالدين اصغري آقمشهدي ' خواستار تخصيص اعتبار پژوهش و تحقيقات در دانشگاه مازندران شد و گفت: دستگاه هاي اجرايي موظفند 75 درصد از بودجه هاي مربوط به تحقيقات و پژوهشي را از طريق انعقاد قرارداد با دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي هزينه كنند.

وي گفت: دانشگاه مازندران از 12 دانشكده، 11 هزار دانشجو، 307 عضو هيات علمي و 540 كارمند تشكيل شده است و با توجه به بزرگي اش، مشكلات بسيار زيادي هم دارد و ما اين افتخار را داريم كه با تمام مشكلات موجود، به جامعه علمي استان و كشور خدمت مي كنيم.

وي با بيان اين مطلب كه يك بخش از ارتباط دانشگاه با صنعت و با محيط اجرايي مي تواند با واحدها و بخش هاي خصوصي جامعه باشد، به بخش ديگري از اين ارتباط اشاره كرد و افزود: درارتباط با صنعت و حوزه اجرايي دولتي، با وظيفه مهمي كه قانونگذار قائل شده انتظار مي رود استاندار با نظارت لازم جهت اجرايي شدن اين مهم، مشكلات مالي دانشگاه و صنعت را برطرف كند.

همچنين در اين نشست رييس دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي ساري گفت: تنوع و تعداد دانشگاهها در مازندران فرصت مناسبي براي استان است اما چالش هايي را هم بدنبال دارد.

'محمد علي بهمنيار' افزود: وجود تحصيل كرده هاي بيكار در استان نگران كننده است و بايد با ارتباط دوسويه دانشگاه و دستگاههاي اجرايي اين مشكل كاهش يافت.

وي گفت: دفتر ارتباط مردمي با جامعه در دانشگاهها بايد وسعت بيشتري يابد.

وي اظهارداشت: پژوهش هايي را كه دانشگاهها انجام مي دهند ضمن كاربردي بودن بايد نيازهاي استان را نيز مد نظر داشته باشد.

همچنين پروفسور'عباسعلي رستمي' رييس دانشگاه غير دولتي - غير انتفاعي شمال گفت: پيشرفت استان مازندران در گرو توسعه علمي دانشگاه مي باشد.

وي افزود: فارغ التحصيل بي سواد بسيار براي جامعه مضراست و زماني كه مي توانيم جامعه اي ايده آل داشته باشيم كه تمام فارغ التحصيلان استان باسواد باشند.

وي گفت: نبايد كيفيت را فداي كميت كنيم و كيفيت بخشي مراكز آموزشي بسيار مهم است و بايد همه ما در اين زمينه احساس مسئوليت كنيم.

رييس دانشگاه علوم و فنون مازندران نيز در اين جلسه گفت: تقويت روابط بين الملل را بايد جدي بگيريم و در استان مازندران ظرفيت هاي زيادي وجود داردتا با تاسيس رشته هاي مورد نياز كشورهاي منطقه بتوانيم دانشجويان خارجي را پذيرش كنيم.

دكتر 'عبدالرضا شيخ الاسلامي' بيان داشت: ضروريست در دانشگاهاي استان مازندران زمينه و مقدماتي فراهم شود كه حتي همايش هاي بزرگ بين المللي در استان برگزار شود.

وي اظهارداشت: بايد اين نشست ها با حصول نتيجه نهايي ادامه يابد.

همچنين دكتر 'محمد احمدي' رييس دانشگاه آزاد واحد سوادكوه گفت: دانشگاه آزاد بدنبال كيفي سازي سطح آموزشي مي باشد.

وي ادامه داد: تجهيزاتي كه در كوچكترين دانشگاه آزاد در استان وجود دارد بسيار پيشرفته است و استفاده از اين ظرفيت ها مي تواند در رشد و توسعه استان موثر باشد.

در ادامه ' ايرج نيازآذري ' مشاور اجرايي، رسانه ها و ارتباطات رييس دانشگاه مازندران هدف از برگزاري اين نشست را تعميق و بسط همكاري هاي دانشگاه ها با دستگاه هاي اجرايي اعلام كرد و افزود: دانشگاه ها به عنوان مراكز پويش و پايش تحولات علمي، نقش بسزايي در مسئله يابي و حل مسائل جامعه دارند و از اين رو مي توانند كمك فكري و مقوم دستگاه هاي اجرايي باشند.

وي با مهم خواندن نقش و جايگاه نهاد دانشگاه در فرآيند رشد و توسعه، ابراز اميدواري كرد حضور استاندار مازندران در جمع دانشگاهيان استان فرصت مغتنم و قابل توجه براي تعامل نهادينه دانشگاه ها با دستگاه هاي اجرايي باشد.

گردهمايي روساي دانشگاه هاي استان مازندران به منظور هم انديشي و بررسي راه كارهاي ارتباط مراكز علمي و نهاد هاي صنعتي و اجرايي مازندران عصر امروز در دانشگاه مازندران واقع در بابلسر برگزار شد.ك/2

7328/608

سرخط اخبار استان‌ها