ايجاد رونق اقتصاد فرهنگي از مهمترين برنامه هاي همدان است

همدان- ايرنا- مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي همدان گفت: ايجاد رونق اقتصاد فرهنگي از مهمترين برنامه هاي اين استان است.

به گزارش ايرنا 'فاضل عبادي' شامگاه شنبه در گردهمايي اصحاب فرهنگ و هنر استان همدان به مناسبت فرارسيدن روز همدان در مجتمع شهيد آويني اين شهر افزود: در اين رابطه بايد كارها به صاحبان اصلي آن كه همان اهالي فرهنگ و هنر هستند واگذار شود.

وي تقويت و توسعه تشكل هاي غير دولتي و صنفي را برنامه مهم استان عنوان كرد و گفت: تحقق اهداف رونق اقتصاد فرهنگي منوط به تقويت و توسعه فعاليت اين تشكل ها است.

وي اظهار كرد: در سال هاي اخير بيشتر به تصدي گري پرداخته شده بنابراين اكنون ديگر بايد امور به تشكل ها واگذار شود و دستگاه هاي دولتي فقط نقش حمايتي و تسهيل گري داشته باشند.

عبادي همچنين گفت: با توجه به وجود مفاخر ارزشمند در اين استان، همدان مي تواند در ديپلماسي فرهنگي داخلي و خارجي كشور نقش ايفا كند.

وي بيان كرد: همدان با وجود مفاخر و شخصيت هاي بزرگ فرهنگي در گذشته و اكنون تاريخ استان، ظرفيت قابل توجهي براي نقش آفريني در برنامه هاي ديپلماسي فرهنگي وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامي دارد.

وي اضافه كرد: اهالي فرهنگ و هنر و مفاخري كه در استان هستند و همچنين حضور انديشمندان مطرح همداني در سراسر كشور از ظرفيت هاي فرهنگي استان است.

وي همچنين گفت: تمركز زدايي و عدالت فرهنگي يكي ديگر از اولويت هاي فرهنگي استان است كه در آن تلاش مي شود منابع، امكانات و برنامه هاي استاني در سطح شهرستان ها عادلانه توزيع شود.

مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي همدان بهبود و توسعه زيرساخت ها، تجهيزات و امكانات با بهره گيري از فن آوري هاي نوين و همچنين تسهيل روند صدور مجوزها و افزايش مراكز آموزشي نيز در استان پي گيري مي شود.

عبادي افزود: هم افزايي برنامه ها با بسيج و هماهنگي همه دستگاه هاي فرهنگي و هنري در سال اقتصاد و فرهنگ در استان ضروري است.

وي همچنين از برنامه ريزي براي افزايش سرانه مطالعه در استان خبر داد و گفت: از مهمترين اهداف برگزاري نمايشگاه سراسري كتاب تقويت فرهنگ مطالعه است.

وي در ادامه يادآور شد: وجود يك هزار و 100 مركز فرهنگي، هنري و سينمايي و مطبوعاتي با مديريت بخش خصوصي، يكصد انجمن فرهنگي و هنري و ادبي با 20 هزار عضو فعال از ظرفيت هاي فرهنگي استان همدان است.

عبادي ادامه داد: 550 كانون فرهنگي و هنري مساجد، 80 واحد موسسه قرآني، دو مركز علي كاربردي و 10 باب مجتمع فرهنگي هنري و 80 باب كتابخانه عمومي از ديگر ظرفيت هاي فرهنگي استان همدان است.

گردهمايي اصحاب فرهنگ و هنر استان همدان به مناسبت بزرگداشت شيخ الرييس بوعلي سينا و روز همدان با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و اهالي فرهنگ و هنر همدان برگزار شد.

7521/2624

سرخط اخبار استان‌ها