۱ شهریور ۱۳۹۳،‏ ۱۸:۳۰
کد خبر: 81283549
۰ نفر
فرجام بورسيه هاي غيرقانوني چه مي شود؟

تهران- ايرنا- در هفته اي كه گذشت وزير علوم در ميان ناباوري دانشگاهيان از مجلس شوراي اسلامي راي عدم اعتماد گرفت. آن هم در جلسه اي كه ناظران سياسي وجود رگه هايي از سياسي كاري در آن را كتمان نكردند.

پس از آن برخي نيز در فضاي مجازي اين استيضاح را مصداق مصرعي از يك غزل حافظ شيرازي دانستند. 'جرمش اين بود كه اسرار هويدا مي‌كرد'.

اسراري از بورسيه هاي غير قانوني در هشت سال فعاليت دولت هاي نهم و دهم كه ريشه وقوع آن را مي توانيد در اينجا بخوانيد. حالا فارغ از مسايل مطرح شده، آنچه كه ذهن افكار عمومي را به خود مشغول كرده، كيفيت پاسخ به اين سوال است كه' با استيضاح وزير علوم، پيگيري بورسيه هاي غيرقانوني متوقف مي شود؟ ' شايد پاسخ به اين سوال را بايد در لابه لاي برنامه هاي سرپرست جديد وزارت علوم جست وجو كرد.

با اين حال با گذشت سه روز از استيضاح وزير علوم هنوز جامعه دانشگاهي كشور، به دنبال پيگيري بورسيه هاي غير قانوني هستند. گواه اين ادعا اظهارات روز گذشته رئيس انجمن جامعه شناسي كشور و عضو هيات علمي مركز تحقيقات سياست علمي كشور است.

'محمد امين قانعي راد' در اين‌باره مي گويد: اكنون توقع جامعه دانشگاهي اين است كه مجلس يك كميته تحقيق و تفحص براي رسيدگي به پرونده بورسيه‌ها و استخدام‌هاي غيرقانوني در دانشگاه با حضور نمايندگان دانشگاهي تشكيل دهد و اين مسائل را پيگيري كند.

او همچنين مي افزايد: نه تنها بورسيه‌هاي غيرقانوني بلكه استخدام‌هاي غيرقانوني نيز سبب دلسردي برخي جوانان در دولت قبل و مهاجرت آنها به خارج از كشور شد، من شاهد بودم كه در 4، 5 سال گذشته بسياري از جوانان به خاطر نااميدي از ادامه تحصيل در داخل كشور، مهاجرت كردند و از آنجا كه اميدي به استخدام در مشاغل دانشگاهي نيز نداشتند ديگر به كشور بازنگشتند.

برهمين اساس تمامي افشاگري ها و جزئياتي از ابعاد بورسيه هاي غير قانوني كه طي سه ماه اخير در رسانه هاي كشور منتشر شده است، در ادامه مي آيد، تا مشخص شود بورسيه هاي غير قانوني از ابتدا تا كنون چه روندي را طي كرده است.

در مطلب زير جزئياتي كامل از ابعاد بورسيه هاي غير قانوني كه طي سه ماه اخير در رسانه هاي كشور منتشر شده است، را بخوانيد؛1- 140ميلياردتومان خرج دانشجويان بورس خارج از روال در 8 سال گذشته- روزنامه شرق

* صديقي رييس سازمان امور دانشجويان و معاون وزير علوم در ابتداي نشست خبري خود با خبرنگاران با اشاره به آمار بورسيه هاي اعزام شده به خارج از كشور در سال هاي 85 تا 92 تصريح كرد: دراين سال ها، 729 نفر به خارج از كشور اعزام شدند كه تعدادي از آنها شرايط اين فراخوان را نداشتند.

صديقي با بيان اينكه يكي از اين موارد داشتن معدل حداقل 14 در مقطع كارشناسي و 16 در مقطع كارشناسي ارشد بود، گفت: از تعداد اعزام شدگان 73 نفر معدل كارشناسي زير 14 و 70 نفر معدل كارشناسي ارشد زير 16 داشتند.

وي با بيان اينكه امروز بورس خارج از كشور امتياز بسيار بالايي است، اظهار كرد: امروزه براي بورس خارج حدود 600 ميليون تومان تا يك ميلياردتومان هزينه مي شود. براين اساس؛ برآورد هاي اوليه و يك حساب به اصطلاح «سرانگشتي» مي توان دريافت كه بيش از 140ميلياردتومان خرج دانشجويان بورس خارج از روال شده است. چراكه براساس آمار سازمان دانشجويان بيش از يك ميلياردتومان خرج دانشجويان بورسيه به دانشگاه هاي خارج از كشور مي شود و در مجموع 140نفر بدون داشتن شرايط ابتدايي معدل از شرايط بورس استفاده كرده اند.2 - آمار بورسيه هاي خارج از روال قانوني، خارج به داخل كشور - روزنامه شرق

گروه دوم از كساني كه از بورسيه هاي خارج از روال استفاده كرده اند، دانشجويان ايراني بودند كه از دانشگاه هاي خارجي به دانشگاه هاي داخلي بورس شده اند. اين گروه از دانشجويان كساني هستند كه با بالارفتن قيمت ارز در كشور، توانايي پرداخت هزينه هاي تحصيل در كشور هاي خارجي را نداشتند و مجبور به بازگشت به كشور شدند.

در همين رابطه رييس سازمان دانشجويان با اشاره به مشكلات ارزي ايجادشده از سال 89، تصريح كرد: از سال 89 بحث تبديل قبولي هاي خارج به داخل مطرح شد كه در سال هاي آخر اين موضوع تبديل به يك روند شد.

صديقي با بيان اينكه در اين دستورالعمل شرط معدل پيش بيني شده بود، گفت: از سال 88 تا 92، 1884 مورد تبديل بورس خارج به داخل داشتيم كه به دانشگاه هاي كشور معرفي و با گرفتن پذيرش از دانشگاه ها مشغول به تحصيل شدند. وي خاطرنشان كرد: از اين تعداد 228 نفر معدل كارشناسي زير 14 داشتند كه هفت نفر آنها معدل زير 12، 70 نفر معدل 12 تا 13 و 151 نفر معدل 13 تا 14 را دارا بوده اند.

رييس سازمان دانشجويان همچنين با بيان اينكه معدل كارشناسي ارشد 305 نفر از تبديل به داخل كنندگان نيز زير 16 بوده است گفت: از اين تعداد نيز چهارنفر معدل زير 14، 54 نفر معدل 14 تا 15 و 247 نفر معدل 15 تا 16 داشته اند. صديقي خاطرنشان كرد: در پرونده 235 نفر از اين افراد نيز معدلشان اعلام نشده كه البته اين موضوع در حال بررسي است. وي با بيان اينكه در اين دستورالعمل حداكثر سن براي استفاده از اين امتياز 33سال پيش بيني شده بود، تصريح كرد: از پرونده هاي موجود 325 نفر نيز فاقد شرط سني بوده اند و 183نفر هم در پرونده خود سند محضري براي تعهد خدمت نسپرده اند كه البته اين موضوع پيگيري مي شود تا دانشجويان سند خود را ارايه كنند.

معاون وزير علوم همچنين با بيان اينكه دانشگاه علامه طباطبايي بالاترين رتبه را در پذيرش بورس تبديل به داخل دارد، گفت: از آمار اعلام شده 259 نفر در دانشگاه علامه پذيرش شده اند كه البته دانشگاه هاي خوارزمي و گيلان نيز ظرفيت بالايي در پذيرش اين دانشجويان داشته اند.

رييس سازمان دانشجويان با بيان اينكه براي همه اين دانشجويان بايد مسير گزينش نيز طي مي شد، تصريح كرد: تقريبا نيمي از اين افراد نظر گزينش يا هيات مركزي جذب را ندارند.

صديقي همچنين با بيان اينكه براي دانشجويان بورسيه داخل علوم انساني در كل مدت تحصيل 30ميليون تومان و براي دانشجويان غيرعلوم انساني 40ميليون تومان به دانشگاه ها پرداخت مي شود، اظهاركرد: وزارت علوم شهريه دانشجويان را تا پايان سال 92 پرداخت كرده است.3 - بورس دكترا 3002 نفر بدون آزمون ورودي - روزنامه شرق

صديقي در ادامه با اشاره به اعلام آمار ورود سه هزار دانشجوي بورسيه بدون آزمون به دانشگاه هاي كشور توسط خود و معاونانش اظهار كرد: عده اي در اين باره ترديد كردند اما با عددهايي كه اعلام شد در صورتي كه بورسيه هاي خارج را كنار بگذاريم با احتساب 933 مربي، 1884 تبديل به داخل و 185 ايثارگر در مجموع 3002 نفر بدون آزمون از بورسيه دكتري داخل استفاده كرده اند. وي خاطرنشان كرد: ما هيچ وقت نگفتيم كه در پذيرش همه اين افراد مشكل وجود داشته است؛ بلكه نكته اي كه گفته شد اين بود كه سه هزارنفر بدون آزمون وارد دانشگاه ها شده اند.

رييس سازمان دانشجويان با بيان اينكه قرار شد از آبان ماه سال 92 تا پايان سال گذشته تعهدي كه درباره بورس ايجاد شده بود را با هر بخشنامه اي به آن پايبند باشيم، تصريح كرد: براين اساس افرادي كه پرونده هاي شان در دست اقدام بود كارشان طبق روال انجام شد و در اين فاصله 196 دانشجو، 26 مربي و 22 ايثارگر از پرونده هاي قبلي به دانشگاه ها معرفي شدند.4 - نام آقازاده ها نيز در بورسيه هاي غيرقانوني ديده مي شود - روزنامه شرق

وي در ادامه سخنانش درباره روند پذيرش بورسيه هاي داخل در سال هاي اخير تصريح كرد: طبيعي است در اين مسير حضور آقازاده ها و منصوبان نيز پيدا مي شود كه اسامي اين عده نيز وجود دارد. قرار بر اين بوده كه به دلسوخته هاي انقلاب توجه شود، اما در آن چارچوب افراد ديگري كه معلوم نيست چه شرايطي داشته اند نيز از اين امتياز استفاده كرده اند.

رييس سازمان دانشجويان با بيان اينكه تمام پرونده هاي تبديل به داخل، در مهلت قانوني اي يعني تا پايان سال 92 داشته به دانشگاه ها معرفي شده است و كساني كه توانسته اند در اين مهلت پذيرش بگيرند كارشان انجام شد، اظهار كرد: البته برخي از دانشگاه ها مثل دانشگاه علامه طباطبايي در سال هاي اخير عجله زيادي داشتند و بعضا پيش از گرفتن نامه نهايي از وزارت علوم، دانشجويان را ثبت نام كرده اند و در حال حاضر كه براي پرداخت شهريه آنها پيگري شد مشخص شد كه اين افراد نامه نهايي وزارت علوم را نداشته اند.5 - فاميل بازي در بورسيه هاي غيرقانوني - خبرگزاري كار ايران(ايلنا)

برخي مديران رسانه‌اي منتسب به اصولگرايان، نمايندگان مجلس، اعضاي درجه اول خانواده برخي از وزراي دولت احمدي‌نژاد و نيز فرزندان روحانيون صاحب‌منصب در ليست بورسيه‌هاي غيرقانوني و تخلفات غيرقانوني در رابطه با وزارت علوم قرار دارند.

در ليست بورسيه‌هاي غيرقانوني نام دو داماد وزير ارتباط دولت گذشته به چشم مي‌خورد كه وي هم‌اكنون از طراحان اصلي استيضاح وزير علوم به شمار مي‌رود.

طبق اسناد به يكي از دامادهاي اين نماينده مجلس بورس ادامه تحصيل در امريكا و به ديگر داماد وي بورس ادامه تحصيل در كانادا اعطا شده است.

مطابق بررسي‌هاي صورت گرفته در ليست بورسيه‌هاي غيرقانوني نام فرزند وزير علوم دولت سابق و رئيس كميسيون آموزش تحقيقات مجلس فعلي ديده مي‌شود كه با معدل 13 در دوره ليساني از بورس نخبگان استفاده كرده و اكنون مشغول تحصيل در مقطع دكتراست.

همچنين خواهرزاده و داماد خواهر وي نيز موفق به دريافت بورسيه شده‌اند. در همين حال مطابق اسناد موجود به همسر وي نيز مجوز فعاليت يك مركز آموزش عالي ويژه زنان در تهران داده شده است كه مطابق قوانين موجود اين امر يك تخلف قانوني به شمار مي‌آيد.

در ادامه بررسي‌ ليست تخلفات وزارت علوم دولت قبل خبرنگار ايلنا مطلع شد نام يكي از مديران رسانه منتسب به جريان اصول‌گرا كه اين روزها با تمام توان پيگير استيضاح وزير علوم است، در اين ليست وجود دارد. اين اطلاعات حكايت از آن دارد كه اين مدير رسانه‌اي هم‌اكنون در حال تحصيل در مقطع دكترا در رشته مطالعات منطقه‌اي دانشگاه تهران است كه به دليل كبر سن طبق قانون شرايط استفاده از بورس را ندارد و ايلنا فقط به دليل ملاحظات حرفه‌اي از ذكر نام اين مدير رسانه‌اي فعلا خودداري كرده است.6 - معرفي غيرقانوني700نفر از تشكل‌هاي دانشجويي براي بورسيه - ايلنا

*خبرگزاري كار ايران «ايلنا» در ادامه افشاي تخلفات وزارت علوم در دولت احمدي‌نژاد به اسناد متقني دست يافته كه بر اساس آن با توصيه يكي از معاونان وقت وزارت علوم، 700نفر از افراد عضو برخي تشكل‌هاي به‌اصطلاح دانشجويي و ساير كساني كه با اين مجموعه‌ها در ارتباط بوده‌اند براي استفاده از مزاياي بورسيه معرفي شده‌اند.

پس از مطرح‌شدن بورسيه‌هاي غيرقانوني، يكي از نهادهاي نظارتي با ورود به موضوع اعطاي بورسيه به نورچشمي‌هاي دولت احمدي‌نژاد، از ادامه تحصيل 300نفر از افرادي كه در دستگاه‌هاي دولتي شاغل بوده‌اند ممانعت به عمل آورده است. اين دستگاه نظارتي از وزارت علوم خواسته تا بورس اين افراد را متوقف كند چراكه مطابق قانون، كارگزاران دولت به‌صورت همزمان حق استفاده از بورس تحصيلي و اشتغال در دستگاه دولتي را ندارند. جدا از تخلفاتي كه وزارت علوم دولت قبل در حوزه آموزش و اعطاي بورسيه تحصيلي به افراد خاص داشته است،

خبرنگار ايلنا به اسنادي دست يافت كه حكايت از تخلفات گسترده مالي در برخي از دانشگاه‌ها دارد. تنها طبق يكي از اين اسناد، مبلغ 20ميلياردريال به يكي از دانشگاه‌هاي كشور ابلاغ اعتبار صورت گرفته است اما دانشگاه مزبور حق استفاده از اين اعتبارات را نداشته و ملزم شده عين اعتبارات دريافتي را به‌صورت بن‌كارت در اختيار يكي از افراد موردنظر مديران وقت وزارت علوم قرار دهد كه اكنون هيچ ردي از اين بن‌كارت‌ها و محل هزينه‌ آنها وجود ندارد. گفتني است «ايلنا»، اسناد متقني از متخلفان آموزشي و مالي وزارت علوم دولت احمدي‌نژاد را در اختيار دارد كه در روزهاي آينده جهت روشنگري از جزييات پشت‌پرده استيضاح فرجي‌دانا منتشر خواهد كرد.7 - توصيه نماينده افراطي و شهردار يكي از مناطق تهران براي اعطاي بورسيه به 27 نفر-ايلنا

ايلنا در ادامه افشاي تخلفات وزارت علوم در دولت احمدي‌نژاد،به مواردي دست يافته كه براساس آن با توصيه يكي از نمايندگان اصولگراي مجلس هشتم 20 نفر و با توصيه شهردار يكي از مناطق تهران 7 نفر براي استفاده از مزاياي بورسيه معرفي شده‌اند.

به گزارش خبرنگار ايلنا،به دنبال افشاي تخلفات صورت گرفته در وزارت علوم دولت قبل، اسنادي كه از اين تخلفات منتشر شده حاكي از آن است كه يكي از نمايندگاني كه خود را منتسب به جريان اصولگرا مي‌داند اما افراطي‌گراي‌هاي وي زبانزد نماينده‌هاي مجلس قبل بود در نامه اي خطاب به يكي از معاونين وقت وزارت علوم 20 نفر را جهت استفاده از بورسيه تحصيلي در مقطع دكترا معرفي كرده كه واكنش وزارت علوم به نامه اين نماينده تأمل برانگيز مي‌باشد.

همچنين شهردار يكي از مناطق تهران نيز در نامه‌اي به تاريخ 91/11/23 خطاب به يكي از معاونان وقت وزير علوم، هفت نفر را براي اخذ بورسيه معرفي كرده است.

برخلاف ادعاهاي صورت گرفته مبني بر اينكه تمامي بورس‌هاي اعطا شده از مرجع قانوني بوده و مطابق مقررات جاري كشور در اعطاي بورس به افراد عمل شده، بررسي مستندات موجود حكايت از آن دارد كه خلاف ادعاي صورت گرفته در بسياري از موارد ارتباطات براي اعطاي بورس تعيين كننده بوده است نه ضوابط موجود.8 - نام نزديكان احمدي نژاد در پرونده بورسيه هاي غير قانوني - پيام نو

همه دنبال نام نزديكان احمدي نژاد در پرونده بورسيه هاي غير قانوني هستند، اما چند وقتي است كه از نام و نشاني‌ هاي جديد در اين پرونده خبري نيست. با اين وجود جواد هروي حرف جديد و البته مبهمي دارد، حرفي كه احتمالا تا زمان انتشار جزئيات اين پرونده بيشتر از اينها تكميل نشود؛ «اين پرونده آنقدر وسعت دارد كه متاسفانه همه جريان هاي سياسي در آن رد پايي دارند.»

به گزارش ايسنا، پيام نو با اين مقدمه در ادامه مي‌نويسد: جواد هروي عضو كميته پيگيري پرونده بورسيه هاي غير قانوني حرف‌هاي بيشتري هم دارد؛ از شروع تخريب وي در مجلس گرفته تا انتقاداتي جدي به وزارت علوم.

او درباره وعده اش براي انتشار جزئيات اين پرونده به پيام نو مي گويد: «من اسناد بورسيه‌ ها را دارم و فقط منتظر اين هستم كه كميته پيگيري نتيجه كار خود را اعلام كند. بعد از آن هم من نتيجه بررسي ها و مستندات خود را منتشر مي كنم.»

او همچنين مي گويد: «متاسفانه برخي از دوستان بعد از پيگيري هاي من شروع كردند يك موج تخريبي را عليه من در مجلس راه انداخته اند، در حالي كه اين حضرات غافل از اين هستند كه اگر قرار بود من امتيازي از شرايط كنوني بگيرم طبيعتا جزو مخالفان راي اعتماد آقاي فرجي دانا صحبت نمي كردم. متاسفانه برخي برخي از اين دوستان ما تقواي خود را زير پا مي گذارند.»

هروي همچنين مي افزايد: «من به مقوله استيضاح وزير كاري ندارم و دخالت هم نخواهم كرد. دوستان ما اگر حرف شنو بودند در زمان راي اعتماد حرف ما را گوش مي كردند.»9 - افشاي پنج سند ديگر از توصيه هاي بورسيه در زمان احمدي نژاد - انصاف نيوز

در پي افشاي كليت بورسيه هاي رانتي از سوي وزير علوم كه منجر به طرح استيضاح در هفته ي جاري شده است، اسنادي از توصيه نامه ها براي بورسيه شدن در سال آخر و حتي روزهاي آخر دولت احمدي نژاد به دست آمده است.

پنج سند زير كه انصاف نيوز به دست آورده - مانند سندي كه ظهر امروز منتشر شد - نشان از رواج توصيه نامه هاي تشكل هاي دانشجويي اصولگرايان و نهادهاي نزديك به آنها براي بورسيه هايي دارد كه كيفيت سطح آموزش عالي را دچار اختلال كرده است.

با توجه به اين اسناد، دلواپسي بخشي از اصولگرايان كه در اين اقدامات مداخله داشته اند، در پي اين افشاگري هاي وزارت علوم قابل درك است ولي به نظر مي رسد كه طرح استيضاح وضعيت را براي دلواپسان بغرنج تر مي كند.

پنج سندي كه در اختيار انصاف نيوز قرار گرفته در پي كي آيد، با اين توضيح كه اسامي توصيه شده ها غير قابل خوانا شده است:

در نامه ي 18/2/1393 به شماره 2/664 يكي از واحدهاي جامعه اسلامي دانشجويان به دكتر غياثي، مشاور اجرايي وقت معاونت فرهنگي اجتماعي وزير علوم ضمن آمده است:

«سلام عليكم؛ با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد، احتراما به استحضار مي رساند «پيرو مذاكرات شفاهي» صورت گرفته با جنابعالي و معاونت محترم فرهنگي اجتماعي وزارت علوم و ارسال دو ليست 10 نفره جامعه ي اسلامي دانشجويان به تاريخ 23/11/1390 و 10/12/1390، خواهشمند است نسبت به بررسي اسامي ارسال شده در ذيل و مكاتبه جهت ليست تكميلي مساعدت لازم را مبذول فرماييد».

در اين نامه به اسامي و مشخصات 14 نفر اشاره شده است كه طبق اطلاعات آنها، تعدادي از آنها در هيچ كدام از دو ليست 10 نفره ي قبلي اين تشكل نبوده اند.

در يكي از دو ليست 10 نفره ي مورد اشاره كه تصوير آن جزو همين اسناد است و امضاي دبيركل اين تشكل را دارد، تاريخ 20/12/1390 ديده مي شود و در ذيل آن اشاره شده كه «در ليست شماره 2 دكتر خواجه سروي معرفي شده اند»، اسامي 10 نفر فهرست شده كه همگي از مسوولان و دبيران اين تشكل (اتحاديه جامعه اسلامي دانشجويان) هستند و عناوين آنها نيز در جدول درج شده است.

در نامه ديگر، آقاي غلامرضا خواجه سروي، معاونت وقت فرهنگي اجتماعي در تاريخ 11/4/1392 به شماره 8/49664 يعني 20 روز بعد از پيروزي روحاني و يك ماه قبل از تحليف او، به دكتر حسن مسلمي نائيني، معاون بورس و امور دانشجويان خارج سازمان دانشجويان مي نويسد:

«با سلام و احترام. به پيوست اسامي متقاضيان استفاده از بورس تحصيلي ارسال مي گردد. با عنايت به تاييد ايشان از سوي اينجانب، خواهشمد است دستور مساعتت جهت رفع مشكل آنان صادر فرماييد. (رزومه ي افراد به پيوست مي باشد)».

يكي ديگر از توصيه نامه ها، نامه ي دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق خطاب به دكتر خواجه سروي، معاون وقت وزير است كه مي نويسد:

«سلام عليكم. با احترام به استحضار مي رساند با توجه به آغاز ثبت نام بورس دكتري، اسامي «فعالان فرهنگي تبليغي»اين دفتر به منظور تاييد مراحل بورس سال 92 به شرح ذيل اعلام مي گردد. خواهشمند است عنايت لازم را در اين خصوص مبذول فرماييد. پيشاپيش از حسن نظر جنابعالي سپاسگزاريم».

در اين نامه، اسامي و مشخصات 9 نفر درج شده است.

نامه ديگر به تاريخ 26/6/1391 كه همراه آن پيوستي از رزومه دارد، نامه ي مسوول هيات امنا و بسيج يك مسجد است كه خطاب به خواجه سروي نوشته است:

«سلام عليكم. احتراما به استحظار مي رساند آقاي [...] داراي مدرك تحصيلي ارشد مديريت و مشغول به تحصيل درس خارج فقه و اصول و از اعضاي فعال بسيج مسجد جامع [...] مي باشد. به علت مشكلات مالي عليرغم پذيرش از دانشگاه مالزي نتوانسته است در مقطع دكترا ادامه ي تحصيل دهد. خواهشمند است براي ادامه ي تحصيل در مقطع دكتراي فرد نامبرده اقدامات لازم را مبذول فرماييد. پيشاپيش از حسن همكاري شما كمال امتنان را داريم».

متن چند پارافي كه در حاشيه ي نامه ديده مي شود اينچنين است: «با عرض سلام خدمت جناب آقاي دكتر قيض، پيرو مذاكرات شفاهي»، «از بچه هاي خوب مسجد [...] جهت بورس»، «سركار خانم جوادپور، با سلام، لطفا در ليست مصاحبه قرار گيرند».10 - 10نماينده استيضاح كننده وزيرعلوم كساني هستندكه در دولت قبل بورسيه غيرقانوني گرفته اند - شرق

«حامد قادرمرزي»، نايب‌رييس فراكسيون دانشگاهيان مجلس تاكيد دارد ريشه استيضاح وزير اتفاقا در افشاگري وزارت علوم درباره بورسيه‌هاي غيرقانوني بوده؛ «تا جايي كه اطلاع داريم نام 10نماينده مجلس در ميان فهرست سه‌هزار بورسيه غيرقانوني است كه وزير علوم به‌تازگي آن را افشا كرده و جالب‌تر اينكه بدانيد برخي از همين نمايندگان پاي نامه استيضاح وزير را امضا نكرده‌اند و از وزارت علوم قول گرفته‌اند تا در صورت افشاي اسامي، نامي از آنها برده نشود. يعني يكجور مصالحه، چراكه اگر ماجراي استيضاح به جاي باريك كشيده شود، بدون‌شك وزارت علوم هم ناگزير از خواندن برخي اسامي خواهد شد. البته مجلس بي‌كم‌وكاست جزييات ماجراي بورسيه‌ها را براي افكارعمومي روايت خواهد كرد.»

قادر مرزي كمي مصداقي‌تر درباره اشكال بورسيه خلاف قانون برخي نمايندگان مجلس توضيح مي‌دهد: «شكل بهره‌مندي برخي نمايندگان متخلف از بورسيه به اين ترتيب بوده كه به خارج بورس شدند و بعد تبديل به داخل كردند، اين در حالي است كه هيچ اثري از پذيرش اينها در دانشگاه‌هاي خارج از كشور وجود ندارد. سازمان بازرسي گفته جزييات پرونده محرمانه است اما دير يا زود مقام‌هاي مسوول بايد به افكارعمومي درباره خيانت علمي صورت‌گرفته در سال‌هاي گذشته اطلاع‌رساني كنند.»11 - اسنادي از بورسيه نماينده گيلان و داماد و فرزند او - سايت تدبير

از روزي كه وزير علوم دولت روحاني و تعدادي از نمايندگان ماجراي اعطاي 3000 بورسيه‌ غيرقانوني به برخي افراد خاص از طرف دولت احمدي نژاد را افشا كردند زمان زيادي نمي‌گذرد.با تلاش براي استيضاح وزير علوم روحاني ماجراي بورسيه هاي غير قانوني هر روز ابعاد جديدي پيدا مي‌كند.

اگر تا پيش از اين اصل موضوع بورسيه غيرقانوني داغ بود حالا برخي نمايندگان گفته اند نام 10 نماينده مجلس در بين 3000 بورسيه غيرقانوني وجود دارد. ماجرايي كه بسياري معتقدند عامل اصلي استيضاح رضا فرجي‌دانا و تلاش براي پايين كشيدن او از صندلي وزارت علوم است.

جواد هروي رئيس كميته آموزش عالي كميسيون آموزش مجلس به 'تدبير' گفته بود كه «نام‌هايي در ماجراي بورسيه‌هاي غير قانوني وجود دارد كه دخالتشان در اين ماجرا باعث تاسف شديد مي‌شود و وزير علوم تاوان لغو بورسيه برخي مسوولان و البته داماد و عروس برخي مسوولان را مي‌دهد.»

در روزهاي اخير، زمزمه هايي مبني برشخصي بودن طرح استيضاح وزير علوم و با هدف سرپوش گذاشتن بر تخلفات مربوط به بورسيه شدن برخي از نمايندگان يا بستگان آنان و تعدادي از اعضاي رييس دفتر دولت محمود احمدي نژاد مطرح شده است. برخي بر اين باورند كه د‌ليل پافشاري تعدادي از نمايندگان براستيضاح فرجي دانا، وجودهمين نام‌‌ ها در فهرست بورسيه هاي غيرقانوني است.

البته نمايندگاني كه استيضاح وزير علوم را دنبال مي كنند اين موضوع را تكذيب مي كنند. غلامعلي حداد عادل گفته است:‌« طرح موضوعاتي همچون سياسي و شخصي بودن دلايل استيضاح وزير علوم، شايعه است‌ و قطعا اين‌ نوع مطالب و اظهارات فضاسازي است. مطرح شدن استيضاح فرجي‌دانا با هدف پنهان كردن تخلف دانشجويان بورسيه و همچنين شائبه حضور نمايندگان و نزديكان آنان در اين تخلف نبوده است. اينها فضا‌سازي است و نبايد به آن اعتنا كرد.»

حداد عادل حتي يك گام هم به جلو تر آمده است و تاكيد كرده« هر ‌كه ادعايي مبني بر حضور نمايندگان و نزديكانشان در ليست سه هزار دانشجوي بورسيه دارد، بايد ثابت كند. شايد كساني كه در دولت گذشته بورسيه شده‌اند، جزو نمايندگان يا فرزندان آنان باشند كه به صورت قانوني نيز روند بورسيه آن‌ها انجام شده٬ افزود: فرض كنيد فرزند نماينده مجلس در ليست دانشجويان بورسيه آن هم ‌قانوني باشد، اينكه اشكالي ندارد.»

پس از اين فراخوان حداد عادل بود كه سندي در برخي شيكه هاي اجتماعي مبني بر لغو بورسيه جباركوچكي نژاد نماينده رشت در مجلس و از نمايندگان پي گير استيضاح وزير علوم دست به دست شد.

بر اساس اين سندنام كوچكي نژاد در بين افرادي است كه در دولت قبل به صورت غيرقانوني موفق به ادامه تحصيل شده اند اما پس از روي كار آمدن دولت يازدهم جلوي ادامه تحصيل او گرفته شده است.

البته در نامه‌اي كه معاون آموزشي دانشگاه گيلان خطاب به به رئيس دانشكده ادبيات دانشگاه گيلان نوشه شده چند نام ديگر نيز وجود دارد و مجوز ادامه تحصيل كوچكي‌نژاد به همراه محمد مجاور شيخان، حسين نميرزاده،علي رضا باژرنگ،حسن احمدي وسيد مرتضي مرجود كان لم يكن شده است.

بر اساس اين نامه كوچكي‌نژاد به همراه چند تن از نزديكان رئيس دفتر رئيس جمهور قبل با استفاده از ارتباطات دولتي، موفق به ادامه تحصيل در دانشگاه گيلان شده بودند.

يكي از مسوولان دانشگاه گيلان كه نمي خواهد نامش فاش شود به تدبير مي گويد:« پس از تغيير دولت و وزارت دكتر فرجي دانا، دانشگاهيان دانشگاه گيلان به ويژه دانشجوياني كه نفرات اول فهرست بودند و از ادامه تحصيل محروم شده بودند، شكايت كردند، كه با تأكيد وزير علوم مسئولان وقت دانشگاه جلو‌ي ادامه تحصيل اين افراد را گرفتند.»

به گفته اين منبع برادرزاده جبار كوچكي نژاد كه داماد او هم هست، در دولت قبل به عضويت هيأت علمي گروه مكانيك دانشگاه گيلان درآمده است.اين در حالي است كه داماد كوچكي نژاد مدرك فوق ليسانس مكانيك از دانشگاه امام حسين دارد و جذب فوق ليسانس در حكم هيأت علمي بر اساس قانون ممنوع است.

از طرفي گروه مكانيك دانشگاه گيلان تاكنون چندين دوره فارغ‌التحصيل دكتراي مكانيك داشته و اگر نياز به هيأت علمي داشته باشد اولويت جذب از ميان دانشجويان برگزيده خود اين دانشگاه است.12 - بيشترين تخلف در زمينه بورسيه ها مربوط به دولت دهم است - خانه ملت

رئيس كميته آموزش عالي مجلس٬ از اتمام بررسي پرونده بورسيه ها در تمامي دولت هاي پيشين خبر داد و گفت: طبق بررسي ها بيشترين تخلف در زمينه بورسيه ها مربوط به دولت دهم است كه گزارش نهايي آن به زودي از سوي كميته به كميسيون آموزش مجلس ارجاع مي شود.

جواد هروي در گفت وگو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري خانه ملت٬ با يادآوري طرح پيشنهاد بررسي پرونده بورسيه ها در تمامي دولت هاي پيشين٬ گفت: بررسي اين طرح در كميته آموزش عالي مجلس به اتمام رسيده و نتايج تحقيقات به زودي به كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس ارايه خواهد شد.

نماينده مردم قائنات در مجلس شوراي اسلامي٬ تاكيد كرد: به ثمر نشستن استيضاح وزير علوم و روي كار آمدن وزيري ديگر تاثيري در پيگيري تخلف دانشجويان بورسيه نخواهد داشت.

اين نماينده مردم در مجلس نهم٬ با بيان اينكه مختومه شدن طرح بررسي پرونده بورسيه ها در تمامي دولت ها با استيضاح وزير علوم فرضي غيرممكن است٬ تصريح كرد: بررسي پرونده بورسيه ها تا حصول نتيجه ادامه خواهد داشت و هيچ موضوعي نمي تواند خللي در آن ايجاد كند.

وي با تاكيد بر اينكه طبق بررسي هاي انجام شده بيشترين تخلف در پرونده دانشجويان بورسيه دولت دهم مشاهده شده است٬ افزود: متاسفانه از سال 75 كه بورسيه ها انجام شده مواردي از تخلف ديده مي شود اما بيشترين آن در دولت دهم است.13 - معاون سابق بورس وزارت علوم: امضاي بورسيه هاي غيرقانوني از دفتر وزير سابق بيرون مي امد -ايسنا

معاون سابق بورس و دانشجويان خارج وزارت علوم، از دستور وزير وقت در مورد برخي معدل‌پايين‌هايي كه بورسيه شده‌اند خبر داد. حسن مسلمي‌ناييني با تاييد اينكه در دولت گذشته افرادي با معدل پايين بورسيه دريافت كرده‌اند، گفت: تمام اين افراد با حكم وزيران دولت نهم و دهم بورسيه شدند. وزيري كه آيين‌نامه را امضا مي‌كند، ممكن است با توجه به شرايط خاصي كه خود صلاح مي‌داند دستور دهد و برخي افراد هم كه معدل پايين دارند، بورسيه دريافت كنند. معاون سابق بورس و دانشجويان خارج وزارت علوم، درباره تصاوير احكام بورسيه برخي از فرزندان وزراي علوم دولت احمدي‌نژاد كه در فضاي مجازي منتشر شده است، توضيح داد: تا آنجا كه من اطلاع دارم، دختر آقاي دانشجو خودشان وارد مقطع دكترا شده‌اند و از دانشجويان برتر دانشگاه تربيت‌مدرس نيز هستند. بهتر است در اين موارد پرونده اين افراد و معدل‌هايشان به دقت بررسي شود. تنها مساله‌اي كه در اين ميان وجود داشت، روزي كه آقاي دانشجو به من گفتند دخترشان بناست بورسيه شوند، من اظهار كردم كه ايشان همچون ساير افراد بايد جايابي شوند تا بتوانيم حكم ورودشان را صادر كنيم. پس از آن ديگر هيچ مساله‌اي با بنده مطرح نشد. وي با بيان اينكه همين برخورد را نيز با پسر دكتر صديقي انجام داده‌ايم، گفت: آن زمان دكتر صديقي به من گفتند فرزندشان بناست بورسيه دريافت كنند و من همان زمان به ايشان گفتم كه بايد فرزندشان جايابي شود. تنها مساله‌اي كه ممكن است در اين ميان مطرح شود اين است كه به‌علت شناختي كه نسبت به سوابق پدرهاي اين افراد وجود داشت، روند تحقيق و بررسي پرونده آنها به‌سرعت انجام شده باشد.

معاون سابق بورس و دانشجويان خارج وزارت علوم درباره بورسيه‌هاي فرزندان رييس سابق دانشگاه علامه‌طباطبايي نيز اظهار كرد: دخترشان در دوره قبل از من بورسيه دريافت كردند اما ادامه تحصيلشان در اين دوره بود. البته لازم به ذكر است كه مدرك ليسانس و فوق‌ليسانس ايشان از دانشگاه شهيدبهشتي و تربيت‌مدرس بوده و معدلشان بالاي 16 بوده است. اين افراد اگر كنكور هم مي‌دادند، بدون مشكل در آزمون قبول مي‌شدند. مسلمي درباره برخي نامه‌هايي كه از سوي مساجد و تشكل‌هاي دانشجويي مبني بر اعطاي بورسيه وجود داشته و خبر آنها در سايت‌ها و رسانه‌ها منتشر شده هم گفت: ما از تشكل‌هاي دانشجويي درخواست مي‌كرديم افراد باصلاحيت را معرفي كنند زيرا اعضاي هيات علمي بايد افراد متعهد و متخصص باشند. همانطور كه امام راحل فرمودند، تعهد از تخصص نيز مهم‌تر است؛ البته نبايد تخصص را تحت‌الشعاع خود قرار دهند.14 - بخش هايي از نطق فرجي دانا در مجلس - خبرآنلاين

فرجي‌دانا در بخش دوم وقت خود در جلسه استيضاح گفت: در گزارش بورسيه‌ها هدف از قانون اعزام تامين هيات‌ علمي براي مناطق محروم مشخص شده كه از سال 85 مباني كار به‌تدريج به سمتي مي‌رود كه در سال 87 با ‌بندي مواجه مي‌شويم كه طبق اين فراخوان كساني كه داراي سوابق برجسته در زمينه‌هاي مختلف هستند بايد پس از تشكيل پرونده در اداره كل بورس برجسته‌بودن آن افراد در زمينه‌هاي فوق در كميته‌هاي تخصصي احراز شود. وزير علوم خاطرنشان كرد:

طبق آن حداقل معدل براي كارشناسي 14 و براي كارشناسي‌ارشد 16 در نظر گرفته شده است. البته اين شرط‌ها براي بورس‌هاي خارج از كشور اعلام شده‌اند كه متوسط كارشناسي كل كشور 5/15 و كارشناسي ارشد 2/17 است كه اگر بخواهيم نخبه‌سازي كنيم بايد اين حداقل‌ها بالاتر باشد.

فرجي‌دانا در ادامه گفت: اما به هر حال ما پايبند به قانون هستيم و طبق قانون معرف اين افراد، دانشگاه‌ها، معاون فرهنگي وزارت علوم، مديركل بورس و تشكل‌هاي دانشجويي هستند كه فراواني تعداد معرف در سال 91 و 92، 279نفر از دانشگاه‌ها، 257نفر از معاونت فرهنگي و 117 نفر از تشكل‌هاي دانشگاهي بودند. وي با اشاره به اسلايدهايي كه نمايش داده مي‌شد گفت كه تبديل بورسيه‌هاي خارج به داخل، 63 نفر براي ايثارگران و 108نفر براي مربيان بود.

فرجي‌دانا اسلايدي از تعدادي بورسيه‌شده‌هاي غيرقانوني پخش كرد و توضيح داد: 222نفر با معدل پايين‌تر از حد لازم ليسانس بورسيه شدند، 222نفر نيز معدل ارشدشان كم بوده و اگر فرمول‌هاي الحاقي را در نظر بگيريم 314نفر فاقد معدل لازم هستند و 506نفر شرايط سني كافي ندارند و از اين تعداد برخي همپوشاني دارد و در مجموع 703نفر فاقد شرايط لازم هستند. وزير علوم گفت: از جمع هزارو883نفر بورسيه تبديل داخل 600 نفر جايابي شده‌اند و بقيه فرآيند جايابي را طي نكردند اين در حالي است كه جايابي از الزامات هيات‌علمي شدن است. الان هزارو300نفر در اين موضع هستند و بايد تعدادي را كنار بگذاريم.

منبع: خبرآنلاين

اول**1368**