تحولات سیاسی یمن وارد مرحله جدیدی شد

تهران - ایرنا - با آماده باش نیروهای بین المللی و به خصوص اعلام آمادگی برخی كشورهای عربی منطقه از جمله عربستان سعودی برای حضور مستقیم نظامی در یمن با هدف سركوب انقلابیون و حوثی ها در این كشور، به نظر می رسد تحولات این كشور وارد مسیر تازه ای شده است.

سه شنبه هفته گذشته و پس از راهپیمایی دهها هزار نفری مخالفان علیه دولت یمن، برخی خبرگزاری ها از صنعا پایتخت یمن گزارش دادند كه، گروه مخالفان دولت (حوثی ها) با برپا كردن چادرهایی در غرب، شمال و جنوب صنعا، ضمن گسترش اعتراضات ضد دولتی، خود را آماده رویارویی و واكنش قانونی با دولت این كشور كرده اند.

این معترضان روز جمعه را آخرین مهلت برای كناره گیری دولت اعلام كرده بودند.

حوثی ها به شدت مخالف طرح دولت برای تشكیل یك فدراسیون متشكل از شش منطقه هستند و خواستار سهم بیشتری از قدرت در دولت فدرال شده اند.

حدود 5 هزار نفر نیز از استان 'صعده' برای پیوستن به معترضان، وارد صنعا شدند. صعده، پایگاه سنتی قدرت حوثی هاست. آنها كنترل استان صعده در منتهی الیه شمالی و بخش هایی از چند استان مجاور آن را در دست دارند.

همزمان با این اقدام حوثی ها 'عبد ربه منصور هادی' رییس جمهوری یمن روز پنجشنبه از نیروهای مسلح این كشور خواست تا در آستانه پایان ضرب الاجل تعیین شده از سوی مخالفان حوثی برای كناره گیری دولت، سطح آماده باش خود را بالا ببرند.

برخی منابع محلی نیز تایید كردند كه وی هیاتی را نیز نزد 'عبدالمالك الحوثی' فرمانده حوثی ها در صعده در شمال صنعا فرستاد تا از گروه وی برای مذاكره دعوت به عمل آورد و بر پیوستن این گروه به یك دولت وحدت ملی تاكید كند.

الحوثی نیز پیشتر هشدار داده بود كه مقامات دولتی باید تا پایان هفته به درد و رنج معترضان بپردازند و در غیر این صورت با ' اقدام مشروع ' روبه رو خواهند شد.

خبرگزاری رسمی یمن (سبا) گزارش داد كه رییس جمهوری یمن در نشست كمیته عالی امنیتی و شورای دفاع ملی این كشور از نیروهای امنیتی و نظامی خواسته است تا در سطح آماده باش خود را برای مقابله احتمالی با مخالفان بالا ببرند.

گزارش های رسیده از صنعا نیز حاكی از آن بوده است كه معترضان روز پنجشنبه و یك قبل از اتمام ضرب الاجل خود علیه دولت، در صنعا با استفاده از خودرو از طریق بلندگو مصرانه از اهالی شهر خواستند كه به تظاهرات آنها بپیوندند.

یك منبع سیاسی نیز به خبرگزاری فرانسه گفت كه، صنعا در ورطه یك انفجار اجتماعی قرار دارد.

منبع یاد شده به شرط عدم افشای هویت خود گفت كه امكان حل و فصل قضیه با رهبر حوثی ها در صعده تا دقایق آخر وجود دارد.

یك دانشجوی جوان در صنعا نیز به همین خبرگزاری گفت: پایتخت در بیم و نگرانی فرو رفته و ساكنان در حال انبار كردن مواد غذایی هستند و برخی دیگر سلاح به دست گرفته اند.

در روز جمعه مخالفان دولت یمن در پایتخت این كشور تجمع اعتراض آمیز برپا كردند.

بسیاری از خبرگزاری ها روز جمعه از یمن گزارش دادند كه هزاران نفر از مخالفان دولت این كشور یمن با هدف كناره گیری دولت از قدرت در شهر صنعا پایتخت این كشور تجمع كردند.

بر اساس این گزارش ها تجمع یاد شده در آخرین روز از ضرب الاجل تعیین شده از سوی عبدالمالك الحوثی فرمانده حوثی ها برگزار شده است.

وی از حامیان خود خواسته بود كه همزمان با نماز جمعه در مسیر جاده منتهی به فرودگاه بین المللی صنعا در شمال پایتخت تجمع كنند.

بنا به گفته الحوثی، این تجمع 'سرآغاز مرحله دوم تحركات انقلابی مسالمت آمیز از طریق راههای قانونی' است.

بر پایه مشاهدات خبرنگاران، هزاران نفر از اطراف شهر صنعا به سوی محل تجمع مخالفان به حركت در آمدند.

حوثی ها دولت یمن را به فساد متهم كرده و خواستار كناره گیری دولت از قدرت هستند.

پایگاه خبری 'براقش نت' به نقل از یك مقام آگاه سیاسی نوشت كه كمیته ریاست جمهوری یمن به 'عبدالملك الحوثی' رهبر حوثی ها اعلام كرده كه دولت كنونی بركنار می‌شود و دولت جدیدی با مشاركت افراد شایسته تشكیل خواهد شد و یك كمیته متشكل از كارشناسان اقتصادی روی كار خواهند آمد تا مسئله بالا رفتن مشتقات نفتی را بررسی و پیگیری كنند.* استقبال حوثی ها از تشكیل دولت جدید

روزنامه 'الشارع' نیز به نقل از این منبع نوشت: حوثی‌ها از تشكیل دولت جدید استقبال كرده‌اند، اما می‌گویند كه چه زمانی این دولت تشكیل خواهد شد و وزرای آن معرفی خواهند شد. میزان مشاركت در این دولت نیز بر چه اساسی و چگونه خواهد بود.

اما كمیته ریاست‌جمهوری مسئول این مسئله از مشخص كردن جدول زمانبندی شده برای تشكیل دولت و شروط حوثی‌ها درباره كمیته اقتصادی سر باز می‌زند و عبدربه منصور هادی نیز با مشخص كردن مدت زمان مشخص برای تشكیل این دولت مخالف است و تنها خواستار توقف تظاهرات‌های مردمی و عقب‌نشینی آنها از میدان‌های تحصن است، اما انقلابیون این خواسته صنعا را رد می‌كنند و نمی‌خواهند بار دیگر انقلابشان مصادره شود.

* باز شدن مجدد پای بیگانگان به منطقه

پایگاه خبری 'الیمن الاتحادی' اعلام كرد، یك منبع آگاه دیپلماتیك غربی گفت كه تحركات نظامی 10 كشور ناظر بر طرح ابتكاری شورای همكاری خلیج فارس در یمن به بهانه تظاهرات مسالمت‌آمیز مردمی برای تغییر دولت ناكارآمد در این كشور افزایش یافته است و پس از رایزنی‌های سفرای این كشورها، نیروهای نظامی این كشورها خود را به آبها‌ی منطقه‌ای یمن رسانده‌اند تا از نزدیك تحولات را دنبال و در صورت لزوم دخالت كنند.

بر اساس این گزارش، سفرای این كشورها در یمن با مقامات مسئول كشورهایشان، سازمان ملل و شورای امنیت رایزنی كردند و این رایزنی‌ها به آماده‌باش نیروهای بین‌المللی در آبهای منطقه‌ای یمن منجر شد و یك ناو آمریكایی عصر دیروز به عدن رسید و هنوز در بندر این شهر است و از سوی دیگر، ناوهای هواپیمابر نیز وارد آبهای منطقه‌ای این كشور شده‌اند.

این تحركات در حالی انجام می‌شود كه مردم و حوثی‌ها هدف از این خیزش و انقلاب مجدد را بركناری دولت ناكارآمد یمن اعلام كرده‌اند و بر مسالمت‌آمیز بودن آن تاكید دارند.

از سوی دیگر پایگاه خبری حیات عدن به نقل از یك مقام بلند پایه دیپلماتیك نیز بتازگی اعلام كرد كه عربستان سعودی در راستای دخالت های خود در كشورهای منطقه به ویژه كشورهای حاشیه خلیج فارس تهدید كرده است، در صورتی كه تلاش گروه حوثی های یمن برای احقاق حقوق خود متوقف نشود یا این گروه برای كودتا علیه “عبد ربه منصور هادی” رئیس جمهوری یمن تلاش كند به طور مستقیم در موضوع یمن دخالت خواهد كرد.

بنا بر اعلام این منابع، مقامات سعودی با لحنی تند گروه الحوثی را تهدید و اعلام كردند هرگونه تلاش برای تحت كنترل درآوردن صنعا كودتا علیه مشروعیت قانون اساسی و قطعنامه های بین المللی و نیز كودتا علیه گفت وگوهای ملی این كشور محسوب می شود.

مسئولان سعودی در ادامه اقدامات گروه الحوثی یمن را به زعم خود قانون شكن توصیف و تهدید كردند اقدامات بازدارنده ای را در این زمینه اتخاذ خواهند كرد، چرا كه تهدید امنیت و ثبات یمن به مثابه تهدید امنیت و ثبات عربستان سعودی محسوب می شود.

* مختصری درباره جنبش الحوثی

جنبش الحوثی یمن جنبشی منتسب به 'سید حسین' فرزند 'سید بدر الدین الحوثی' از بزرگان علمای مذهب زیدی است كه اگرچه بارها و به شدت توسط رژیم یمن سركوب شده، اما همچنان نقش بسیار مهمی را در تحولات جاری در این كشور ایفا می‌كند.

جنبش الحوثی‌ جنبشی یمنی است كه نام خود را از بنیانگذار آن 'سید حسین' فرزند 'سید بدر الدین الحوثی' از بزرگان علمای مذهب زیدی یمن كه در استان صعده در شمال یمن ساكن است، گرفته است.

این جنبش در ابتدا به عنوان یك جنبش سیاسی دارای اهداف و چارچوب‌ها و برنامه‌های خاص پا به عرصه سیاسی یمن نگذاشت، بلكه در ابتدا چارچوب فكری آن را اطلاعیه و خبرنامه‌هایی تشكیل می‌داد كه سید حسین الحوثی بر پایه مجموعه‌ای از افكار و اندیشه‌های اسلامی با هدف احیای مذهب زیدی در یمن آن را چاپ و منتشر می‌كرد.

این جنبش فقط زمانی نام جنبش را برخود نهاد كه جنگ دولت یمن با پیروان و اعضای آن آغاز شد و از آن زمان بود كه این نام را برای خود برگزید.

از زمان آغاز درگیری دولت یمن با گروه‌های حوثی در شمال این كشور بیش از ۵ سال می‌گذرد. در سال ۲۰۰۷ پیمان صلحی میان دو طرف امضا شد كه هرگز بدان عمل نشد.

سال بعد با میانجی‌گری قطر، دیداری میان نمایندگان دو طرف در دوحه برای انجام مقدمات پیمانی دیگر شكل گرفت. در اوت ۲۰۰۹، علی عبدالله صالح رئیس جمهور یمن اعلام كرد مبارزان حوثی مایل به برقراری آرامش نیستند و بدین ترتیب درگیری‌ها را از سر گرفت. عربستان سعودی و مصر نقش پررنگی در حملات ارتش یمن به گروه حوثی ها داشتند.

به طور خلاصه درباره شكل گیری جنبش الحوثی می توان گفت كه این جنبش در سال 2000 به دست سید حسین الحوثی تاسیس شد.

به پیروان و طرفداران آن 'گروه شعار' اطلاق می‌شود، چون اعضای جنبش الحوثی بر دادن شعار به عنوان مهمترین موضوع برای نشر افكار و اندیشه‌ها و دیدگاه‌های جنبش تاكید داشتند و به همان اندازه كه بر افكار و اندیشه‌های مذهبی تاكید داشتند، از افكار و اندیشه‌ها یا برنامه‌های سیاسی غافل بودند.

اما شرایط حاكم بر جنبش و نحوه رویارویی آن با رژیم یمن ناخودآگاه ماهیت و ساختار جنبش را به شكلی خاص از سال 2005 به بعد دستخوش تغییر كرد و شكل جدیدی به آن بخشید به گونه‌ای كه یك باره وسعت انتشار و گسترش و هم‌چنین تاثیرگذاری عملكرد جنبش تغییر یافت و الحوثی را به یك بازیگر غیررسمی اما تاثیرگذار در یمن تبدیل كرد.

خاورم**1144**5981

سرخط اخبار جهان