۱ شهریور ۱۳۹۳،‏ ۱۷:۲۱
کد خبر: 81283462
۰ نفر
نتایج رتبه بندی سایمگو  2014 منتشر شد

تهران- ایرنا- سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از انتشار نتایج رتبه بندی سایماگو در سه حوزه پژوهشی، نوآوری و وب سایت در سال 2014 میلادی خبر داد.

دكتر جعفر مهراد روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: نظام رتبه بندی سایمگو اولین گزارش رتبه بندی موسسات (SIR) را در سال 2009 میلادی منتشر كرد و در سال 2014 با اعمال تغییراتی متفاوت در سیستم رتبه بندی خود عملكرد پژوهشی بیش از پنج هزار 100 دانشگاه و موسسه پژوهشی را در سطح جهان مورد بررسی قرار داده است.

رییس مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری افزود: این پایگاه در سه حوزه پژوهشی، نوآوری و وب سایت در سال 2014 میلادی دانشگاه ها و موسسات برتر در سطح جهان مورد رتبه بندی و ارزیابی قرار داده است.

وی خاطرنشان كرد: در حوزه پژوهش، دانشگاه ها و موسسات بر اساس 9 شاخص برونداد، حوزه استعداد علمی، برتری، رهبری علمی، برتری با رهبری، همكاری بین المللی، تاثیر نرمال شده، شاخص تخصص و Q1 (انتشارات با كیفیت) مورد بررسی و رتبه بندی قرار گرفته اند.

در حوزه نوآوری دانشگاه ها و موسسات بر اساس 2 شاخص علوم ابتكاری و تاثیر تكنولوژی مورد رتبه بندی قرار گرفته و در نهایت در رتبه بندی وب سایت ها رتبه بندی براساس اندازه وب سایت و لینك های مرتبط با هر حوزه صورت می گیرد.

وی گفت: با توجه به اینكه مقالات پژوهشی تنها مربوط به دانشگاه ها و موسسات وابسته به نظام آموزش عالی نیستند، این بررسی و رتبه بندی در پنج بخش دولتی، خصوصی، بهداشت، آموزش عالی و یا سایر و حتی در تمامی بخش ها صورت پذیرفته است.

مهراد خاطرنشان كرد: در حوزه پژوهش و شاخص، برونداد مركز ملی تحقیقات علمی در كشور فرانسه رتبه نخست را كسب كرده است و همچنین این موسسه در شاخص استعداد علمی نیز جایگاه برتر جهان را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: در شاخص برتری موسسه گسترده 'ام.آی.تی' و 'هاروارد در شاخص رهبری موسسه پژوهشی مواد معطر از آمریكا، در شاخص برتری با رهبری موسسه 'وایتهد' در تحقیقات پزشكی از آمریكا، در شاخص همكاری بین المللی آژانس فضایی اروپا در كشور فرانسه، در شاخص تاثیر نرمال شده انجمن سرطان آمریكا، در شاخص تخصص انجمن مهندسان نفت از آمریكا و در شاخص Q1 موسسه وایتهد در تحقیقات پزشكی از امریكا رتبه اول جهان را كسب كردند.

وی ادامه داد: در حوزه نوآوری و در شاخص دانش نوآورانه مركز ملی تحقیقات علمی از فرانسه و در شاخص تاثیر فناورانه موسسه فرانهوفر برای مدارهای مجتمع (FRAGES) از كشور آلمان رتبه نخست جهان را كسب كرده اند.

مهراد گفت: در حوزه رتبه بندی وب سایت و شاخص اندازه وب سایت كمپانی گوگل و در شاخص لینك های مرتبط با هر حوزه كمپانی مایكروسافت رتبه نخست جهان را كسب كرده اند.

علمی(4)**9190**1599

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش