با تغییر یك نفر مسیر دولت تغییر نمی كند/دولت در مبارزه با فساد در بورسیه ها جدی است

تهران- ایرنا- رییس جمهوری گفت: همه بدانند با تغییر یك نفر از دولت، مسیر ما تغییر نمی كند زیرا مسیر ما همان راهی است كه مردم با آرای خود مشخص كرده اند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» صبح شنبه در آستانه آغاز هفته دولت با حضور در حرم بنیانگذار كبیر انقلاب اسلامی و پس از تجدید میثاق با آرمان های امام (ره) افزود: به لطف خدا با حمایت مردم و رهبر معظم انقلاب اسلامی مسیر و راه را آن چه خواست مردم است ادامه خواهیم داد.

وی تصریح كرد: دولت در مبارزه با فساد از جمله فساد در دانشگاه، فساد در مدارك علمی یا فسادی كه در زمینه بورسیه ها جدی خواهد بود و مبارزه با فساد را ادامه خواهد داد.

رییس دولت تدبیر و امید تاكید كرد: اینجا در محضر امام راحل باید بگویم دولت و رییس جمهوری همواره تا پایان به منتقدین احترام خواهد گذاشت اما هرگز در برابر تخریب گران دولت و نظام ساكت نخواهد شد.

رییس جمهوری با بیان این كه اولویت نخست دولت در زمینه مسایل اقتصادی خروج از ركود و حتی شروع رونق اقتصادی است، اظهارامیدواری كرد كه این اولویت را به خوبی تجربه كنیم.

روحانی ادامه داد: انشاء الله تا پایان امسال رشد اقتصادی بعد از دو سال مثبت خواهد بود.

وی یادآور شد: دولت همچنان برای كاهش تورم به راه خود ادامه می دهد.

وی همچنین گفت: براساس آخرین آمار بانك مركزی تورم نقطه به نقطه 14.6 و تورم 12 ماهه 25.3 است در واقع وعده ای را كه قول داده بودیم تا پایان امسال به آن برسیم اكنون دست یافته ایم.

رییس جمهوری اظهارامیدواری كرد كه تا پایان امسال تورم 20 درصد را تجربه كنیم.

روحانی در ادامه به برنامه های دولت در عرصه سیاست خارجی اشاره كرد و افزود: در سیاست خارجی را همان را ادامه می دهیم. مذاكرات ما براساس منطق، حقوق كشور و قوانین بین المللی جدی خواهد بود.

وی اظهار امیدواری كرد: در این مسیر موفقیتی به دست آوریم كه به نفع ایران و منطقه باشد و همه توان خود را در این مسیر به كار گرفته و خواهیم گرفت.

رییس قوه مجریه در زمینه فرهنگی و اجتماعی نیز اظهارداشت: مردم می دانند كه دولت گام های خوبی در این زمینه برداشته است كه از آن جمله می توان به بیمه، تامین سلامت مردم اشاره كرد.

روحانی یادآور شد: ثبات و یك نوع آرامش در كل كشور، احترام به اخلاق، آزادی نقد و انتقاد از دیگر مواردی است كه می توان به آن اشاره كرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به روح امام (ره)، همسر گرامی ایشان، یادگار ایشان و همه شهدایی كه در راه انقلاب، دفاع مقدس و دفاع از كشور عزیز ایران با خون خود درخت نظام و اسلام را آبیاری كردند، سلام و دورود فرستاد.

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: این یك نكته مهمی است كه همواره شروع كار دولت و هفته دولت تقریبا در كنار هم قرار می گیرد. آغاز دولت اواخر مرداد شروع می شود و هفته دولت نیز به دلیل شهادت دولتمردان همچون شهید رجایی و باهنر در هفته نخست شهریور است.

روحانی اظهارداشت: این رسم نمادین كه آغاز هفته دولت با زیارت مرقد امام (ره) و شهدای دیگر در این قطعه از زمین كه مقدس است آغاز می شود به این معناست كه هر سال شروع كارمان با بیعت مجدد با آرمان های امام (ره) آغاز می كنیم.*** امام راحل دولت مدرن اسلامی را تاسیس كرد

وی، امام را شخصیتی دانست كه دولت مدرن اسلامی را تاسیس كرد و گفت: اگرچه شكل گیری دولت مدرن در تاریخ ایران از زمان امیركبیر حدود 150 سال پیش آغاز شد و در دوران انقلاب مشروطه شكل دولت مدرن یافت اما متاسفانه بعد به دلیل تمایل و حكومت هایی كه كاملا تحت سلطه دولت های غربی و استعماری قرار گرفته بودند از محتوا و درون تهی شده بود.

رییس دولت یازدهم خاطرنشان كرد: امام (ره) فقیه بزرگی بود كه برای نخستین بار در تاریخ ایران همچنین تاریخ شیعه در چارچوب فقه حكومتی و دولت، توانست دولت مدرن اسلامی را در چارچوب مقررات اسلامی و در عین حال استفاده از تجربه جهانی به وجود آورد.

رییس‌جمهوری ادامه داد: البته نكاتی از قبیل تفكیك قوا و مقرراتی همچون مالیات، بانكداری، ارتش حرفه‌ای، تامین اجتماعی، آموزش عمومی و بهداشت عمومی مواردی نبود كه در فقه باشد اما در عین حال اصول و چارچوب‌های آن در فقه وجود داشت و از تجربه جهانی استفاده شد و امام راحل همه این موارد را در چارچوب و مقررات دینی و موازین شرعی امضا كرد.

روحانی تصریح كرد: اگر امام راحل را پدر دولت مدرن اسلامی بنامیم سخن درستی گفته‌ایم. امام (ره) نه تنها دولت اسلامی را تشكیل داد بلكه به این دولت قدرت لازم برای اداره كشور و توان لازم برای مقابله با قدرت‌ها و استكبار جهانی داد.

وی با بیان این كه امام راحل هم آموزگار آزادی و هم راهبر مسیر استقلال بود، اظهار داشت: امام بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران بود كه درس‌های فراوانی به ما آموخت و باید آنها را به كار گیریم ، اجرا و عمل كنیم.** امام (ره) تعادل را به ما یاد داد

رییس دولت یازدهم یادآور شد: امام راحل تعادل را به ما یاد داد كه از افراط ، جمود ، تحجر و خرافه بپرهیزیم، امام خمینی (ره) تعادل را یاد داد و گفت كه از تفریط غرب‌گرایی و غرب‌زدگی باید فاصله بگیریم.

روحانی با یادآوری این كه امام (ره) «راه وسط» و «اسلام ناب» را به ما آموخت، اظهار داشت: امروز باید آن راه وسط را كه جاده وُسطای ما است به خوبی نگهداریم و در برابر افراط و تفریط‌ها بدون هیچ دغدغه‌ای با لهجه‌ای صریح حرف بزنیم و دفاع كنیم.

وی ادامه داد: امام خمینی (ره) تعامل را به ما یاد داد. تعامل بین جمهوریت و اسلامیت، امام راحل به ما گفت نظام ما مردم‌سالاری دینی است و آرای مردم میزان است و فرمود میزان رای ملت است و اساس را اجرای فرمان خدا و قانون اساسی دانست.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان این كه امام خمینی (ره) چارچوب موازین اسلامی را به عنوان موازین هدایتگر بشر همواره به ما گوشزد كرد ، گفت: بنابراین هم جمهوریت و هم اسلامیت را پاس بداریم.

وی اضافه كرد: امام ایستادگی و جرات آن در برابر مستكبرین جهان و وظیفه حمایت از مستضعفین و مظلومین را به ما یاد داد كه آن راه را باید ادامه دهیم و نه از قدرت‌های بزرگ نترسیم و آنجا كه مظلومین جهان گرفتار ستم می‌شوند در كمك به آنها تردید نكنیم.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه توصیف شخصیت امام راحل اضافه كرد: امام به ما شجاعت و شهامت آموخت تا برای جنگ، در مقابله با متجاوزان و ایستادگی در برابر آنها كه به انقلاب و كشور ، سرزمین و عزت ما تجاوز كرده‌اند.

روحانی یادآورشد: امام راحل همچنین شجاعت صلح و آشتی را به ما آموخت، آنجا كه لازم و ضروری است صلح و خیر را اجرا كنیم امام تردیدی به خود راه نداد. همانگونه كه شجاعت جنگ و مبارزه را در زندگی امام راحل دیدیم، شجاعت و شهامت صلح را هم مشاهده كردیم.

وی با تاكید بر این كه هم كار حسینی و هم كار حسنی را از امام راحل آموختیم، اظهار داشت: امام خمینی (ره) خودباوری و قانون مداری را به ما آموخت و در یك جمله سراسر زندگی كلمات، سیره، راه و نهضت امام و دولتداری ایشان برای ما درس بود.

رییس جمهوری توضیح داد: امام راحل در اداره كشور معیار بزرگی برای ما گذاشت و آن این كه نباید مدیریت اسلام در دنیای مدرن امروز زیر سوال قرار گیرد، بنابراین تمامی مصلحت را در اختیار ما گذاشت.

روحانی با یادآوری این نكته كه امام راحل احكام حكومتی و ثانویه را در كنار احكام اولیه برای مردم تبیین و تشریح كرد، اظهار داشت: امام(ره) حق بزرگی به گردن مردم ما ، مردم جهان،‌ آزادیخواهان،مسلمانان، دولت و حكومت اسلامی دارد.

وی با بیان این كه امروز هم اعضای دولت، كارگزاران بخش اجرایی با آرمان‌های امام تجدید میثاق می‌كنند، گفت: تجدید پیمان می‌كنیم كه راه و مسیر امام راحل را ادامه دهیم و همانند شاگردان و رهروانش همچون شهیدان رجایی ، باهنر و بهشتی و همه شهدای بزرگوار راه امام را ادامه دهیم و فرامین ایشان را اجرا كنیم.

رییس دولت تدبیر و امید اظهارامیدواری كرد در آغاز هفته دولت كه سرآغاز روزهای نخستین سال دوم خدمت دولت است ، بتوانیم خدمت بی‌منتی را به مردم داشته باشیم.

روحانی در پایان از خانواده امام(ره) و حجت‌الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی قدردانی كرد و گفت: این خانواده همواره حامی نظام ، ‌مردم ، دولت از جمله دولت یازدهم هستند كه كمال امتنان را داریم.

سیام**9012**9132**د . الف**1336