وزیردفاع هند: آمادگی نظامی بهترین ضامن صلح است

دهلی نو - ایرنا - وزیر دفاع هند می گوید با توجه به اینكه درمیان همسایگانی ناآرام زندگی می كنیم، آمادگی نظامی بهترین ضامن صلح است.

به گزارش ایرنا، 'آرون جیتلی ' كه كمتر از سه ماه است وزارت خانه های دفاع و دارایی هند در دولت راستگرای بی جی پی را اداره می كند روز جمعه در جمع دانشجویان یك كالج هندی خواستار توسعه سریع سخت افزارهای نظامی بومی شد.

وی تاكید كرد كه اگر هند آمادگی نظامی نداشته باشد صلح و آرامشی هم ندارد.

وزیر دفاع هند گفت: ما همسایگان ناآرامی داریم و به مدت 68 سالی كه از استقلال هند می گذرد شاهد چند جنگ بوده ایم.

وی با اشاره به اینكه هند در دو جبهه شاهد جنگ بوده افزود: یكی در جبهه چین كه در سال 1962 اتفاق افتاد و دیگری در جبهه پاكستان كه سال های 1947، 1965 و 1971 روی داد. البته جنگ كارگیل در سال 1999 نیز باید به آنها افزوده شود.

آرون جیتلی با تاكید بر نیاز به ارتقای قابلیت های نظامی كشورش گفت: بومی سازی تجهیزات نظامی باید سه دهه قبل در هند آغاز می شد اما متاسفانه این اتفاق نیفتاده و اكنون ما بزرگترین وارد كننده سخت افزار نظامی هستیم.

وزیر دفاع هند با اشاره به اینكه امروز بخش عمده ای از دیپلماسی بین المللی درباره تجارت و بازرگانی است، گفت: طی سه ماهی كه وزارت دفاع را به عهده گرفته ام با نمایندگان كشورهای مختلفی گفت وگو كرده ام تا اهداف واقعی آنها را از فروش سلاح و جنگ افزارها به هند دریابم.

وی ضمن بیان اینكه هند در گذشته نسبت به ساخت جنگ افزار مقاومت نشان می داده، افزود: امروز نیاز شدیدی به ساخت جنگ افزار در داخل وجود دارد و دولت جدید بر تقویت تولید كنندگان داخلی و افزایش سرمایه مستقیم خارجی از 26 درصد به 49 درصد تاكید دارد.

دولت جدید هند كه بر بومی سازی صنایع نظامی تاكید دارد بودجه دفاعی را برای سال جدید مالی 12 درصد افزایش داده است.

آساق * 4 * 1519 * 264 *