روان سازي حمل و نقل و ترافيك دغدغه اصلي شوراي شهر ملاير

ملاير-ايرنا-امروزه با افزايش چند برابري تعداد خودروها و متناسب نبودن آن با جمعيت ساكن در شهرها، روان سازي حمل و نقل و ترافيك شايد مهمترين دغدغه مسوولان امر است كه ملاير نيز از اين قاعده مستثني نيست.

به گزارش ايرنا اين در حاليست كه مشكل ترافيك و حمل و نقل شهري در گذشته تنها مختص كلان شهرها بود، اما امروز ديگر ترافيك در شهرهاي كوچك نيز به يك بحران شهري تبديل شده و دست اندركاران را به انديشه وا داشته است.

اما رشد روز افزون ساخت و سازها، افزايش تعداد وسايل نقليه و خودروها و شايد مهاجرت، توسعه شهرها، طراحي هاي اشتباه خيابان ها، تمركز در مركز شهر و اجرا نشدن برخي موارد زيرساختي در شهرها از جمله عوامل افزايش ترافيك و مشكل حمل و نقل شهري است كه البته رفع اين مهم مشكلات ديگري را در پي داشته است.

به طور حتم، ايجاد كمربندي هاي اطراف شهرها يك عامل مهم براي كاهش ترافيك پيش بيني شده كه تامين برق و روشنايي هاي مسير يكي از نيازهاي اساسي و زيربنايي است كه اين نياز با احداث كمربندي هايي در اطراف ملاير، اين شهر را با مشكلاتي مواجه كرده كه جلسه تخصصي در اين زمينه برگزار شد.

در اين رابطه رييس كميسيون حمل و نقل و ترافيك شوراي اسلامي شهر ملاير معتقد است كه ايجاد كمربندي هاي اطراف شهر در كاهش ترافيك شهري بسيار اثرگذار است كه مي تواند تا حدود 30 درصد ترافيك شهر را كاهش دهد.

'سيد اسماعيل صفوي زاده' روز سه شنبه در نشست تخصصي كميسيون حمل و نقل و ترافيك شوراي اسلامي شهر ملاير افزود: ايجاد بلوار كريم خان زند در مسير ورودي اراك به ملاير، به سمت پارك سيفيه و بام ملاير در راستاي كاهش ترافيك شهري بوده، اما هنوز روشنايي اين مسير به نتيجه نرسيده است، در حاليكه در شوراي قبلي نيز پيگيري هاي لازم در اين خصوص انجام شد.

وي با تاكيد بر حادثه خيز بودن اين بلوار و فوت شدن حداقل يك نفر در سال، ساماندهي بلوار كريم خان و تامين روشنايي اين مسير را يكي از ضرورت هاي شهري دانست و بيان داشت: اين امر مستلزم همكاري شورا، شهرداري و به خصوص شركت توزيع نيروي برق ملاير است.

صفوي زاده ميدان تعاون را نيز يكي از نقاط حادثه خيز و پرترافيك شهري عنوان كرد و افزود: نظر شورا و شهرداري بر برداشتن اين ميدان است كه براي جابجايي دو تير برق فشار قوي، نياز به همكاري مديريت توزيع نيروي برق شهرستان داريم.

وي همچنين بر رفع نقاط حادثه خيز در مسير پشت سپاه، مسير بالاتر از منبع آب متصل به جاده سلامت، انتهاي كمربندي بروجرد در لاين كندرو و ساماندهي اتوبوس هاي خط واحد و دور شدن ايستگاه هاي آن از مركز شهر تاكيد كرد.

شهردار ملاير نيز اجراي پروژه بلوار كريم خان و ميدان تعاون را يكي از طرح هاي اولويت دار شهرداري و شورا عنوان كرد و افزود: در حال حاضر، به دليل كاهش ساخت و سازها در شهر، وضعيت مالي شهرداري مساعد نيست و براي اجراي اين دو طرح مهم نيازمند همكاري مثبت اداره برق هستيم.

'عليرضا رضايي' با بيان اينكه تمام هدف ما در مديريت شهري كمك به حمل و نقل و كاهش ترافيك براي تسهيل عبور و مرور شهروندان است، اظهار داشت: ديد ما بخشي نگري نيست، بلكه براي توسعه شهر و حل مشكلات بايد همه بخش ها و قسمت هاي شهر مد نظر قرار گرفته و تعامل ها دو سويه، مثبت و سازنده باشد.

وي در عين حال احداث تقاطع هاي غيرهمسطح در ميدان انقلاب و تعاون را يكي از دغدغه ها و مهمترين اولويت شهرداري برشمرد و گفت: هفته دولت كلنگ زني تقاطع ميدان انقلاب انجام مي شود كه در اين راستا، منتظر تعيين تكليف اعتباري از سوي استانداري هستيم كه به دليل سنگين بودن پروژه، نياز به حدود 150 ميليارد ريال اعتبار دارد.

وي با تقدير از تعامل مثبت مديريت توزيع نيروي برق ملاير خاطرنشان كرد: ميدان تعاون را 100درصد نمي توان برداشت، بلكه براي رفع گره ترافيك اين نقطه، تنها ايجاد يك تير برق در مركز ميدان مورد نياز است و با جابجايي يك تير برق مشكل اين نقطه حل خواهد شد.

رضايي همچنين اصلاح دور برگردان ها و بريدگي هاي برخي بلوارها، احداث پاركينگ طبقاتي در مركز شهر، تمركز زدايي، ايجاد روز بازارها در محلات، تغيير ايستگاه هاي اتوبوس شهري و جانمايي ايستگاه تاكسي ها و تعريض خيابان هاي اصلي را از ديگر اولويت هاي مديريت شهري برشمرد.

وي همچنين از ايجاد معاونت حمل و نقل و ترافيك در شهرداري ملاير براي بررسي و رفع سريعتر مشكلات اين حوزه خبر داد.

اما معاون بهره برداري شركت توزيع نيروي برق ملاير تنگناهاي مالي را عامل اصلي عدم اجرا شدن روشنايي اين بلوار مي داند و ادامه مي دهد: در صورتيكه فونداسيون و كابل كشي، نصب ترانس ها، پايه هاي برق و پست روشنايي اين بلوار توسط شهرداري انجام شود، مديريت توزيع نيروي برق نيز آماده همكاري براي اجراي اين طرح خواهد بود.

'محمود يزداني' گفت: روشنايي اين بلوار به عنوان يكي از كمربندي هاي مهم شهر به 50 پايه برق 12 متري و اعتباري حدود دو ميليارد ريال نياز دارد كه هيچ اعتباري در زمينه توسعه در شركت توزيع نيروي برق ديده نشده و در حال حاضر، در حوزه نگهداري فعاليت مي كنيم.

وي در خصوص ميدان تعاون نيز اظهار كرد: براي كاهش هزينه ها توصيه ما اجراي شبكه هوايي است كه نياز به بررسي مسير و تعيين نقاط جديد براي جابجايي تيرهاي برق است.

در حاليكه رييس شوراي اسلامي شهر ملاير همكاري دو سويه را لازمه رفع مشكلات ترافيكي و حمل و نقل شهري مي داند و ادامه مي دهد: نظر شورا در خصوص اجراي اين طرح مساعد است و شورا حاضر به همكاري هاي لازم براي تامين روشنايي بلوار كريم خان است.

'محمدرضا تيموري' گفت: بخش هايي كه توسط شهرداري و با هزينه كمتر قابل انجام است، اجرا و بخش هاي ديگر نيز توسط اداره برق شهرستان اجرايي شود.

وي تاكيد كرد: نياز است تيمي براي بررسي و ارزيابي مشكل در بلوار كريم خان زند و ميدان تعاون تشكيل و در محل گزينه ها بررسي شود.

تعديل تابلوهاي راهنمايي و رانندگي در مركز شهر و اجراي طرح ترافيك در نقاط مختلف شهر، نصب علائم ترافيكي جديد و ايجاد پاركينگ هاي طبقاتي از ديگر مواردي بود كه در اين نشست مورد بررسي قرار گرفت.

شهرستان ملاير با جمعيت 300 هزار نفري، در 75 كيلومتري شهر همدان واقع شده است.

7528/576