۲۴ مرداد ۱۳۹۳،‏ ۱۲:۲۷
کد خبر: 81273124
۰ نفر

تهران-ایرنا- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: پیوند عضو برای اتباع غیر ایرانی ممنوع شد و از اول مهرماه هیچ بیمار غیرایرانی در كشور تحت عمل پیوند عضو قرار نمی گیرد.

به گزارش گروه علمی ایرنا از وزارت بهداشت، دكتر «حسن قاضی زاده هاشمی» درمورد مصوبات دومین جلسه شورای عالی پیوند اعضا خاطرنشان كرد: بر اساس این مصوبات و با توجه به تعداد زیاد بیماران ایرانی در فهرست انتظار پیوند عضو، پیوند اعضا برای اتباع غیرایرانی ممنوع شده است و از این پس این عمل تنها برای اتباع ایرانی انجام می شود.

وی با قدردانی از وزارت اطلاعات برای شناسایی تخلفات حوزه پیوند اعضا اظهارداشت: در 20 سال گذشته رفتارهای نادرست و تخلفاتی در حوزه پیوند در كشور شكل گرفته است كه با تصمیم اخیر شورای عالی پیوند این تخلفات برچیده خواهد شد.

وزیر بهداشت با بیان این كه در 10 سال گذشته 608 بیمار غیرایرانی در كشور پیوند عضو شده اند، افزود: شاید آمارها بیشتر از این تعداد باشد چراكه بسیاری از اتباع غیرایرانی از مسیرهای غیرقانونی و متفرقه اقدام به پیوند عضو كرده اند.

قاضی زاده هاشمی یادآور شد: آمار دقیقی از موارد غیرقانونی پیوند عضو در كشور وجود ندارد ولی از این پس هر تخلفی كه در حوزه پیوند عضو انجام شود در دستگاه قضایی به عنوان قاچاق اعضای بدن محسوب می شود.

وی با بیان این كه، بیمار ایرانی در اولویت پیوند عضو است، خاطرنشان كرد: در زمینه توریسم درمانی نیز ارایه خدمات درمانی به اتباع غیرایرانی باید در بخش های دیگر به جز پیوند عضو متمركز باشد و ارایه این خدمت در انتهای فهرست خدمات به این دسته از بیماران قرار گیرد.

وی در مورد بیماران غیرایرانی بستری در بیمارستان ها كه در انتظار عمل پیوند هستند، توضیح داد: در جلسه شورای عالی پیوند مقرر شد معاونت درمان وزارت بهداشت تا اول مهر ماه سال جاری برای این بیماران تعیین تكلیف كند ولی از این زمان به بعد هیچ گونه بیمار غیرایرانی برای پیوند عضو پذیرش نخواهد شد.

وزیر بهداشت در مورد دومین مصوبه شورای عالی پیوند گفت: در این جلسه تاكید شد كه پیوند عضو در بیمارستان های خصوصی انجام نشود و اینگونه اعمال به سمت بیمارستان های دولتی و دانشگاهی هدایت شود.

قاضی زاده هاشمی با بیان این كه اهمیت این تصمیم در مراقبت از بیماران پس از انجام عمل پیوند است، تصریح كرد: اینگونه مراقبت ها در بیمارستان های دولتی و آموزشی به درستی انجام می شود، بنابراین درصدد هستیم به بخش هتلینگ این بیمارستان ها اعتباری اختصاص دهیم تا بیماران در وضعیت مناسب تری به سر ببرند.

وی افزود: از همكاری بخش خصوصی برای داشتن بیمارستانی ویژه پیوند عضو در هر استان استقبال می كنیم و آمادگی داریم برای بخش خصوصی در زمینه مالیات، خرید فضای فیزیكی و تجهیز آن مشوق هایی ارایه دهیم.

وزیر بهداشت با بیان این كه اغلب مراكز درمانی كشور قدمتی بیش از 50 سال دارند و قابل نوسازی و بازسازی نیستند، یادآور شد: در صورتی كه بخش خصوصی در بخش مراكز درمانی بیماری های روانی، پیوند اعضا و سوختگی ها سرمایه گذاری كند، این سرمایه را به آنها بازگشت خواهیم داد.

قاضی زاده هاشمی به نقش ضعیف بیمه ها در تامین هزینه های اعمال پیوند اشاره كرد و گفت: نقش بیمه ها در این حوزه پر رنگ نیست و با توجه به این كه برخی پیوندها از قبیل پیوند قلب، روده، پانكراس و لوزالمعده بسیار پرهزینه است، انتظار داریم بیمه ها در تامین منابع مالی این اعمال همكاری بیشتری داشته باشند.

علمی1834**1336

سرخط اخبار جامعه