سالانه 120 هزار مترمربع فرش در استان توليد مي شود

سنندج - ايرنا - فرش دستباف، هنري كه قرن هاي متمادي به عنوان ابزار معرفي ساختار قومي و فرهنگي به كار گرفته شده و طي چند قرن گذشته علاوه بر ارزش هنري و فرهنگي به كالايي اقتصادي مبدل شده است و به همين دليل صنعت فرش كردستان در جستجوي اعتبار از دست رفته است.

فرش دستباف در استان كردستان از اعتبار و سابقه اي درخشان برخوردار است و هر چند كه گذشت زمان و همچنين ورود فرش هاي ماشيني تا حدودي اين صنعت در استان را با چالش هاي جدي مواجه كرده است ولي همچنان با تلاش فرشبافان كردستاني، اين هنر و صنعت در جستجوي اعتبار گذشته خود است.

تغييرات مستمر و مكرر در تغيير دستگاه و يا سازمان دولتي متولي فرش دستباف در كشور و به طبع آن در استان كردستان در كنار عدم ارائه تسهيلات مناسب به فعالان واقعي اين عرصه باعث شده است كه صنعت فرش كردستان كه زماني نه تنها در سطح ايران كه حتي در جهان نيز اعتبار و نشاني ويژه داشت اين روزها در مسير فراموشي قرار گيرد.

فرش ‌هاي كردستان در سه سبك متفاوت بافته مي شوند كه هر سبك برگرفته از شرايط و ويژگي ‌هاي خاص منطقه است و به همين دليل تفاوت در رنگ‌ ها و نوع بافت‌ ها متفاوت است و از جمله سبك ‌هاي آن مي ‌توان به سنه، بيجار و افشار اشاره كرد.

فرش دستبافت كردستان شهرت جهاني دارد

بر اساس آمارهاي اعلام شده از سوي اداره كل صنعت، معدن و تجارت استان كردستان، سالانه 120 هزار متر مربع فرش دستبافت در كردستان توليد مي شود كه علاوه بر استان هاي مختلف كشور به خارج از كشور نيز صادر مي شود.

همچنين در اين گزارش به شهرت جهاني فرش دستباف استان كردستان اشاره شده است و به وضعيت بافت و نوع رنگ هاي به كار رفته به عنوان يكي از ويژگي هاي فرش دستباف اين استان اشاره شده است.

در همين راستا هيوا ناصري مدير يكي از كارگاه هاي فرشبافي سنندج ميزان توليد سالانه فرش در اين كارگاه را 200 متر مربع عنوان كرد و اظهار داشت: فرش هاي توليدي در اين كارگاه فرش بافي در آلمان، ايتاليا و ساير كشورهاي اروپايي به فروش مي ‌رسد.

وي به وضعيت حمايت هاي صورت گرفته از فرش دستباف در استان كردستان اشاره كرد و افزود: هر چند كه اقدامات خوبي در همين راستا صورت مي گيرد ولي متاسفانه با توجه به رقابت جدي در بازار اين ميزان حمايت ها اندك است و به همين دليل بايد در همين راستا شاهد حمايت هاي بيشتري از سوي مديران و مسئولان دستگاه هاي مرتبط با موضوع باشيم.

اين مدير كارگاه فرشبافي با اشاره به اينكه داير كردن اينگونه كارگاه‌ ها نياز به سرمايه ‌گذاري دارد، يادآور شد: در حال حاضر يكي از مشكلات اساسي ما قسط بندي وام‌ هاي بانكي است و در صورتي كه بانك‌ ها در اين زمينه ما را ياري كنند و قسط ‌ها را پايين بياورند مشكلات ما نيز حل مي شود.

خانه فرش كردستان راه اندازي شده است

مدير عامل خانه فرش كردستان با اشاره به راه اندازي خانه فرش اين استان، افزود: اين خانه در راستاي تعالي فرش دستباف استان كردستان، شناسايي آسيب ‌ها و فرصت ‌هاي مربوط به فرش دستباف استان كردستان در چارچوب سياست ‌هاي مركز ملي فرش ايران و سازمان صنعت، معدن و تجارت كردستان راه اندازي شده است.

خانم محمدي بافنده سنندجي نيز كه در يكي از كارگاه ها به صورت تمام وقت مشغول به كار است، ادامه داد: عدم تثبيت قيمت فرش به دليل فعاليت دلالان، عدم برخورداري از مزاياي بيمه، تسهيلات بانكي، امكانات رفاهي و آموزشي از دلايل روي گرداني قاليبافان از توليد فرش دستباف در استان كردستان است.

كرمي يكي ديگر از مربيان فرشبافي سنندج هم كردستان را قطب فرش دستباف در 400 سال گذشته عنوان كرد و افزود: متاسفانه در حال حاضر 100 درصد لوازم مورد نياز فرش بافي كردستان از جمله پشم، قلاب، دفه يا شانه، سيخ، چله، پود ضخيم و نازك و قيچي پرداخت از استان هاي تبريز و همدان تامين مي شود كه متاسفانه اين ابزار ها نامرغوبند و تنها دليل استفاده از آنها قيمت پايين و ارزان بودن است.

وي گفت: اين روزها در حالي مواد اوليه براي توليد فرش دستباف در استان كردستان از سوي استانهاي همجوار تامين مي شود كه در گذشته تمامي مواد اوليه براي توليد فرش دستباف در خود استان تامين مي شود و گذشت زمان باعث شده است كه تامين و توليد مواد اوليه نيز براي بافت فرش كاهش پيدا كند.

واسطه هاي سودجو در بازار فرش كردستان مشكلي جدي است

حامد نظري كارشناس فرش كردستان هم وجود واسطه‌ هاي سودجو در بازار فرش كردستان را از ديگر عوامل تاثيرگذار در كاهش توليد فرش كردستان ذكر كرد و بيان كرد: براي احياي بازار فرش دستبافت بايد از تجار سرشناس و مطرح فرش كه توانايي خريداري، بازاريابي و فروش فرش در بازارهاي جهاني را داشته باشند، حمايت كرد.

وي با بيان اينكه بايد انسجام بهتري در راستاي تهيه و توليد فرش دستباف در استان كردستان ايجاد شود، عنوان كرد: فرش دستباف در استان كردستان از ظرفيت بسيار خوبي برخوردار است و در صورتي كه اين حوزه مورد حمايت قرار گيرد شاهد موفقيت بهتري در استان خواهيم بود.

در همين حال كارشناسان بر اين باورند كه فرش دستبافت نه تنها سبب رونق اقتصادي، بلكه همچون كيميايي ارزشمند سبب مطرح شدن فرهنگ اصيل ايران در سرتاسر گيتي مي شود و به همين دليل انتظار مي رود در راستاي احيايي اين گنجينه گران قيمت كه سرمايه ملي و فرهنگي كشور است تلاش هاي لازم صورت بگيرد.

فرش دستباف كردستان به دليل استفاده از توليدات بومي و محلي ويژگي هاي منحصر به فردي از فرهنگ اين ديار را در دل خود جاي داده است و به همين دليل حمايت از آن مي تواند زمينه را براي اعتلا فرهنگ بومي و غني اين استان فراهم كند.

حمايت از فعالان فرش دستباف در كردستان با ارائه تسهيلات مورد نياز به آنها، تلاش براي احيا مجدد جايگاه فرش دستباف در بين اقشار مختلف مردم براي ترغيب آنها براي فعاليت در اين حوزه، راه اندازي كارگاه هاي مختلف فرشبافي، تلاش براي تامين مواد اوليه فرش دستباف در استان كردستان و همچنين تعيين متولي اصلي براي نظارت و هدايت هر چه بهتر اين حوزه از جمله نيازهاي اصلي در استان كردستان است كه بايد از سوي مسئولان و متوليان مورد توجه قرار گيرد.ك/1

533

منبع: خبرگزاري مهر