روحانی: مذاكره هراسی و نرمش قهرمانانه هراسی غلط است/ دیپلمات های ما نباید غافلگیر شوند

تهران- ایرنا- رییس جمهوری با تاكید بر اینكه تعامل هراسی، مذاكره هراسی و نرمش قهرمانانه هراسی غلط است، گفت: هر وقت می خواهد مذاكره شود، عده ای می گویند ما داریم می لرزیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» روز دوشنبه در نخستین گردهمایی سالانه سفرا و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور در دولت تدبیر و امید با بیان اینكه مبنای ما در سیاست خارجی، مذاكرات هسته ای و تعامل با جهان، خواست ملت است، افزود: اگر از قدرت خودمان، قدرت دشمن، شرایط منطقه و جهان، محاسبه درست نداشته باشیم به موفقیت نمی رسیم.

وی درباره شرایط كنونی در عرصه سیاست خارجی كشور گفت: ایران هراسی، اسلام هراسی و شیعه هراسی از یك طرف و تعامل هراسی از طرف دیگر. آن یكی به ناروا ایران هراسی، شیعه هراسی و اسلام هراسی را مطرح می كنند و این طرف در داخل یك عده تعامل هراسی را مطرح می كنند.

رییس شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: عده ای در دنیا به ناروا منطقه و جهان را از ایران می ترسانند؛ ایرانی كه سراسر صلح، عدالت، همزیستی مسالمت آمیز، پرهیز از سلاح كشتار جمعی، جنگ و مداخله در امور دیگران است و اسلامی كه سراسرش رحمت و هدایت است. شیعه و اهل بیت عصمت و طهارت كه همه اخلاق و كرامت انسانی است.

رییس جمهوری ادامه داد: مردم جهان را از این ایران، این اسلام و این اهل بیت (ع) می هراسانند. ایرانی كه همیشه مدافع مظلوم و در برابر ظالم بوده است. ایرانی كه یك سال و چند ماه بعد از 8 سال تجاوز بعثی ها، آن زمان كه در شرایط خاصی قرار گرفت مرزهای خود را به روی میلیون ها عراقی در غرب و جنوب باز كرد، به آنها كمك و بیمارستان تاسیس كرد و همه امكانات خود را برای پذیرایی آنها آماده كرد.

روحانی یادآور شد آنها مردم جهان را از این ایران می ترسانند، ایرانی كه همواره در آن از روز نخست پیروزی انقلاب دمكراسی حاكم بوده و هر ساله مردم پای صندوق های آرا شتافته اند. این ایران جای هراس دارد؟

رییس شورای عالی امنیت ملی سپس با طرح چند سوال اضافه كرد: آیا ایران علیه كشوری سلاح ممنوعه به كار برده و آیا تاكنون در فكر و پی ساخت و ایجاد سلاح كشتار جمعی بوده است؟ در بدترین شرایطی كه در شمال كشور ما به ریختگی پیش آمد ما هجوم نكردیم و در مرز مردم ما قرآن را به برادران مسلمان خود هدیه دادند، ما چنین كشوری هستیم.

وی اظهار داشت: مردمی كه بیش از سایر ملل در این منطقه می جوشد، می خروشد و تلاش می كند تا به برادران مسلمان خود كمك و منطقه را از جنگ خارج كند، ایران هراسی؟

رییس جمهوری ادامه داد: اسلامی كه هرچه دارید از طب، فیزیك و فلسفه و غیره مدیون آن هستید. اسلام هراسی؟ شیعه ای كه ویژگی و اخلاق امیرالمومنین علی (ع) كافی است تا بشر به خود ببالد و افتخار كند، شیعه هراسی؟*** می گویند چرا به یك خارجی نزدیك شدید

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: این طرف داستان نیز حیرت انگیز است، تعامل هراسی؛ می گویند چرا به یك خارجی نزدیك شدید؟ الكتریسته خطرناكی دارد، نزدیك نشوید. یك آقایی می آید و می گوید هر وقت ما با خارجی ها مذاكره كردیم شكست نصیب ما شد. عجب! این همه امام (ره) فریاد زد خودباوری و این همه رهبری نظام فریاد زد خودباوری و اعتماد به نفس، این است اعتماد به نفس ما؟

روحانی گفت: ما می ترسیم؟ از چه كسی می ترسیم؟ ما در منطق كم نمی آوریم. ما دیپلمات های مجربی داریم. امروز در راس وزارت خارجه افرادی هستند كه جزو برترین دیپلمات های جهانی هستند نه منطقه. بروید صورت مذاكرات سالیان دراز گذشته را بخوانید .

وی یادآور شد: من از بس دیدم بعضی ها هراسان زندگی می كنند و چون خود اعتماد به نفس ندارند - خب كافر همه را به كیش خود پندارد و دیگران را هم این چنین می بینند - ناچار شدم چند مورد مذاكرات خودم را با برترین مقامات اروپایی را در كتاب هسته ای عینا بیاورم با این كه عرف نبود. این كار را كردم تا بخوانند و ترسوها ببینند.**هر وقت می خواهد مذاكره شود، عده ای می گویند ما داریم می لرزیم

رییس جمهوری اضافه كرد: یك عده به ظاهر شعار می دهند ولی بزدل سیاسی اند. هر وقت می خواهد مذاكره شود یك عده می گویند ما داریم می لرزیم. خب به جهنم! بروید یك جای گرم پیدا كنید برای خودتان. چه كار كنیم ما؟ خداوند شما را ترسو و لرزان آفریده. ما چه كار كنیم؟** تعامل هراسی، مذاكره هراسی و نرمش قهرمانانه هراسی غلط است

روحانی تاكید كرد: تعامل هراسی غلط است، مذاكره هراسی غلط است، مفاهمه هراسی غلط است، حتی آنی كه رهبری نظام ترسیم فرموده اند كه تعبیرشان نرمش قهرمانانه بود، نرمش قهرمانانه هراسی غلط است.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: بله، دنیای امروز دنیای پیچیده است. ما از نظام دو قطبی عبور كرده ایم. نظام جدید هنوز كاملا استقرار پیدا نكرده است. هر گروه و جماعتی امروز به فكر یك تشكل جدیداند. شما گروه های جدید می بینید. قدرت های جدید اقتصادی می بینید.** ما به جای شعار، شعور می خواهیم/ به جای تصمیمات یك شبه، تدبیر می خواهیم

رییس جمهوری با بیان این كه قدرت های منطقه ای در حال بروز و ظهور هستند، گفت: از شرق آسیا تا آمریكا؛ چالش های جدید پیش رو است و معضلات تصنعی برای منطقه درست می كنند اما ایران مقتدر است و جمهوری اسلامی ایران در سایه استقلال و خودباوری اش در برابر دیگران می ایستد و از منافع خود دفاع می كند.

روحانی تصریح كرد: امروز این دولت اهل شعار نیست، اهل عمل است؛ ما شعور می خواهیم به جای شعار؛ ما تدبیر می خواهیم به جای تصمیمات یك شبه؛ ما قادریم مشكلاتمان را حل كنیم؛ یك نمونه آن توافق ژنو بود؛ ولو این توافق موقتی بود و اما در این توافق قدم بسیار مهمی برداشته شد ؛ هم اصل غنی سازی در ایران پذیرفته شد و هم این كه حق غنی سازی ما و اعمال این حق در چارچوب نیاز منطقه ای كشورمان باید باشد كه این هم پذیرفته شد و هم این كه بعد از یك دوران كوتاه ایران با سایر كشورهای امضا كننده ان.پی.تی تفاوت و تبعیضی نخواهد داشت پذیرفته شد؛ ما كار بزرگی انجام دادیم.** وزارت خارجه كار بزرگی انجام داده است

رییس جمهوری تاكید كرد: دولت كار بزرگی انجام داده است، وزارت خارجه كار بزرگی را انجام داده است؛ حال عده ای اگر امروز ممنون این زحمت كشان نباشند، دیر یا زود ممنون خواهند شد؛ تاریخ قضاوت خود را انجام خواهد داد.**سفرای ما دیده بانان خط مقدم هستند

وی خطاب به سفرا و نمایندگی های ایران در خارج از كشور اظهارداشت: ما امروز با چند مساله مهم مواجه هستیم كه شما باید كمربند دیپلماتیك خود را محكم كنید و به میدان بیایید، برای حل و فصل نهایی مساله؛ اول آنكه، تصمیم این دولت بر تعامل سازنده با دنیا است و شما هستید كه باید اراده ملت ایران را برای سیاسیون جهان و برای افكاری عمومی جهان باز كنید و توضیح دهید.

رییس جمهوری ادامه داد: ما در پی روابط نزدیك تر با دنیا هستیم؛ البته خیلی طبیعی است كه وظیفه داریم از منافع ملی و امینت ملی خود دفاع كنیم و شما مدافعان این صحنه در میدان دیپلماسی هستید؛ دنیا باید بداند ما تعارف نمی كنیم و شعار نمی دهیم، ما می خواهیم یك روابط صمیمانه و برد – برد كه این بحث برد – برد ما تنها در بحث هسته ای نیست بلكه در تمام روابط ما مطرح است.

روحانی افزود: ما باید، یعنی كل بخش دیپلماسی ما باید چهره جمهوری اسلامی ایران كه در سالیان گذشته به ناروا و غلط، مشوش جلوه دادند، این چهره را برگردانند و چهره واقعی را به دنیا معرفی كنند؛ دل ما می خواهد مسائلمان را با همه جهان با همه آنهایی كه می خواهند با ما رفتار خوب داشته باشند، می خواهند با ما مخاصمه نداشته باشند حل كنیم؛ حتی آنهایی كه با آنها سالیان دراز تنش داشتیم، اگر در برابر حقوق ملت سر فرود بیاورند حتما ما تنش را كاهش خواهیم داد.

روحانی ادامه داد: حتی از این مرحله هم جلوتر خواهیم رفت و می توانیم به یك روابط عادی در آینده به این نقطه برسیم اگر اطمینان پیدا كنیم، منافع ما تضمین است؛ خط قرمز ما هیچ چیز جز منافع ملی ما نیست، همه جا خط قرمز ما منافع ملی ما است.

وی یادآور شد: آنجا كه منافع ملی ما بخواهد خدشه دار شود، آنجا خط قرمز است و آنجا كه منافع ملی ما تضمین شود چراغ سبز ما است و بر این مبنا ما حركت خواهیم كرد.** دیپلمات های ما نباید غافلگیر شوند/ باید بتوانند حوادث را پیش بینی و به مركز منتقل كنند

رییس دولت یازدهم خطاب به سفرا و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور گفت: شما دیده بانان ما در دنیا هستید؛سفرای ما دیده بانان خط مقدم هستند؛ نباید دیپلمات های ما در دنیا غافلگیر شوند؛ باید قبل از حادثه بتوانند آن را پیش بینی كنند و آن را به مركز منتقل كنند.

روحانی یادآور شد: من هیچ وقت یادم نمی رود وقتی كه شوروی سابق در تزلزل بود، از یك سال پیش، یك دستگاه به ما می گفت شوروی در حال تزلزل است و دو دستگاه به ما می گفت خیلی جای پای شوروی محكم است و اشتباه نكنید و ما در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مرتب این بحث ها را مقایسه می كردیم؛ لذا توانستیم 6 ماه قبل از فروپاشی تصمیم بگیریم و شما دیدید هر كشوری و بخشی كه جدا می شد، ما روز بعد، پیش از همه، استقلال آن را به رسمیت می شناختیم؛ پیش از همه، چون قبلا محاسبه و فكر كرده بودیم و می دانستیم.** سفرا با چشمی بصیر و بینا مسایل را تحلیل كنند و به ما گزارش دهند

رییس جمهوری اظهار داشت: بسیار مهم است كه دیده بانان ما با چشمی بصیر و بینا زوایای مختلف را ببینند، تحلیل كنند، به ما گزارش دهند و به دنیا برسانند كه اراده این ملت اعتدال و تعامل با جهان است و با زبان دیپلماتیك به دنیا بگویند كه از این فرصت و اراده بزرگ ملت بزرگ ایران استفاده و بهره برداری كنید.** یكی می گفت بگونه ای عمل كنید كه بتوانید سر طرف مقابل خوب كلاه بگذارید

رییس شورای عالی امنیت ملی تاكید كرد: ما دنبال برد – باخت نیستیم؛ یكی می گفت به گونه ای عمل كنید كه بتوانید سر طرف مقابل خوب كلاه بگذارید كه من گفتم آن دنیا تمام شده است؛ بعضی ها حرف های قشنگی می زنند كه مال نیم قرن و یك قرن پیش است؛ ما اصلا دنبال برد – باخت نیستیم چون برد – باخت باقی و ثابت نمی ماند؛ آنچه می ماند و پایه ای برای حركت بعد می شود، برد - برد است.** در بحث هسته ای عجله ای نداریم اما تاخیر را هم به نفع كسی نمی بینیم

رییس جمهوری درباره موضوع هسته ای نیز اظهارداشت: همین جا می گویم در بحث هسته ای هم بنای ما برد – برد است؛ اولا ما هیچ عجله ای نداریم؛ اما در عین حال تاخیر را هم به نفع كسی نمی بینیم؛ دنیا بداند ما تحریم را ظالمانه می دانیم و مطمئن هستیم پایه های تحریم شكسته است؛ ما هیچ تردید نداریم تحریم به شرایط گذشته باز نخواهد گشت.

روحانی ادامه داد: به صراحت می گوییم با تحریم مقابله كردیم و مقابله می كنیم و همین امروز هم كه با 1+5 حرف می زنیم تحریم را داریم می شكنیم؛ افتخار می كنیم، بلند و شجاعانه می گوییم؛ چون تحریم را غلط، ظالمانه و ضد بشری می دانیم.

وی خاطرنشان كرد: اینهایی كه اینجا می گویم به صراحت به سران دنیا گفته ام؛ گفته ام كه تحریم شما غلط، غیرقانونی، ظالمانه و ضد بشری بوده است؛ چون شما داروی بیمار ما را هم تحریم كردید و در تاریخ می ماند كه شما چه كار كردید.

روحانی با تاكید بر این كه ما با تحریم مقابله می كنیم، گفت: به رغم این، برنامه اقتصادی را به گونه ای تنظیم كردیم كه از مشكلات عبور كنیم اما شرایط منطقه و جهان به ما می گوید حل و فصل مساله هسته ای كه بحرانی تصنعی است، ما مشكلی در بحث هسته ای نداریم. بعد از توافق نهایی هم خواهند گفت كه ما موفق شدیم و جلوی ایران را گرفتیم كه ایران بمب هسته بسازد؛ فكر می كنم این دنیاها تمام شده و آنها هم در 50 سال پیش هستند. تنها در داخل نیست كه عده ای در 50 سال پیش هستند.

وی با یادآوری تغییرات ایجاد شده در دنیا به دنبال به وجود آمدن شبكه های اجتماعی، ارتباطات عمومی و آگاهی های عمومی گفت: چرا این بار اسراییل بیش از گذشته رسوا شد؛ چرا اسراییل در افكار عمومی دنیا از لحاظ اخلاقی و حقوقی محكوم شد؛ چرا در شبكه های اجتماعی و فضای مجازی اسراییل منكوب شد؟ چون فضا و دنیا فرق كرده است؛ امروز یك قدرت جدید به میدان آمده و این شبكه های اجتماعی، جوانان، افكار عمومی و وسایل ارتباطی جدید است.** در افكار عمومی دنیا اسراییل آدم كش و كودك كش است

رییس جمهوری گفت: به نظر من هیچ زمانی مثل جنگ اخیر غزه، اسراییل شكست نخورد و مفتضح نشد؛ در افكار عمومی دنیا اسراییل آدمكش، كودك كش، پیرمرد كش، زن و بچه كش است، منهدم كننده بیمارستان و مدارس و خانه های مردم است؛ حتی بزرگ ترین مدافعان اسراییل هم این اواخر كم آوردند و نتوانستند از اسراییل دفاع كنند.

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: امروز روشن است كه چه كشوری دنبال سلاح كشتار جمعی است و چه كشوری نیست؛ جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه دنبال سلاح كشتار جمعی نبوده امروز هم نیست و فردا هم نخواهد بود.** 1+5، آژانس و ان.پی.تی باشد یا نباشد به دنبال سلاح كشتار جمعی نیستیم

روحانی گفت: 1+5 باشد یا نباشد؛ اصلا آژانس باشد یا نباشد؛ ان.پی.تی باشد یا نباشد؛ ما بر مبنای اخلاق، شرع و فتوای رهبری دنبال سلاح كشتارجمعی نبوده و نیستیم؛ این را دنیا بداند.

رییس جمهوری تاكید كرد: دنیا بداند ما به جد دنبال مذاكره و حل مساله هستیم؛ این را هم دنیا بداند كه ما مذاكره برای مذاكره را نمی پذیریم؛ مذاكره باید در زمان معقول به راه حل درست برسد، در این زمینه ما آماده ایم با روی گشاده و منطق و استدلال صحبت كنیم؛ از این كه مساله هسته ای ما بازتر و شفاف تر شود نه تنها هراسی نداریم، بلكه خودمان داوطلب هستیم؛ ما خودمان آژانس را دعوت می كنیم و دوربین های آژانس را خودمان پذیرفته ایم بالای سر دستگاه های غنی سازی ما باشد.** اراده جدی برای حل و فصل مسایل داریم

رییس دولت تدبیر و امید گفت: دنیا باید واقعیت كنونی را لمس كند و بپذیرد و بداند ما اراده جدی برای حل و فصل مسایل داریم اما به هیچ عنوان از حقوق مسلم خود عقب نشینی نمی كنیم؛ این دولت دولتی نیست كه بخواهد از حقوق ملت عقب نشینی كند. دولتی كه بهترین و بالاترین پشتیبانی مردمی و ملی را به همراه خود دارد؛ دولتی كه در بهترین شرایط برای اتحاد با سایر قوا است.

رییس جمهوری افزود: ما امروز از همیشه بهتر سه قوه در كنار هستیم و سایر قوا در كنار ما است و همه ما هم در كنار هدایت های رهبری هستیم؛ یك ید واحده امروز در این كشور است و به هیچ كس اجازه نمی دهیم بین قوا اختلاف بیندازد و به هیچ كس هم اجازه نمی دهیم بخواهد به رهبر معظم انقلاب خدای نكرده نیز توهینی كند.*** آنها كه از لبخند بدشان می آید رویشان را برگردانند

رییس جمهوری اظهار داشت: ما یكپارچه یك ملت بزرگ، خودباور، مستقل، ملتی دلیر، مسلمان، ایثارگر امروز ایستاده ایم و در عین حال در میدان مذاكره هم البته با لبخند صحبت می كنیم و افتخار می كنیم؛ آنهایی كه از لبخند بدشان می آید رویشان را برگردانند.

رییس شورای عالی امنیت ملی گفت: البته با لبخند سخن می گوییم، با منطق سخن می گوییم و تدبیر می كنیم و انشاء الله به پیروزی دست پیدا می كنیم.*** آقا فرمودند برای تیم مذاكره كننده مرتب دعا می كنم، كارزار سختی دارند

روحانی اضافه كرد: من در اینجا لازم می دانم از وزیر امور خارجه متخصص، مدبر و هوشیار و تیم مذاكره كننده هسته ای از طرف ملت ایران تشكر كنم و تیم مذاكره كننده هسته ای بدانند همیشه حداقل 90 درصد مردم، (با احتیاط می گویم 90 درصد و بیشتر است) پشتیبان اینها بوده اند و هستند و دعای خیر رهبری بدرقه راه آنها بوده و خواهد بود.

وی ادامه داد: خیلی برای ما مهم است، فكر می كنم ایشان راضی باشند كه بگویم این اواخر ماه مبارك رمضان كه آقای ظریف و دوستانشان در مذاكره بودند آقا فرمودند كه من مرتب برای اینها دعا می كنم و حس می كنم كه كارزار سختی دارند.*** تیم مذاكره كننده قوی است نگویید ما یكی هستیم و آنها 6 تا

رییس جمهوری تصریح كرد: وقتی رهبری ما این چنین است و ملت ما این چنین است و تیم ما تیم قوی ای است و اعتماد به نفس دارد و كاملا مسلط به مقررات بین المللی، نگویید كه ما یكی هستیم و آنها 6 تا هستند؛ چنان كه گفت یكی مرد جنگی به از صد هزار؛ هیچ مهم نیست كه ما یكی باشیم و آنها 6 تا باشند، ما منطق و استدال داریم.** تلاس سفرا باید روان سازی روابط اقتصادی با جهان باشد

روحانی خطاب به سفیران و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور اضافه كرد: امروز یكی از مسایل مهم ما بخش اقتصادی و فناوری است؛ همه سفرا و نمایندگان محترم ما در كشورهای مختلف بدانند كه تلاش آنها در كنار سایر وظایفشان باید روان سازی روابط اقتصادی ما با جهان باشد؛ سرمایه گذاری خارجی، تجارت خارجی، روابط بخش های پولی، سرمایه ای و بانكی كار بزرگ سفارتخانه های ما است.** باید از معضلات اقتصادی عبور كنیم

وی ادامه داد: ما باید از معضلات اقتصادی عبور كنیم؛ ما معتقد هستیم در چارچوب اقتصاد مقاومتی از مشكلات اقتصادی عبور2 می كنیم اما هیچ كس در دنیای امروز بدون رابطه با دیگران و جهان نمی تواند در بخش های اقتصادی به همه اهدافش دست پیدا كند؛ همسایگان و منطقه برای ما اولویت اول هستند.

رییس جمهوری افزود: ما دراین 11 ماه تقریبا با بسیاری از همسایگانمان بسیار و یكی دو مورد هم بسیار بسیار نزدیك تر شدیم؛ با بقیه، روابطمان صمیمی است و یكی دو كشور از همسایگان ما هستند كه امیدواریم آنها هم به جرگه اكثریت بپیوندند و به این جمع بیایند؛ مساله همسایگان و كشورهای منطقه برای اهمیت دارد. امروز روابط ما با بسیاری از كشورهای همسایه، آسیایی و غیرآسیایی بهتر از گذشته است و جایگاه ایران كاملا متفاوت است.

وی اضافه كرد: ما در سفرها این را به خوبی دیدیم و به خوبی می بینیم؛ در داووس و سازمان ملل و جاهای دیگر استقبال شركت ها و حتی استقبال رسانه ها را می بینیم؛ شما دیدید كه آمریكایی ها گفتند كه اسرائیلی ها كه بعد از نیویورك رفتند و خواستند آنچه ما بافته بودیم تبدیل به پنبه كنند، بافته های خودشان تبدیل به پنبه شد؛ بنابراین شرایط عوض شده و در بخش اقتصاد، بخش مهم و در كنار اقتصاد، فناوری كه البته این ها خیلی جاها كنار هم هستند، باید بتوانیم با سرعت بیشتر به پیشرفت بیشتر دست پیدا كنیم.** سیاست خارجی دكترین مستقل ندارد

رییس دولت تدبیر و امید اظهار داشت: در جمهوری اسلامی ایران، پایه و اساس همه تصمیم گیری ها و اداره كشور مبتنی بر نظر و آراء مردم است، مردم صاحبان این كشور هستند.

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: هر كدام از ما هر عنوانی كه داریم، وزیر، سفیر، رییس جمهوری، عناوین حقوقی ما امانت هایی است از جانب مردم برای دوره خاص با اختیاراتی كه خود مردم به ما داده اند.

رییس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: ما جز امانت دار چیزی دیگری نیستیم، صاحبان اصلی این عناوین مردم بزرگوار و شریف این كشور هستند.

وی یادآور شد: مشروعیت سیاسی تمام مسوولان كشور بدون استثناء ناشی از رای مستقیم یا غیر مستقیم مردم است، بنابراین خواست و مطالبه مردم، اساس مسیر و حركت ما را در سیاست خارجی به عنوان بخشی از سیاست ملی كه تركیبی از سیاست داخلی، سیاست اقتصادی، سیاست اجتماعی و فرهنگی و سیاست امنیتی است.

رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان این كه سیاست خارجی، دكترین مستقل ندارد، افزود: سیاست خارجی به عنوان جزیی از مجموعه ای است كه آن را سیاست ملی یا استراتژی ملی لقب می دهیم و لذا سیاست خارجی همواره باید خود را در كنار سیاست داخلی فرهنگی، اقتصادی و امنیتی احساس كند و ببیند و در آن چارچوب حركت كند.** مردم به ما گفتند از افراط، گریزان هستیم

روحانی یادآور شد: مردم در انتخابات 24 خرداد 92 بسیار زیركانه، آگاهانه با درنظر گرفتن شرایط داخلی و جهانی دولتی را برگزیدند و انتخاب كردند و راهی را پیش پای مسوولان گذاشتند.

وی خاطرنشان كرد: مردم به ما گفتند از افراط گریزان هستیم و به اعتدال پناه آوردیم، مردم به ما گفتند تقابل را نمی پذیریم و در پی تعامل سازنده با جهان هستیم. مردم به ما گفتند اختلافات بی جهت و بی پایه و واهی داخلی را نمی پذیریم و در پی آشتی ملی و انسجام ملی هستیم.

رییس جمهوری تصریح كرد: مردم به ما گفتند در برخورد با بیگانگان از منطق و استدلال از موضعی شجاعانه اما مدبرانه با در نظرگرفتن منافع بلندمدت حركت خود را آغاز كنیم.

روحانی افزود: البته قانون اساسی، قوانین موضوعه، رهنمودهای رهبر معظم انقلاب پیش روی ما است اما باید بدانیم قدرت همه ما از مردم است و اگر قدرت داخلی و انسجام داخلی نباشد هیچ دولتی قادر نیست در سیاست خارجی و در برابر بیگانگان از موضع قدرت سخن بگوید.

وی همچنین گفت: امروز در جمهوری اسلامی ایران دولت تدبیر و امید در مدت نزدیك به 12 ماه گذشته نشان داده است كه گرچه مشكلات كشور بسیار زیاد و برخی عمیق و ساختاری است اما مشكلات را با تدبیر و اتحاد و محاسبه دقیق قابل حل و فصل است.

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: شاید آمار و ارقام در بخش سیاست خارجی، فرهنگی یا اجتماعی كمی مشكل تر اما در بخش اقتصادی آمار ساده تر و راحت تر باشد.

روحانی یادآور شد: ما در زمینه رشد از منفی 6.8 در پایان سال 92 به منفی 1.1 رسیده ایم و در سال جدید یعنی 93 مبنای ما در قدم اول، خروج از ركود كه به اعتقاد من در حال انجام است و سپس رونق اقتصادی است. ما به حول و قوه الهی در سال جدید از نظر رشد با رشد مثبت مواجه خواهیم بود.** لایحه خروج از ركود فردا در مجلس ارایه می شود

وی خاطرنشان كرد: بسته خروج از ركود به عنوان یك لایحه یك فوریتی تقدیم مجلس شده است كه فردا در مجلس ارایه می شود.

رییس دولت یازدهم ادامه داد: بسته مصوبات دولت آماده شده و فردا این بسته به طور كامل برای صاحب نظران كار آفرینان و نمایندگان بخش های اقتصادی رونمایی خواهد شد.**از تورم قهر و جدایی كاسته و جامعه را به سمت رونق آشتی سوق داده ایم

روحانی به برنامه اقتصادی دولت برای خروج از ركود و رونق اقتصادی اشاره كرد و گفت: كار دولت در مهار تورم در تاریخ این كشور بی سابقه بوده است، در طول این مدت 31 واحد درصد تورم را كاهش داده و تورم نقطه به نقطه را از 45 درصد به 14 درصد رسانده ایم.

وی یادآور شد: در تورم 12 ماهه ما به مردم قول داده بودیم كه پایان سال 92 تورم را به 35 درصد می رسانیم كه به 34 درصد رساندیم در پایان 93 نیز به 25 می رسانیم كه انشاء الله به رقم كمتر از 20 درصد می رسانیم.

رییس قوه مجریه همچنین گفت: برنامه دولت در زمینه اقتصادی و اجتماعی بدون در نظر گرفتن موفقیت یا عدم موفقیت مذاكرات هسته ای است و ما بر مبنای این كه در مذاكرات هسته ای پیشرفت نداشته باشیم، برنامه اقتصادی دولت را تنظیم كرده ایم و به حول و قوه الهی در همین شرایط سخت ازهمه این معضلات البته كمی با آهنگ كُند پیش خواهیم رفت.

روحانی افزود: این آمار و ارقام به عنوان نمونه ای بود كه نشان دهم در سیاست داخلی هم همانند اقتصاد هم از تورم قهر و جدایی و فاصله كاسته ایم و هم جامعه را به سمت رونق آشتی شوق داده ایم و در زمینه سیاست خارجی هم ما چهره جدیدی را برای دنیای امروز ترسیم كرده ایم.

وی یادآور شد: اولین اصل ما نگاه به خواست و آرای ملت به عنوان پایه و اساس مسروعیت سیاسی جامعه است، مردم از ما خواسته اند كه در سیاست خارجی تعامل سازنده و مفاهمه با جهان و روابطی كه منافع ملی ما را بهتر و كم هزینه تر تامین و تضمین كند برگزینیم و انتخاب كنیم.

رییس دولت یازدهم ادامه داد: ما نظامی هستیم كه حتی نوع نظام را امام راحل به رای مردم گذاشت و 47 روز بعد از پیروزی انقلاب، مردم را به پای صندوق آرا دعوت كرد كه در تاریخ انقلاب های منطقه و جهان بی سابقه است ملتی 47 روز بعد از پیروزی انقلاب به پای صندوق آرا دعوت شوند.

روحانی با تاكید بر این كه استقرار نظام اسلامی در تمام مراحل با آرای مردم بود، اظهار داشت: قانون اساسی كه مبنای حركت و كار ما است دو بار به رای مردم گذاشته شد، یك بار آن گاه كه اعضای مجلس خبرگان رهبری با آرای مردم انتخاب شدند یك بار بعد از آن كه قانون اساسی به تصویب نهایی و امضای امام راحل رسید و به همه پرسی گذاشته شد و با آرای مردم تایید نهایی شد.

رییس جمهوری همچنین گفت: امام راحل به ما یاد داد میزان رای ملت است، اگر در تمام حركت ها خودمان را به عنوان خادم مردم باور نداشته باشیم، نمی توانیم بر مبنای مشروعیت سیاسی حركت خود را ادامه دهیم، هر كس در هر مقامی كه هست باید خود را نوكر و خادم ملت بداند.

رییس جمهوری ادامه داد: به قول مرحوم مدرس كه گفت انبیا هم آمدند تا خادم مردم باشند و به مردم خدمت كنند آنها كه انبیا، معصوم و فرستاده مستقیم خدا بودند نیز افتخارشان خادمی مردمی بود. قرآن نیز با همه عظمتش كه كلام جاودان خدا و پیام الهی است افتخارش این است كه نور برای مردم است.** این مسیر را به خوبی به انتها خواهیم رساند

رییس دولت تدبیر و امید اضافه كرد: بنابراین مبنای ما در سیاست خارجی، مذاكرات هسته‌ای و تعامل با جهان خواست ملت است. آنچه مردم از ما خواسته اند یا خواهند خواست با كمال شهامت و بدون دغدغه دنبال خواهیم كرد و به حول قوه الهی و با كمك پروردگار این مسیر را به خوبی به انتها خواهیم رساند.

روحانی نكته دوم را محاسبه درست دانست و گفت: اگر ما دچار محاسبه غلط شویم به پیروزی نمی رسیم و یا به هزینه گزاف به پیروزی دست پیدا می كنیم.

رییس شورای عالی امنیت ملی با اشاره كوتاه به دفاع مقدس گفت: ما در هشت سال دفاع مقدس نیز هم، هرجا درست محاسبه كردیم با هزینه كم پیروز شدیم و هرجا خوب محاسبه نكردیم به فتح نرسیدیم.

وی با بیان اینكه سال 64 و 65 دفاع مقدس را در نظر بگیرید گفت: ما در والفجر 8 به پیروزی بزرگ رسیدیم و كمتر از یكسال بعد در كربلای 4 پیروز نشدیم.

رییس جمهوری ادامه داد: در والفجر 8 توانستیم با اتحاد همه با هم باشیم. بسیج، ارتش و سپاه همه در كنار هم باشیم از همه ابزار، دقیق استفاده كردیم و توانستیم عملیات غافلگیری را حفظ كنیم و عملیات را به گونه ای طراحی كردیم كه به بهترین شكل بتوانیم از توپخانه و ادوات علیه دشمن استفاده كنیم به پیروزی رسیدیم. یك پیروزی حیرت انگیز برای دیگران.

روحانی با یادآوری اینكه ما در والفجر 8، 73 فروند هواپیمای عراقی را در عرض چند هفته سرنگون كردیم اظهار داشت: تمام كارشناسان خارجی اعم از امریكایی، فرانسوی و شوروی آن زمان به صراحت دچار حیرت شدند و مقامات شان اعلام كردند ما دچار حیرتیم كه ایران چگونه توانست این همه هواپیمای مدرن عراقی را سرنگون كند.

رییس جمهوری ادامه داد: دلیل آن این بود كه ما درست محاسبه كردیم. در حالی كه 11 ماه بعد در كربلای 4 محاسبات ما دقیق نبود و یكی از عدم محاسبات دقیق ما این بود كه نتوانستیم غافلگیری را حفظ كنیم، دشمن از عملیات باخبر شده بود و ما در كربلای 4 پیروز نشدیم.*** محاسبه درست شرایط ، نكته ای مهم

روحانی تاكید كرد: اگر از قدرت خودمان، قدرت دشمن، شرایط منطقه و جهان محاسبه درست نداشته باشیم به موفقیت نمی رسیم.

وی با تاكید بر اینكه سنت خدا تغییر نمی كند و ثابت است، اضافه كرد: آنجا كه عقل، محاسبه، تدبیر، آینده نگری، محاسبه درست و دقیق قدرت خود و قدرت دشمن پیش رو باشد، خدا هم كمك می كند و آنجا كه درست حركت كنیم فرشتگان آسمانی و خدا نیز پشتیبان ما خواهند بود.

رییس جمهوری گفت: نكته سوم این است كه با مساله ای مواجه شده ایم و باید برای آن به دقت فكر و برنامه ریزی كنیم.

به گزارش ایرنا، گردهمایی سفرا و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران صبح امروز با حضور رییس جمهوری، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه آغاز به كار كرد.

سیام.1058**2021**1336**9012**9189**9173**1572

سرخط اخبار سیاست