۱۹ مرداد ۱۳۹۳،‏ ۱۷:۰۰
کد خبر: 81267279
T T
۰ نفر
سقوط در شیشه مینا

تهران - ایرنا- زمزمه سردبیران نخستین چیزی بود كه در زمان ورودم به اتاق خبر ایرنا توجهم را جلب كرد، بسرعت خودم را به آنها رساندم تا از دود سیاهی كه در اطراف شهرك آزادی تهران دیده بودم با خبر كنم كه متوجه شدم هواپیمایی در اطراف فرودگاه مهرآباد تهران سقوط كرده است.

بسرعت به همراه عكاس خبرگزاری راهی منطقه شدیم؛ لحظاتی پس از حركت مشخص شد كه یك فروند هواپیمای ایران 140 (آنتونف 140) ساعت 9 و 18 دقیقه، در یك منطقه غیرمسكونی در خیابان شیشه مینای شهرك آزادی تهران سقوط كرده است.

مسیر منتهی به منطقه توسط مامورین راهنمایی و رانندگی مسدود شده بود و نیروهای آتش نشانی، هلال احمر، اورژانس و انتظامی در حال مدیریت حادثه بودند.

به گفته شاهدان این هواپیما كه از سمت شرق به غرب در حال اوج گیری بود به یكباره ارتفاعش كم می شود و به دیوار یك منطقه غیرمسكونی برخورد می كند. در نتیجه این برخورد هواپیما به آتش كشیده شده و بخش انتهایی هواپیما به داخل خیابان پرتاب می شود.

از راهی كه به دلیل تخریب دیوارها ایجاد شده بود خود را به لاشه هواپیما رساندم، تلی از آهن و اجساد آنجا انباشه شده بود.

اجساد به سختی سوخته بودند به طوری كه تنها از روی تكه لباس‌ها و زیوآلات می‌ شد تن‌های سوخته را از آهن‌های در هم تنیده تشخیص داد.

آثار تخریب دیوار یك سمت خیابان را مسدود كرده بود و دم هواپیما نیز در سمتی دیگری از خیابان قرار داشت.

آبی كه نیروهای آتش نشانی برای خاموش كردن آتش استفاده كرده بودند، خیابان را خیس كرده و باعث ایجاد گل و ‌لای در اطراف لاشه های هواپیما شده بود.

لباس، دوربین عكاسی، عروسك، چند چمدان سوخته، بسته های مواد خوراكی و تكه آهن‌ ها وسایل مسافران 'انتونف 140' بود كه در میان گل و لای اطراف لاشه های هواپیما خود نمایی می كرد.

نیروهای امداد و نجات هلال احمر و آتش نشانی كه در صحنه حاضر بودند با استفاده از جرثقیل و قیچی های آهن بر تكه های هواپیما را از یكدیگر جدا كرده و اجساد را از میان آنها خارج می كردند.

در نهایت با جدا شدن تكه بزرگی از آهن‌ های در هم تنیده شده هواپیما توسط جرثقیل آخرین اجساد كه زیر لاشه ها بودند نیز پیدا شدند.

پس از جدا كردن اجساد از لاشه هواپیما متخصصان پروازی و نیروهای امدادی وارد عمل شده و كار جستجو برای پیدا كردن جعبه سیاه هواپیما را آغاز كردند.

'امین صابرنیا' رییس اورژانس كشور، سید حسین هاشمی استاندار تهران ، احمد مجیدی معاون وزیر راه و شهرسازی، سخنگوی سازمان آتش نشانی و چندی دیگر از مسوولان در صحنه حاضر بودند اما كسی حاضر به مصاحبه نمی شد.

آمار در خصوص كشته شده ها ضد و نقیض بود و هر لحظه بر تعداد اجسادی كه در كنار خیابان چیده شده بود، افزوده می‌ شد.

یكی از مسوولان سازمان هواپیمایی با فهرست مسافران و خدمه پرواز از راه رسید و مسوولان حاضر در صحنه به گرد او جمع شدند تا هویت افراد حاضر در پرواز را مشخص كنند.

در نهایت بر اساس آماری كه معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام كرد مشخص شد كه 40 مسافر و 8 خدمه پروار در هواپیمای انتونف 140 حضور داشتند كه 38 نفر از آنان در لحظه سقوط كشته و 10 نفر نیز به بیمارستان منتقل شده اند.

احمد مجیدی اعلام كرد كه 34 نفر از مسافران بزرگسال، سه نفر زیر 2 سال و سه نفر بین 2 تا 12 سال بوده اند و دو خلبان، دو مهماندار، دو مامور امنیت پرواز و دو نیروهای فنی نیز گروه خدمه پرواز را تشكیل می دادند.

گزارش از سامان رحمتیان

اجتمام**9303**1436