۱۹ مرداد ۱۳۹۳،‏ ۱۰:۲۰
کد خبر: 81266540
۰ نفر

تهران - ایرنا -متخصصان بیماری ریوی معتقدند كمبود اكسیژن به ارگان های بدن آسیب می رساند و منجر به اختلالات مغزی ، احساس سرگیجه و گیجی را در افراد افزایش می دهد.

زمانی كه اكسیژن هوا به زیر 10 درصد برسد مغز دچار تورم می‌شود. وقتی كه میزان اكسیژن مصرفی به كمتر از 6 درصد می‌رسد حیات فرد در معرض خطر قرار می‌گیرد.

زمانی كه برای فرد اكسیژن شروع می‌شود علائم شروع به بهبود می‌كند. اگر بهبود رخ ندهد باید به عوارض ناشی از كمبود اكسیژن فكر كرد و این به معنای پیش آگهی ناخوشایند است.

كمبود اكسیژن در بدن به‌طور كلی هیپوكسی Hypoxia و كمبود آن در خون هیپوكسمی Hypoxemia نامیده می‌شود.

علامت بالینی مهمی كه ایجاد می‌شود سیانوز است كاهش اكسیژن رسانی به بافت‌ها منجر به تورم و آسیب بافت‌ها می‌شود كه در نهایت در تبادل اكسیژن و دی‌اكسید كربن بین مویرگ‌ها و بافت‌ها اختلال ایجاد می‌كند.

متخصصان بیماری ریوی تاكید می كنند كه به كار گیری و استفاده از دستگاه های اكسیژن ساز برای بیماران ریوی ضروری است به طوری كه ترخیص بیماران ریوی از بیمارستان ها منوط بر استفاده از دستگاه اكسیژن ساز در محیط خانه است .

دستگاه اكسیژن ساز یكی از ابزارهایی است كه بیماران ریوی، پونومی، قلبی، آسمی و حتی افراد سالم جهت رفع خستگی روزانه می توانند از آن استفاده كنند.این ابزار به روش جذب مولكولی اكسیژن خالص را از هوای ورودی جدا كرده و پس از مرطوب نمودن آن توسط یك سوند در اختیار بیمار قرار می دهد.

دكتر قمر تاج خان بابایی ، فوق تخصص بیماری های ریوی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظها رداشت: 21 درصد از اتمسفر زمین را اكسیژن تشكیل داده است كه نیاز همه ما انسان ها را تامین می كند.

به گفته وی ریه سالم و طبیعی كه عاری از بیماری می تواند اكسیژن مورد نیاز خود را از این طریق تامین نماید .

خان بابایی ادامه داد: زمانی كه بیماری های تنفسی و ریوی چه در سن كودكی وبزرگسالی در افراد ایجاد شود ، تبادل اكسیژن و دی اكسید كرین به راحتی صورت نمی گیرد لذا فرد دچار كمبود اكسیژن (هیپوكسی ) می شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی به خطرات كمبود اكسیژن اشاره كرد و گفت : در صورتی كه بیماران با كمبود اكسیژن مواجه شوند اكسیژن رسانی به مغز ، قلب ، كلیه ها، دستگاه گوارش و پوست دچار اشكال می شود.

وی همچنین یاد آور شد : با كمبود اكسیژن رنگ پوست تغییر خواهد كرد و به سمت كبودی و بنفش شدن رفته و اطراف لبها و نوك انگستان دست و پاها این كمبود اكسیژن مشاهد می شود.

فوق تخصص ریه كودكان افزود : كمبود اكسیژن بسیار خطرناك بوده و می تواند حیات بشریت را مختل نماید و دراین شرایط منطقی است كه اكسیژن رسانی به بیمار در شرایط مطلوب ایجاد شود .

دانشیار دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اضافه كرد : اكسیژن رسانی به دو روش مختلف در اختیار بیمارانی كه مشكلات تنفسی و ریوی دارند وجود دارد یكی از طریق كپسول اكسیژن و یا دستگا هایی كه شارژ الكترونیكی برخوردار است و از هوای اتاق تولید اكسیژن می كند.

خان بابایی افزود :دستگاه اكسیژن ساز یكی از پیشرفته ترین دستگاه های در جهان كه بیماران ریوی، پونومی، قلبی، آسمی و حتی افراد سالم جهت رفع خستگی روزانه می توانند از آن استفاده كنند.

به گفته وی كپسول اكسیژن قابلیت شارژ دارد و می تواند بعد از خالی شدن آن را پر كرد.

اما دستگاه اكسیژن ساز نیازی به این شرایط ندارد و مادامی كه جریان برق وجود دارد می تواند تولید اكسیژن نماید.

خان بابایی ادامه داد: اكسیژن از طریق ماسك و یا لوله كه در سوراخ بینی قرار می گیرد به بیماران رسانده می شود .

فوق تخصصی ریه كودكان گفت : در بیمارستان ها استفاده از دستگا های اكسیژن ساز از نوع سانترال است اما نوع خانگی برای یك یا دو بیمار كفایت می كند.

وی اظهار كرد: با فوق تخصصی شدن رشته های مختلف پزشكی و بیماری های كودكان و بزرگسالان به طبع بیمارانی كه در گذشته سرنوشت مرگ را داشته اند هم اكنون از مرگ نجات پیدا كرده و لی برای زنده ماندن به تجهیزات نیاز دارند.

فوق تخصص ریه اضافه كرد : دستگا های اكسیژن ساز و یا كیسول اكسیژن به ترتیب تا بر طرف نمودن بیماری زمینه ای كه باعث تخریب سیستم تنفسی شده باید از اكسیژن كمكی استفاده كرد و به همین جهت اكنون در منازل از این دستگا ها و تجهیزات برای سلامتی بیماران استفاده می شود .

وی در پایان اضافه كرد: فصل تابستان عفونت های تنفسی در افراد كمتر مشاهده می شود ولی همچنان ریز گردها و آلودگی هوای شهر های صنعتی باعث تشدید برخی بیماری های آلرژیك فصلی ، تب یونجه و حتی حملات آسم می شود.

علمی (4) **1354**1599