بروجردی به همسرم گفت باید به افغانستان بازگردد

تهران - ایرنا - شرق نوشت: 16 سال از شهادت محمود صارمی خبرنگار ایرنا در مزارشریف می‌گذرد. هرچند 17مرداد، یعنی سالروز شهادت این خبرنگار، مزین به نام خبرنگار شد و هرساله در این روز یاد و خاطره این شهید اهل رسانه گرامی داشته می‌شود، بااین‌حال همسر وی گلایه‌های فراوانی دارد.

خدیجه روزبهانی همسر شهید محمود صارمی در بخش هایی از این گفت وگو از سخنان علاءالدین بروجردی در برنامه زنده شناسنامه كه نزدیك به یك‌ماه پیش پخش شد، انتقاد كرده است.

وی گفت: «16 سال از آن اتفاق و شهادت محمود و دیپلمات‌های ایرانی می‌گذرد اما دریغ از پاسخ‌دهی مسوولان وزارت خارجه! نه‌تنها در این دولت كه در دولت‌های قبل هم هیچ‌كس حاضر نشد به ما پاسخی دهد. «من سوال دارم كه چه اتفاقی در كنسولگری ایران در افغانستان افتاد؟»

آقای بروجردی كه آن زمان نمایندگی ویژه دولت در افغانستان را برعهده داشتند، اكنون می‌آید و در تلویزیون به‌گونه‌ای حرف می‌زند كه گویی هیچ مسوولیتی نداشتند! ایشان در آن برنامه گفتند: گوشت، دست گربه داده شد! باید بگویم آقای بروجردی كسی بود كه به همسر من گفت باید به افغانستان برگردد و اكنون به‌گونه‌ای سخن می‌گوید كه گویی هیچ مسوولیتی نداشته است.»

روزبهانی با بیان اینكه آن زمان علاءالدین بروجردی مسوول مستقیم فعالیت‌های ایران در افغانستان بود، می‌افزاید: «محمود به تازگی از افغانستان برگشته بود و آپاندیسش را جراحی كرده و در حال گذراندن دوران نقاهت بود كه یك شب آقای بروجردی با منزل ما تماس می‌گیرد و به همسرم می‌گوید كه باید به افغانستان برگردد. همسر من درحالی‌كه بیمار بود و كسالت داشت، 14مرداد تهران را به قصد مشهد ترك كرد و از مشهد عازم افغانستان شد. شخص آقای بروجردی او را راهی افغانستان در حال جنگ كرد و به‌خوبی از خطرات آگاهی داشت.»

همسر شهید صارمی ادامه داد: «آقای بروجردی همسر من را چندبار به صورت تلفنی تحت فشار قرار داد، خاطرم می‌آید همسرم با هواپیمای جنگی عازم مزارشریف جنگ‌زده شد، همان هواپیمایی كه آقای بروجردی با آن به ایران بازگشت!»

افزود: «همه دولت‌ها به اتباع خود گفته بودند به كشورشان برگردند اما به محمود دستور دادند به افغانستان جنگ‌زده برگردد، آقای بروجردی به او گفت باید به افغانستان برگردد و بعد‌ها خودش با هواپیمایی كه محمود با آن به مزارشریف رفته بود، به ایران بازگشت.»

روزبهانی تاكید كرد: «وظیفه هر دولتی است كه از اتباع خود در كشورهای بیگانه دفاع كند، وظیفه دولت است كه تا آخرین لحظه از افراد خود حمایت كند، دولت باید پیگیری كند آن زمان چه كسانی مسوول بودند و چه اتفاقی افتاد؟ الان بعد از این همه سال آقای بروجردی به جای توضیح اتفاق، می‌آید و در تلویزیون می‌گوید «گوشت را دست گربه دادیم؟!» آیا این طرز صحبت درباره شهید صارمی مناسب بود؟ همه انسان‌ها ارزشمند هستند و حفظ جان و امنیت همه انسان‌ها دارای ارزش است. وظیفه همسر من گزارشگری بود اما باید جان و امنتیتش حفظ می‌شد.»

همسر شهید صارمی در بخش دیگری از این مصاحبه گفته است: برای مثال در این 16 سال حتی یك‌بار هم آقای بروجردی حالی از ما نپرسید و به دیدن ما نیامد، من چندین بار تماس گرفتم و حتی پیامك دادم و خودم را معرفی كردم تا شاید موفق شوم با ایشان حرف بزنم اما هیچ‌گاه تماسی از سوی او حاصل نشد اما وقتی زمان حرف می‌شود، به رسانه ملی می‌روند و از خود سلب مسوولیت می‌كنند و به‌گونه‌ای حرف می‌زنند كه گویی تمام تلاش خود را برای نجات جان همسر من كرده است.»

شرق در پایان نوشته است: چندی پیش علاءالدین بروجردی رییس كمیسیون امنیت ملی در برنامه شناسنامه گفته بود كه او تلاش زیادی برای نجات جان شهید صارمی و سایر دیپلمات‌های شهید در افغانستان كرده بود.

او در این برنامه عنوان كرد كه در آن زمان مسوولیتی نداشته و تنها نماینده ویژه دولت در افغانستان بوده و حتی آن زمان به وزارت خارجه اعلام می‌كند كه وضعیت خطرناك است و باید هرچه زودتر اتباع ایرانی را به كشور فراخواند.

او در این مصاحبه زنده، گفته بود: «معاونین وقت وزارت خارجه توافق نكردند كه دیپلمات‌ها و خبرنگاران را از افغانستان بیرون ببریم و قرار شد مسوولیت را به نیروهای امنیتی پاكستان محول كنیم و به اصطلاح گوشت را به دست گربه دادیم.»

17 مرداد سال 77، در پی سقوط مزارشریف، نیروهای طالبان به كنسولگری ایران در این شهر حمله كردند. در این حمله 11 ایرانی شامل 10دیپلمات و محمود صارمی (خبرنگار ایرنا) به دست طالبان شهید شدند.