۱۴ مرداد ۱۳۹۳،‏ ۱۲:۲۸
کد خبر: 81260569
۰ نفر
بالای 60 ساله ها خدمات رایگان دریافت خواهند كرد

تهران - ایرنا - زنان و مردان بالای 60 سال از این پس تجهیزات پزشكی (ویلچر، سمعك، كفش طبی و...) سایر خدمات مورد نیاز خود را از سازمان بهزیستی رایگان دریافت خواهند كرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، یحیی سخنگویی معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی كشور روز سه شنبه در نشست شورای سالمندان افزود: سازمان بهزیستی با تكمیل بانك اطلاعاتی خود می تواند خدماتی از جمله سمعك، عینك، ویلچر، كفش طبی و دیگر تجهیزات پزشكی سالمندان را بطور رایگان و بمنظور تكریم و منزلت سالمندان ارائه كند.

سالمندان بالای 60 سال باید برای تكمیل بانك اطلاعاتی جهت دریافت خدمات رایگان، به نزدیك ترین مركز بهزیستی منطقه خود مراجعه كنند.

وی با بیان اینكه اكنون هشت درصد جمعیت جامعه را سالمندان تشكیل می دهند، خاطرنشان كرد: برای افزایش جمعیت سالمندان برنامه ریزی نكرده ایم و در آینده با چالش بزرگی در این زمینه مواجه خواهیم بود كه نمی توانیم جوابگوی نیازهای آنان باشیم.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی كشور ادامه داد: 20 هزار سالمند در مراكز روزانه و شبانه تحت نظارت این سازمان حضور دارند و از خدمات سازمان استفاده می كنند.

سخنگویی با بیان اینكه سازمان بهزیستی، سامانه توانبخشی كم بینایی راه اندازی كرده، افزود: متقاضیان واجد شرایط با ثبت نام در این سامانه می توانند با ارائه فاكتور، هزینه كرد درمان خود را دریافت كنند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی كشور گفت: این سازمان طی دو سال گذشته طرح مبتنی بر خانواده را برای حمایت از سالمندان اجرایی كرده، بطوریكه در این طرح هزینه نگهداری از سالمندان در منزل به فرزندان پرداخت می شود.

سخنگویی ادامه داد: سالمندانی كه فرزندان آنها قادر به نگهداری از آنها در منازل نباشند نیز مددكار از سوی بهزیستی برای مراقبت در منزل و تكریم و منزلت آنها فرستاده می شود.

وی با بیان اینكه سازمان بهزیستی ماهانه حداقل 100 تا 120 هزار تومان هزینه نگهداری سالمندان را به فرزندان پرداخت می كند، افزود: نگهداری از سالمندان موجب خواهد شد كه سالمند از خانواده جدا نشود و دیگر اینكه باری از روی دوش خانواده برداشته می شود.

سخنگویی با بیان اینكه نباید فرهنگ طرد شدن سالمندان را در جامعه ترویج دهیم گفت: باید شان و منزلت سالمندان در خانواده حفظ شود و از ایزوله كردن آنها در جامعه پرهیز و جامعه ای سالم همراه با سالمندان داشته باشیم.

وی افزود: سال گذشته 17میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار برای خرید تجهیزات پزشكی به مراكز استان های بهزیستی كشور واریز شد و امسال این اعتبار در چهار ماهه نخست سال جاری به 18میلیارد تومان افزایش یافت.

اجتمام(3) ** 9188 ** 9185 ** 1071