بهبود مناسبات سیاسی كشور موجب رونق  صادرات فرش دستباف شد

همدان- ایرنا- رییس مركز ملی فرش ایران گفت: بهبود مناسبات سیاسی كشور موجب كاهش فشار بار تحریم ها و روند روبه رشد صادرات فرش دستباف در سه ماهه گذشته سالجاری شده است.

'حمید كارگر' روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار كرد: صادرات فرش دستباف ایران به لحاظ ارزشی در سه ماهه نخست امسال طبق اعلام گمرك جمهوری اسلامی ایران با رشد 23.7درصد مواجه شده است.

وی افزود: این فرآیند پس از دو سال ركود و نزول صادرات كه با آن مواجه هستیم اتفاق افتاده به گونه ای كه در سال گذشته با كمترین عدد صادرات فرش دستباف روبرو بودیم و ارزش صارادرات فرش دستباف در پایان سال گذشته 314 میلیون دلار بوده است.

رییس مركز ملی فرش ایران تصریح كرد: تحریم مستقیم صادرات فرش ایران به امریكا یكی از دلایل افت حجم صادرات بود كه در چهارسال تحریم، فرش ایرانی نمی تواند به آمریكا صادر شود.

كارگر عامل ركود در بازارهای اروپایی و بحران سیاسی در برخی از كشور های عربی كه بازار هدف فرش كشور بوده اند را از دیگر عومل كاهش صادرات فرش عنوان كرد.

وی همچنین عدم تطبیق تولیدات فرش كشور با سلایق و نیاز مصرف كنندگان در كشورهای هدف را از از دیگر عوامل افت صارات فرش دستباف عنوان كرد.

رییس مركز ملی فرش ایران با اشاره به عوامل داخلی كه در كاهش صادارات اثر داشته است گفت: تورم داخلی، افزایش قیمت تمام شده فرش در داخل كشور و هدفمندی یارانه ها كه تا حدی شمار قالیبافان كشور را كاهش داد از عوامل دیگر كاهش صاردات است.

وی در ادامه با اشاره به صادرات فرش ایران به 80 كشور خارجی گفت: بخشی از بازارهای فرش ایران بازارهای سنتی هستند كه از دیرباز فرش ایران را می شناختند و فرش ما با آن كشور ها صادر می شده و بخشی هم بازار جدید هستند.

وی افزود: امارات، آلمان، چین، پاكستان و برخی دیگر از كشور های اروپایی عمده ترین خریداران فرش ایران هستند.

كارگر همچنین به فعالیت حدود یك میلیون نفر در صنعت قالبیافی در كشور اشاره كرد و گفت: مشاغل جانبی دیگر نیز مانند ریسنده، طراح ،رنگرز، رفوگر و تاجر و بقیه فعالان حوزه فرش هستند كه آمار قطعی و دقیقی از آنان در دست نیست.

7529/2624