۱۱ مرداد ۱۳۹۳،‏ ۸:۳۰
کد خبر: 81256239
۰ نفر
10 بیماری كشنده جهان در فهرست سازمان بهداشت جهانی

تهران - ایرنا - سازمان بهداشت جهانی (WHO)، از سل، فشار خون بالا،دیابت،اسهال، ایدز، سرطان ریه، برونشیت، انسداد مزمن ریوی و سكته های مغزی و قلبی به عنوان 10 بیماری مهلك جهان نام برده است.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از سازمان بهداشت جهانی، بدن انسان همیشه در معرض بیماری های كشنده قرار دارد. برخی از این عوامل توسط سیستم ایمنی كنترل و خاموش می شوند. برخی دیگر با استفاده از داروهای مختلف قابل درمان هستند و با انتخاب شیوه درست زندگی می توان از بروز بسیاری از آنان جلوگیری كرد.

سازمان بهداشت جهانی 10 بیماری كشنده جهان را به ترتیب طبقه بندی كرده است. لیست ارایه شده از شماره 10 آغاز می شود و در نهایت مهمترین قاتل بشر معرفی شده است.

10 – سل

عفونت باكتریایی سل (TB)، عنوان دهم این فهرست را به خود اختصاص داده است.

سل یا Tuberculosis یك بیماری عفونی ناشی از میكروب است كه ریه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. معمولا این عفونت با تب و عرق شبانه، سرفه مداوم، كاهش وزن و خلط خونی همراه است.

بیماری سل می تواند سالها در ریه شخص، بدون هیچ علامت ظاهری نهفته باشد و افراد دیگر را مبتلا كند. در برخی كشورهای دنیا قانونی وجود دارد كه بر اساس آن معلمان، پرستاران و پزشكان وارد شده از كشورهای دیگر از نظر بیماری سل مورد بررسی دقیق قرار می گیرند و در صورت آلوده نبودن، اجازه ورود به كشور را دارند. با توجه به اینكه تمام روش های موجود برای شناسایی این بیماری زمانگیر و پرهزینه است، آزمایش های جدید پوستی برای تشخیص سل به شدت مورد استقبال قرار گرفته اند.

باتوجه به آمارگیری انجام شده توسط پایگاه Philippines Star، یك سوم جمعیت جهان حامل باكتری نهفته و ضعیف بیماری سل هستند. میزان این باكتری نهفته خطری برای فرد حامل دربرندارد و تنها در 5 درصد موارد فعال می شود.

تحقیقات پزشكان انگلیسی نشان می دهد كه نگهداری گربه در منزل یكی از مهمترین دلایل ابتلا به بیماری سل است.

9 – فشار خون بالا

فشار خون بالا در صورت عدم كنترل منجر به سكته و نارسایی قلبی می شود. پرخوری و استفاده از غذاهای آماده و شور و عدم تحرك مهمترین دلایل افزایش فشار خون هستند. احساس مكرر دفع ادرار در شب، درد شكم، تنگی نفس، تهوع، تورم پا و خستگی، رایج ترین علایم فشار خون هستند. استفاده از برخی دارو ها نیز در افزایش فشار خون موثر است.

8 – دیابت

دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می ‏آید. انسولین ماده ‏ای است كه توسط لوزالمعده تولید می شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است.

دیابت نوع 2 شایع ترین نوع دیابت است. در این بیماری بدن به اندازه كافی انسولین تولید نمی كند یا سلول ها میزان انسولین تولید شده را نادیده می گیرند.

نرخ رشد دیابت نوع 2 در آمریكا طی دهه اخیر دو برابر شده است؛ به طوری كه در حال حاضر حدود 26 میلیون شهروند آمریكایی از این بیماری رنج می برند. بنابراین همواره نیاز به استراتژی های مكمل و طبیعی برای كنترل و مهار این بیماری احساس می شود.

مهمترین علایم دیابت احساس گرسنگی در اكثر مواقع ، تشنگی، تكرر ادرار و كاهش وزن است. مطالعات محققان آمریكایی نشان می دهد كه اكثر بیماران مبتلا به دیابت افسرده هستند كه به اندازه بیماری خطرناك و كشنده است و باعث مرگ زودهنگام می شود.

7 – اسهال

استمرار اسهال به مدت هفته ها بسیار خطرناك است و می تواند منجر به مرگ شود. اسهال باعث كم آبی بدن و اختلال در تعادل الكترولیت می شود. اسهال مزمن یكی از مهمترین نشانه های اختلال سیستم ایمنی بدن است.

6 – ایدز

ایدز ویروس نقص ایمنی انسان است. با وجود كشف بیماری در سال 1980، هنوز هیچ درمانی برای آن شناخته نشده است.

ایدز باعث ضعف شدید بدن و در نهایت مرگ می شود.

5 – سرطان ریه

سرطان ریه پنجمین عامل مرگ و میر است. استعمال دخانیات و به خصوص قلیان یكی از مهمترین دلایل سرطان ریه است. افرادی كه خود سیگاری نیستند ولی در معرض دود سیگار قرار دارند نیز به اندازه سیگاری ها در معرض خطرند.

4 – برونشیت و ذات الریه

برونشیت یك بیماری حاد ریوی است كه توسط ویروس و باكتری و معمولا به دنبال آنفلوانزا ایجاد می شود. این بیماری زمانی دردسر ساز می شود كه بدن در پایین ترین سطح از ایمنی قرار دارد. احتمال بروز این بیماری در تمام ماه های سال حتی تابستان نیز وجود دارد. برونشیت در بیماران مبتلا به آسم و آلرژی بسیار خطرناك است.

علایم اولیه ذات الریه و برونشیت شامل گلو درد، آبریزش بینی، سردرد و عطسه است. تشخیص ذات الریه و برونشیت بسیار دشوار است.

3 – انسداد مزمن ریوی

انسداد مزمن ریوی در شهرهای آلوده جهان بسیار معمول است. در انسداد مزمن ریوی، شخص دچار تنگی نفس می شود و بسیار سرفه می كند و به تدریج ریه بیمار تخریب می شود. سیگار و آلودگی هوا دو عامل موثر در بروز این بیماری هستند.

2 – سكته مغزی

سكته مغزی به از دست دادن عملكرد مغز به علت كاهش جریان خون در ناحیه سر گفته می شود و عمدتا ناشی از خونریزی است.

1 – بیماری های ایسكمیك قلب

این عارضه زمانی اتفاق می افتد كه خون و اكسیژن كافی به قلب نرسد. ایسكمی به معنای كاهش ذخیره خون است. این عارضه بسیار جدی است و در كمترین زمانی ممكن منجر به ایست عملكرد اندام های حیاتی مانند مغز و قلب و مرگ فوری می شود. این بیماری شایع ترن علت مرگ و میر در مردان میان سال است.

علمی (6) ** 9259**1599