ایران به عراق و افغانستان گازوییل صادر می كند

تهران - ایرنا - مدیر عامل شركت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: ایران بزودی به كشورهای عراق و افغانستان سوخت مایع(نفتگاز و نفت كوره) صادر می كند.

به گزارش ایرنا به نقل از شانا، مصطفی كشكولی افزود: بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و افزایش تولید روزانه ١٠٠میلیون مترمكعب گاز طبیعی در آینده نزدیك، سوخت مایع قابل توجهی را آزاد و ظرفیت خوبی برای صادرات آن به كشورهای همسایه ایجاد می كند.

وی صادرات نفت گاز(گازوییل) به افغانستان را نهایی خواند و گفت: با نهایی شدن توافق میان دو كشور، این فرآورده نفتی، بزودی وارد خاك افغانستان می شود.

به گفته وی صادرات نفت گاز به عراق نیز از دیگر برنامه هایی است كه توافق درباره آن با طرف مقابل در دست پیگیری و رسیدن به مراحل نهایی است.

كشكولی تصریح كرد: صادرات سوخت مایع با توجه به درآمدزایی و ارز آوری، دورنمای خوبی برای كشور رقم خواهد زد.

مدیر عامل شركت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران همچنین از برخی تلاشها برای صادرات گازطبیعی مایع (ال پی جی ) خبر داد و گفت: بازار ال پی جی ایران نیز كشورهای همسایه همچون عراق و افغانستان خواهند بود.

وی با بیان این كه، برای صادرات نفتای سنگین به بازارهای هدف نیز فعالیتهایی انجام شده است افزود: كشورهای حاشیه خلیج فارس از مشتریهای نفتای سنگین ایران هستند.

وی پیشتر نیز گفته بود: كشورهای همسایه از جمله افغانستان، پاكستان و عراق می توانند بازار مصرف سوخت مایع از طریق خطوط انتقال فرآورده زمینی یا از طریق دریا به بنادر این كشورها باشند و از این رهگذر درآمد قابل توجهی برای ایران حاصل شود.

اقتصام**1053**1594