۱۰ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۲
کد خبر 81255626
۰ نفر
دستگاهی كه تشعشعات اتمی را شناسایی می كند

تهران - ایرنا - محققان دانشگاه ایالتی اورگان آمریكا موفق به ساخت یك دستگاه ارزان قیمت تشخیص تشعشعات اتمی شدند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه ساینس، این دستگاه پیشرفته كه MiniSpec نام دارد، ابعاد بسیار كوچكی در حدود یك توپ گلف دارد و قیمت آن در حدود 150 دلار است. این دستگاه می ‌تواند تشعشعات رادیو اكتیو را با دقت بالایی تشخیص ‌دهد.

دستگاه MiniSpec در پی سانحه اتمی فوكوشیما در سال 2011 و درخواست ‌های عمومی برای دسترسی به تجهیزات قابل حمل برای تشخیص نوع و شدت تشعشعات رادیو اكتیو، ساخته شد.

تجهیزاتی كه قابلیت تشخیص نوع و شدت تشعشعات هسته‌ ای را دارند، بسیار گران قیمت بوده و قابل استفاده برای عموم نیستند. این در حالی است كه سیستم جدید دانشگاه اورگان با قیمتی كمتر از 150 دلار تمام اطلاعات مربوط به تشعشعات اتمی را به سادگی در اختیار عموم قرار می‌ دهد.

این دستگاه قادر است میزان تشعشعات هر چیزی كه در اطراف ما وجود دارد، از هوا گرفته تا خاك و سنگ را اندازه ‌گیری كند. تشعشعات هسته ‌ای بخش جدایی ‌ناپذیر زندگی ما هستند و بسیاری از افراد درك درستی از آن ندارند. این در حالی است كه گاهی به دلیل وجود خطر برای سلامت انسان، نیاز جدی به اندازه ‌گیری دقیق این تشعشعات وجود دارد.

این فناوری علاوه بر فراهم كردن درك بهتر از تشعشعات هسته ‌ای، امكان اندازه ‌گیری نوع و شدت آن‌ را نیز فراهم می ‌كند.

این دستگاه در واقع یك دستگاه طیف ‌سنج گاما است كه ابعاد آن بسیار كوچك ‌تر شده و قابلیت كنترل از راه دور و اتصال بی سیم به اینترنت را دارد. محققان انتظار دارند، در آینده ‌ای نزدیك، این دستگاه به تولید انبوه برسد.

گزارش كامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Nuclear Instruments and Methods in Physics Research به چاپ رسیده است.

علمی(6) ** 9259**1599**1594