۶ مرداد ۱۳۹۳،‏ ۹:۴۱
کد خبر: 81252965
۰ نفر
مرصاد، عمليات شكست منافقين در اسلام آّباد و كرندغرب

تهران بزرگ- ايرنا- عمليات مرصاد، عمليات شكست منافقين در اسلام آباد و كرند غرب در استان كرمانشاه است و خاطرات فرمانده ناحيه مقاومت بسيج شهرستان فيروزكوه كه در عمليات مرصاد فقط 16 سال سن داشت خالي از لطف نيست.

سرهنگ پاسدار علي اكبر اناركي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، با اشاره به فرا رسيدن پنجم مرداد سالروز عمليات مرصاد در سال 67 اظهار كرد: شعار منافقين در خلق و خدمت به خلق خلاصه مي شد، در حالي كه جناياتي آنها انجام دادند كه شايد تا امروز كمتر در رسانه ها منتشر شده است.

وي گفت: بطور نمونه كشتار مردم بي دفاع در بيمارستان اسلام آباد غرب، جنايت دهشتناكي بود كه منافقين انجام دادند ، به هيچ عنوان با شعارهايي كه سر مي دادند همخواني نداشت.

سرهنگ اناركي افزود:در يكي از صحنه ها در حوالي شهر باختران (كرمانشاه كنوني)، منافقين با تانك از روي يك پيكان گوجه اي رنگ كه يك خانواده پنج نفره سرنشين آن بودند رد شدند بطوري كه رنگ خون افراد اين خانواده با رنگ خودرو يكي شده بود.

وي ادامه داد: يكي از اسراي عمليات مرصاد دست هايش را باندپيچي كرده بود و وقتي علت را جويا شديم فهميديم پزشك مقيم كشور دانمارك است كه با فراخون منافقين به اين عمليات اعزام شده بود.

فرمانده ناحيه مقاومت بسيج شهرستان فيروزكوه اضافه كرد: اين پزشك به دليل آشنايي نداشتن با اسلحه و مهمات وقتي در يك تيراندازي تمريني در عراق شركت كرده بود، حتي نمي دانست كه پس از شليك تعداد زيادي گلوله، سلاح داغ مي شود و در همان حال اسلحه را برداشته و دستش سوخته بود!

وي تصريح كرد: وقتي به افراد اينچنيني در عمليات مرصاد بر مي خورديم با خود مي انديشيديم كه چگونه منافقين مي خواستند سه روزه تهران را فتح كنند، در حالي كه رزمندگان اسلام تا آن زمان تجربه اي بي بديل در هشت سال دفاع مقدس اندوخته بودند.

اين فرمانده در مورد عمليات غرور آفرين مرصاد گفت:گروهك منافقين در پي پذيرش قطعنامه 598 از سوي ايران و عقب‏نشيني‏هاي موقت رزمندگان اسلام به خيال واهي جدايي ملت و دولت ايران، فرصت را غنيمت شمرده و با حمله به كشور سعي در رسيدن به اهداف پليد خود داشتند.

وي افزود: منافقين با جمع‏آوري ساير ضد انقلابيون سرخورده از كشورهاي مختلف اروپايي، نيرويي تقريبا 15 هزار نفر فراهم كرده و با بهره‏گيري از جنگ‏افزارهاي اهدايي صدام حسين و ديگر اربابان خود، حمله خود را از غرب كشور به خاك جمهوري اسلامي ايران آغاز كردند.

وي ادامه داد:نيروي هوايي عراق با حمايت مقدماتي، آنها را براي ورود به عمق خاك ايران و در نهايت فتح تهران ترغيب مي‏كردند؛ با اين اتحاد شوم، قسمت‏هايي از اراضي ميهن اسلامي مورد تجاوز قرار گرفت.

وي گفت : اما ملت سلحشور و مسلمان ايران، پس از اطلاع از تجاوز منافقين به ميهن اسلامي به خروش آمده و به جبهه‏هاي جنگ اعزام ‏شدند و سرانجام عمليات مرصاد در پنجم مرداد ماه 1367 با رمز مبارك 'يا علي(ع)' و به منظور مقابله با منافقين در منطقه اسلام‏آباد و كرند غرب در استان كرمانشاه، آغاز شد.

اين فرمانده مقاومت بسيج شهرستان فيروزكوه گفت : منافقين خلق، خوشحال از پيروزي‏هاي مقدماتي و در يك اقدام عجولانه، راهي باختران (كرمانشاه) شده و به خيال باطل خود، قصد حركت به سمت تهران و سرنگوني نظام جمهوري اسلامي ايران را در سر مي پرواندند و راديو منافقين با ارسال پيام به مردم باختران، از آنها مي‏خواست كه زمينه را براي ورود ارتش به اصطلاح آزادي‏بخش مهيا سازند و آماده جذب در گردان‏ها و لشكرها باشند.

وي افزود: از سوي ديگر رزمندگان اسلام در 34 كيلومتري باختران، ناگهان راه را بر ستون‏هاي منافقين ‏بستند و واحدهاي زرهي رزمندگان، در يك اقدام متهورانه، تعداد زيادي از ادوات سنگين زرهي منافقين را هدف قرار داده و به آتش كشيدند.

وي خاطر نشان كرد: جاده باختران - اسلام‏آباد در همان لحظات اوليه، انباشته از ادوات سوخته شده مي‏شود و عكس‏العمل سريع رزمندگان، منافقين را به فراري مفتضحانه وادار ‏ساخت.

وي گفت : اين عمليات در روز بعد نيز با حمله هوانيروز ارتش جمهوري اسلامي ايران با سركوبي شديد منافقان ادامه يافت و دشمن را دچار شكست سخت و سنگيني كرد.

وي افزود: بدين ترتيب، منافقان شكست خورده، در اين تجاوز نابخردانه، متحمل تلفات و خسارات عظيمي شدند كه بيش از 120 دستگاه تانك، 400 دستگاه نفربر، 90 قبضه خمپاره‏انداز 80 ميلي‏متري، 150 قبضه خمپاره‏انداز 60 ميلي‏متري و 30 قبضه توپ 106 ميلي‏متري منهدم شد.

وي اضافه كرد: علاوه بر آن ده‏ها دستگاه تانك، نفربر، خودرو و نيز صدها قبضه سلاح سبك و نيز مقاديري تجهيزات پيشرفته الكترونيكي و مخابراتي به غنيمت نيروهاي اسلامي درآمد، در اين عمليات، چهار هزار و 800 نفر از منافقان نيز كشته و زخمي شدند.

تهرام/8142/1565/ 605