فعال شدن بخش مسكن گامی در جهت رونق اقتصادی/توجه به بافت فرسوده ضروری است

تهران - ایرنا - عضو كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: فعال شدن بخش مسكن در رونق اقتصادی بسیار موثر است بنابراین توجه دولت به این بخش ضروری است.

علیرضا خسروی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، اظهار داشت: دولت یازدهم در بخش مسكن یكسری اقدامات انجام داده اما اینكه این امور چه مقدار می تواند بر بازار مسكن موثر باشد و آن را حركت دهد از آن می توان به عنوان یك اقدام در تحرك بخش های دیگر هم استفاده كرد.

وی با بیان اینكه توجه به بخش مسكن در كاهش هزینه های خانوار بسیار موثر است، افزود: در بسته پیشنهادی جدید دولت هم به این امر توجه شده ضمن اینكه تصمیم گیری های دولت در این زمینه باید بیشتر به موضوع بافت فرسوده شهری متمركز باشد.

نماینده مردم سمنان در مجلس تصریح كرد: با توجه به وجود بیش از 70 هزار هكتار بافت فرسوده در كشور، هزینه كرد برای احیا و بازسازی این مناطق نه تنها اتلاف منابع نیست بلكه توجه به این امر باید در اولویت هم قرار گیرد.

خسروی با بیان آنكه بخش مسكن همواره به عنوان پاشنه آشیل دولت ها مطرح بوده، خاطرنشان كرد: برای رونق اقتصادی، دولت یازدهم باید سریعتر مسكن مهر را به پایان برساند ضمن اینكه اگر برای بافت فرسوده سقف پرداخت خاصی تعیین شود به طور حتم مردم هم در احیا و بازسازی این مناطق كم می كنند و این خود گامی در جهت رونق اقتصادی است.

گفتنی است، بازار مسكن در سالی كه گذشت و پس از انتخابات ریاست جمهوری و روی كار آمدن دولت تدبیر و امید با ركود مواجه شد، بیشتر كارشناسان و صاحب نظران این ركود ایجاد شده را منحصر به سال 92 نمی‌دانند و اعتقاد دارند در سال جاری نیز این روند ثبات قیمت ادامه خواهد داشت و حتی امید به این دارند كه با شكسته شدن حباب قیمت‌ها، با روند نزولی نیز مواجه شود، اما بی‌شك تمام این پیش‌بینی‌ها منوط به انجام سیاست‌های كلان و برنامه‌های دولت همچون طرح جامع مسكن، افزایش تسهیلات و بازار رهن ثانویه در سال جاری است، البته نباید از نقش و تاثیر شرایط اقتصادی كشور در آینده بازار مسكن به سادگی گذشت، چرا كه این بخش با ارتباطات فراوانی كه با دیگر بخش‌های اقتصادی دارد علاوه بر تاثیرگذاری، از آن‌ها نیز تاثیر می‌پذیرد.

اقتصام(4)س.م**1558