۱۷ دی ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8124528
۰ نفر
غزه درخون / نخست وزیر ترکیه: اقدامات اسرائیل، جراحاتی التیام ناپذیر در وجدان بشریت ایجاد می کند ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/10/17 سیاسی.ترکیه.اسراییل.غزه تهران - نخست وزیر ترکیه درنطق نیم ساعته خود در پارلمان این کشور با انتقاد شدید از اسراییل و نهادهای حقوقی وقضایی جهان در قبال مساله غزه گفت: اقداماتی که رژیم صهیونیستی در غزه انجام می دهد، جراحاتی التیام ناپذیر در وجدان بشریت ایجاد می کند.
به گزارش گروه اخبار صوتی و تصویری ایرنا، شبکه تلویزیونی الجزیره قطر روز سه شنبه اعلام کرد: رجب طیب اردوغان بار دیگر اسرائیل را مسئول رویدادهای منطقه معرفی کرد و گفت کشتارهایی که اسرائیل علیه فلسطینی ها مرتکب می شود قابل گذشت نیست.
وی از سکوت نهادهای حقوقی و دادگاههای بین المللی در مقابل کشتار کودکان و زنان غزه به شدت انتقاد کرد و گفت: این دادگاهها زمانی تحرک دارند که غرب ازآنها بخواهد و این مساله باعث بی اعتمادی ما نسبت به این نهادهای حقوقی و قضایی شده است.
اردوغان همچنین از فعالیت های گسترده برای کمک به فلسطین سخن گفت.
وی گفت اسرائیل انتقادهای مرا ناشی از یک وضعیت احساسی تعبیر می کند اما چنین نیست بلکه این یک موضع جدی سیاسی است. اگر قرار باشد من با کسی همدردی کنم، با اهالی غزه همدردی می کنم نه با سخنان اسرائیل.
اردوغان گفت: از ایهود باراک و تسیپی لیونی (نخست وزیر و وزیر امورخارجه رژیم صهیونیستی ) می خواهم که محاسبات و تبلیغات انتخاباتی را کنار بگذارید زیرا تاریخ شما را محاکمه می کند و از اقدامات کنونی شما به عنوان نقطه سیاهی در تاریخ انسانیت نام می برد.
وی خطاب به لیونی و باراک افزود:هنگامی که اجداد شما در معرض ستم و تبعید قرار گرفتند، ما بودیم که آنها را ماوی دادیم و به آنها کمک کردیم. من در اینجا به عنوان رهبر بازماندگان دولت عثمانی سخن می گویم نه به عنوان رهبر یک دولت عادی.
نخست وزیر ترکیه بار دیگر اسرائیل را مسئول وضعیت کنونی غزه معرفی کرد و خطاب به مسئولان اسرائیلی گفت: نمی توان اقدامات اسرائیل در غزه را نادیده گرفت.
به گفته وی ، مساله فلسطین، مساله انسانی برای ترکیه است و ما نمی توانیم در برابر این رویدادها ساکت بمانیم به خصوص که محاصره طولانی غزه، این منطقه را به بازداشتگاه تبدیل کرده است. من تجربه خودم را بیان می کنم، من به عنوان یک نخست وزیر نیم ساعت در پست بازرسی رام الله معطل ماندم.
چه کسی این اقدامات را انجام می دهد؟ قطعا اسرائیل. با این اقدامات، اسرائیل به چه حق از دموکراسی و دیپلماسی سخن می گوید؟ در همین حال، جمیل چیچک سخنگوی دولت ترکیه نیز گفت اگر قطعنامه ای در شورای امنیت دال بر لزوم اعزام نیروهای بین المللی به غزه صادر شود، ترکیه آماده است ناظران یا سربازان خود را به غزه اعزام کند .
صویر 1565**1491 شماره 241 ساعت 18:15 تمام

سرخط اخبار جهان