بخش عفاف و حجاب نمایشگاه قرآن مسابقه وبلاگ نویسی برگزار می كند

تهران - ایرنا - بخش عفاف و حجاب در روزهای باقی مانده نمایشگاه بین المللی قرآن برنامه های جدیدی برای بازدیدكنندگان دارد كه از جمله آنها می توان به نمایشگاه رویش و مسابقه وبلاگ نویسی اشاره كرد.

با پایان وقت اولیه نمایشگاه بیست و دوم و ورود به روزهای تمدید شده، برخی از بخش ها به ابتكارات جدید دسته زده و برنامه های مختلفی را در نظر گرفته اند.

یكی از این بخش ها، عفاف و حجاب است كه هر چند نسبت به سایر بخش ها دیرتر راهی نمایشگاه شد اما برنامه های متنوع آن برای بازدیدكنندگان به ویژه بانوان و دختران جذاب و دیدنی بود و هر روزه می شد گروه هایی از بانوان را در كنار غرفه های مختلف بخش بانوان مشاهده كرد.

یكی از این غرفه اختصاص به طراحی لباس ویژه دختران بین 5 تا 15 سال داشت كه با حضور یكی از طراحان و كارشناسان مد و لباس پذیرای علاقه مندان بود. بازدیدكنندگان با حضور در این غرفه نوع لباس و پوشش مورد نظر خود را تشریح می كردند و طراح جاضر در این غرفه به طراحی لباس مورد نظر می پرداخت.

به گفته مدیر بخش عفاف و حجاب تا روزهای پایانی نمایشگاه بین المللی قرآن 26 مدل طراحی شده است كه همه آنها با نظر و ایده مخاطبان ترسیم شده و در صورت استقبال تولیدكنندگان لباس و پوشاك می توان شاهد یك نهضت پوشش اسلامی در جامعه خواهیم بود.

در این صورت بهانه بیشتر تولیدكنندگان لباس و پوشاك برای نداشتن طرح مناسب برطرف خواهد شد، چه اینكه طرح های ترسیم شده در بخش عفاف و حجاب از سوی مردم به ویژه كودكان و نوجوانان پیشنهاد و تأیید شده است.

این بخش از جهت دیگری نیز پذیرای دختران عفیف بود. دختران بین 5 تا 15 سال با مراجعه به این بخش و گرفتن عكس یادگاری با حجاب برتر، می توانستند نام خود را به عنوان یك دختر عفیف ایرانی ثبت كنند. برترین دختران در این بخش در همایش انسان عفیف تجلیل شدند اما همایش دیگری برای دختران عفیف در نظر گرفته شده است.

ندا ملكی در مورد این برنامه می گوید: به دلیل استقبال گسترده دختران و خانواده ها از بخش دختران عفیف، قرار است همایشی با همین عنوان با حضور دخترانی كه در این بخش حضور یافته و با حجاب برتر عكس گرفتند، برگزار شود. در این همایش دختران محجبه با یكدیگر آشنا شده و این آشنایی تداوم خواهد یافت. همچنین در این همایش پیمان نامه ای توسط حضار قرائت می شود تا این افراد به عنوان دختران حضرت زهرا(س) با یكدیگر عهد ببندند.

همایش دختران عفیف از ساعت 18:30 در سالن خلیج فارس ساختمان موزه دفاع مقدس با حضور بیش از 500 دختر عفیف برگزار خواهد شد.

برگزاری مسابقه با موضوع عفاف و حجاب نیز به صورت هر روزه در این بخش برگزار می شد كه به گفته مدیر این بخش هر روزه بیش از 700 نفر در آن شركت می كردند. هر روزه به تعدادی از این افراد به قید قرعه جوایز ارزنده ای اهدا می شد.

آثار مكتوب بخش عفاف و حجاب نیز دیدنی بود. آثاری در قالب شعر، رمان، داستان، آثار پژوهشی و علمی كه هر یك با یك زاویه دید عفاف و حجاب را برای مخاطب خود معرفی كرده بودند؛ به نظر می رسد مخاطبان زبان هنر را می پسندیدند چرا كه بیشترین آثار به فروش رفته رمان هایی است كه با موضوع عفاف و حجاب نوشته شده است. ملكی در این رابطه می گوید: با توجه به استقبال مخاطبان از رمان های ارائه شده در این بخش، مخاطبان تمایل دارند كه این مفاهیم به صورت غیر مستقیم و به شكل هنری برای آنها شرح داده شود.

با توجه به تمدید 10 روزه نمایشگاه بیست و دوم، فرصت برای ارائه برنامه های دیگر وجود دارد؛ فرصتی كه بخش عفاف و حجاب توانسته از آن به خوبی استفاده كند و با سه برنامه مخاطبان خود و بازدیدكنندگان بیست و دومین نمایشگاه بین الملللی قرآن را به خود جلب كند.

اولین برنامه همایش دختران عفیف است كه در موعد مقرر برگزار خواهد شد. مسابقه وبلاگ نویسی از دیگر برنامه های این بخش است. افراد می توانند تا پایان تیرماه وبلاگهای خود را با موضوع عفاف و حجاب به این بخش معرفی كنند و یا با مراجعه به آدرس efaf-quranexpo.blogfa.com وبلاگ خود را ثبت كنند. از وبلاگ برتر در زمینه عفاف و حجاب تجلیل خواهد شد.

بخش عفاف و حجاب قسمتی از فضای در اختیار خود را به نمایش تابلوهای ویژه ای اختصاص داده كه مدیر بخش آن را جنبش خویشتن داری و یا بیداری دل ها عنوان می كند.

در بخش «رویش» تابلونوشته هایی از افرادی است كه با تازگی با حجاب آشنا شده و یا به دین مبین اسلام گرویده اند.

ملكی در این زمینه اظهار می كند: در این تابلوها از سخنان افرادی كه در كشورهای اسلامی نیستند اما قلوبشان به سمت اسلام تمایل پیدا كرده و با حجاب شده اند، استفاده شده است. این افراد جریان عفاف گرایی و یا خویشتن داری را در غرب به راه انداخته اند و به نوعی تولد دوباره یافته اند.

به گزارش روز یكشنبه بیست و دومین نمایشگاه قرآن كریم در این تابلوها می توان سخنانی از الا گاندرسون 12 ساله، رابین 15 ساله، جین 25 ساله، ساچیكوموراتا، جی ـ ویلو ویلسون رمان نویس و یا تصاویری از راهپیمایی كشورهای اروپایی برای حجاب را مشاهده كرد.

بیست و دومین نمایشگاه بین المللی قرآن كریم تا پایان تیرماه جاری در باغ موزه دفاع مقدس برگزار می شود.

فراهنگ (1) ** 1569

سرخط اخبار جامعه