۲۵ تیر ۱۳۹۳،‏ ۱۰:۲۳
کد خبر: 81239405
۰ نفر
لاكپشت مهمیزدار در لیست قرمز

اراك - ایرنا - لاكپشت مهمیز دار غربی از گونه های جانوری آسیب پذیر استان مركزی در فهرست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت محیط زیست قرار گرفت.

'مهرداد حاج حسینی' معاون محیط زیست طبیعی اداره كل حفاظت محیط استان مركزی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: لاكپشت مهمیزدار غربی در استان مركزی در فهرست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت محیط زیست( IUCN )قرار دارد و در صورت ادامه روند تخریب زیستگاهی و آسیب رسانی عمومی نابود می شود لذا تقویت دایره حفاظتی این خزنده در حال انقراض با مشاركت مردم ضروری است.

وی بیان كرد: اتحادیه بین المللی حفاظت محیط زیست به عنوان مرجع حوزه حفاظت زیستی و منابع طبیعی در جهان، هر ساله فهرستی از گیاهان و جانوران رو به انقراض مناطق مختلف جهان را با نام فهرست قرمز منتشر می كند كه وجود تعدادی از گونه های ارزشمند گیاهی و جانوری استان مركزی در آخرین فهرست آن زنگ خطری جدی است.

معاون محیط زیست طبیعی اداره كل حفاظت محیط زیست استان مركزی بیان كرد: لاكپشت مهمیزدار جانوری كندرو و گیاهخوار است كه اغلب در دشت های خشك و بی حفاظ، تپه ماهور، جنگلها و باغها دیده می شود.

حاج حسینی بیان كرد: این گونه نادر در ایران با دو زیر گونه مهمیزدار شرقی و غربی وجود دارد كه پراكنش لاكپشت مهمیزدار شرقی بیشتر در استانهای كرمان، خراسان و سیستان و بلوچستان و مهمیزدار غربی در استانهای حاشیه زاگرس است.

وی اظهار كرد: این گونه به همراه آگامای سروزغی به عنوان گونه های در معرض انقراض خزندگان استان مركزی در فهرست IUCN ثبت شده است.

معاون محیط زیست طبیعی اداره كل حفاظت محیط زیست استان مركزی بیان كرد: حذف و یا آسیب دیدن گونه های جانوری و گیاهی بر كل چرخه زیستی استان اثرگذاری مستقیم دارد و اقدامات خاص برای محافظت این گونه در اولویت برنامه های استان است.

حاج حسینی افزود: این گونه دارای لاكی سخت و گنبدی و پوشیده با صفحات شاخی بزرگ در دایره های متحدالمركز است و پاهای جلویی این خزنده دارای پنج و پاهای عقبی چهار چنگك پوشیده با پولكهای شاخی است.

وی ادامه داد: علت نامگذاری این لاكپشت به مهمیزدار این است كه در سطح پشتی پاهای این خزنده یك غده مخروطی بزرگ به شكل مهمیز وجود دارد.

غذای لاكپشت مهمیزدار از گیاهان آبدار است و انگور و گوجه فرنگی دو میوه پر طرفدار در رژیم غذایی این خزنده محسوب می شود.

لاكپشت مهمیزدار غربی اردیبهشت ماه جفت گیری و در حد فاصل خرداد تا تیرماه با چاله كنی در بوته زارها تخمگذاری می كند كه معمولا تخمهای این جانور بین دو تا هشت عدد بوده و پوسته محكمی دارد.

در فهرست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت محیط زیست همچنین در حوزه پستانداران استان مركزی یوزپلنگ ایرانی به عنوان گونه در معرض خطر انقراض و هفت گونه زرده بره، پلنگ، پازن، خفاش نعل اسبی مدیترانه ای و خفاش نعل اسبی كوچك، قوچ ارمنی و آهوی ایرانی در رده گونه های آسیب پذیر معرفی شده اند.

بر اساس اطلاعات ثبت شده فهرست قرمز این اتحادیه كركس كوچك نیز در استان مركزی در زمره گونه های در معرض خطر انقراض و سه گونه عقاب شاهی، هوبره و دلیچه كوچك در رده گونه های آسیب پذیر معرفی شده اند.

گون، موسیر، بادرنجویه و آنغوزه چهار گونه گیاهی در معرض انقراض استان مركزی است كه در فهرست اتحادیه بین المللی حفاظت محیط زیست به ثبت رسیده است.

استان مركزی با دارا بودن یك و هشت صدم درصد مساحت كشور و اقلیم معتدل كوهستانی در كنار عرصه های كویری و دشت، محیطی مستعد در پذیرش و پروش تنوع زیستی را دارد به طوری كه هم اینك یكهزار و 336 گونه گیاهی و 335 گونه جانوری در آن شناسایی شده است.

این استان در عرصه تنوع جانوری خود 205 گونه پرنده، 53 گونه پستاندار، 54 گونه خزنده، چهار گونه دوزیست و 19 گونه ماهیان را جای داده كه گنجینه ای با ارزش و كم دارد.

هم اینك 12 و نیم درصد از مساحت استان مركزی در قالب 11 منطقه تحت مدیریت زیست محیطی قرار دارد كه دو منطقه حفاظت شده هفتاد قله اراك و الوند خمین، دو پناهگاه حیات وحش راسوند شازند و جاسب دلیجان، شش منطقه شكار ممنوع شامل بازرجان تفرش، كلاهه آشتیان، چال خاتون شازند، پلنگاب خنداب، خرقان زرندیه و تالاب میقان و اثر ملی طبیعی غار نخجیر استان مركزی را شامل می شود.ك/3

560/ 605