۱۵ دی ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8123860
۰ نفر
افزایش بیماری های تنفسی در پایتخت افغانستان ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/10/15 اجتماعی.افغانستان.آلودگی هوا کابل - سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان روز یکشنبه اعلام کرد که به علت آلودگی هوا، تعداد بیماران تنفسی در کابل پایتخت این کشور افزایش یافته است .
به گزارش ایرنا، عبدالله فهیم بدون ارائه آمار از مسوولان اداره محیط زیست ، شهرداری و دیگر نهادها خواهان همکاری در کاهش میزان آلودگی هوا شد.
وی تاکید کرد که در حال حاضر میزان آلودگی هوا در اغلب شهرهای بزرگ در حال افزایش است و در کابل از مرحله هشدار گذشته است .
داوود محمدبهیر معاون اداره ملی حفاظت محیط زیست افغانستان هم گفت که آلودگی هوا در کابل به علت تردد خودروهای فرسوده و سوخت با کیفیت پایین بسیار زیاد است .
;160# وی تاکید:اگر آلودگی هوا در کابل در یکی از شهرهای کشورهای صنعتی گزارش می شد، دولت بلافاصله سازمان های دولتی را تعطیل و تردد خودرو را در هسته مرکزی شهر محدود می کرد.
آلودگی هوا در پایتخت افغانستان در حدی است که حامد کرزی رئیس جمهور این کشور روزشنبه از نهادهای ذیربط خواهان ارائه طرحی برای کاهش آلودگی شده است .
چندی قبل اداره ملی حفاظت محیط زیست افغانستان ، دادگاهی را برای رسیدگی به تخلفات زیست محیطی ایجاد کرد که به جرایم نهادها مطابق قوانین محیط زیست بررسی خواهد کرد.
نهاد مزبور با ابراز نگرانی از افزایش واردات سوخت بی کیفیت و تردد خودروهای کهنه اعلام کرد که این مسایل سلامت مردم و زندگی آنان را تهدید می کند.
استفاده حمام های عمومی و نانوایی ها از مواد پلاستیکی و چوب برای سوخت ، تردد خودروهای قدیمی ، استفاده از ژنراتورهای برق و نفت بی کیفیت ، افزایش زباله در شهرها،نبود سیستم دفع فاضلاب ، کمبود فضای سبز و خاکی بودن خیابان ها از عوامل آلودگی هوای این شهر است .
پیشتر مصطفی ظاهر رئیس اداره ملی محیط زیست افغانستان گفته بود:آلودگی هوای کابل با چهار و نیم میلیون نفر جمعیت ، هفت برابر معیارهای جهانی است .
به گفته وی 98 درصد خودروها از نفت و گاز بی کیفیت استفاده می کنند و بر اساس آمار تهیه شده ، 32 درصد هوایی که شهروندان کابل تنفس می کنند، آلوده و برای سلامت خطرناک است .
آساق 1459**332** شماره 330 ساعت 18:04 تمام

سرخط اخبار جهان