چگونه از پوست خود در فصل تابستان مراقبت كنيم؟

اهواز- ايرنا - فصل تابستان و تابش شديد نور خورشيد به گونه اي است كه بايد از پوست خود برابر اشعه هاي نورخورشيد محافظت كنيم در غير اين صورت صدمات جبران ناپذيري را به دنبال داشته باشد كه در نتيجه رعايت يك سري نكات و توصيه هاي پزشكي لازم است.

يك متخصص پوست در اين خصوص به خبرنگار ايرنا گفت: به منظور مراقبت از پوست در زمان اوج تابش آفتاب يعني از ساعت 11 تا سه بعد از ظهر، بهتر است از منزل خارج نشويد يا از طريق وسايل مخصوص خود را محافظت كنيد.

دكتر 'محمد اميديان' افزود: استفاده از كلاه لبه دار، ضد آفتاب، لباس هاي آستين بلند و عينك آفتابي به ويژه براي افراد با پوست روشن لازم است چون درغير اين صورت به مرور زمان و در درازمدت، پوست چروك شده و لكه دار مي شود و امكان ابتلاي افراد با زمينه ژنتيكي به سرطان پوست در سن 40 سال به بالا زياد است.

وي با اشاره به مراقبت از موها در فصل تابستان تصريح كرد: امكان سفيد شدن موها بر اثر تابش نور خورشيد بيشتر است.

دكتر اميديان افزود: ظاهر شدن لكه هاي قهو ه اي بر روي پوست دست برخي از افراد از ديگر عوارض قرارگرفتن در معرض نور خورشيد است كه به منظور پيشگيري از بروز اين پديده، استفاده از دستكش نخي يا ضد آفتاب مناسب است.

مدير گروه پوست دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز گفت: افراد با پوست روشن بيشتر دچار آفتاب سوختگي و به دنبال آن قرمزي و تاول در پوست مي شوند كه زمينه ساز ايجاد سرطان پوست در بزرگسالي است.

وي افزود: افراد مبتلا به بيماري لوپوس به آفتاب حساسيت دارند و بيماري آنها تشديد مي شود پس بايد از قرار گرفتن در معرض نور خورشيد پرهيز كنند.

دكتر اميديان تصريح كرد: افراد مبتلا به لك و پيس نيز بايد خود را در برابر نور خورشيد محافظت كنند چون لكه هاي پوستي آنها به راحتي با آفتاب مي سوزد و باعث تشديد بيماري مي شود.

اين متخصص پوست افزود: قسمت سوخته شده در طولاني مدت، باعث سرطان پوست مي شود.

وي گفت: مصرف برخي از داروها نيز باعث ايجاد حساسيت نسبت به آفتاب مي شود پس محافظت از پوست ضروري است.

دكتر اميديان با تاكيد بر رعايت نكات بهداشتي در هنگام مراجعه به استخر خاطرنشان كرد: بدن افراد بايد عاري از قارچ و زگيل باشد چون باعث ابتلاي ديگر افراد مي شود.

7157/538