11 طرح اشتغالزا در سلماس به بانكهاي عامل معرفي شدند

سلماس، اروميه - ايرنا - فرماندار سلماس گفت: در سه ماهه نخست امسال 11 طرح سرمايه‌گذاري و اشتغالزا در اين شهرستان براي دريافت تسهيلات به بانكهاي عامل معرفي شده اند.

مرتضي نظري روز شنبه در گفت‌ و ‌گو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: با توجه به مصوبات كارگروه سرمايه‌ گذاري و اشتغال آذربايجان ‌غربي در باره ارائه تسهيلات به طرحهاي صنعتي و كشاورزي براي ايجاد اشتغال و رفع مشكل بيكاري، فرمانداري سلماس اولين جلسه برنامه‌ريزي اشتغال را با حضور روساي بانكها و دستگاه هاي ذيربط برگزار كرده و به بررسي مسائل و مشكلات موجود در اجراي اين طرح پرداخته است.

وي افزود: اين تسهيلات با اولويت طرحهاي سرمايه در گردش، نيمه تمام و طرحهاي توسعه‌اي پرداخت مي ‌شوند كه در اين راستا سرمايه‌گذاران مي‌توانند با مراجعه به دستگاههاي اجرايي تخصصي و ارائه طرحهاي اجرايي خود از جمله دريافت كنندگان تسهيلات با نرخ 22 تا 25 درصد براي پيشرفت فيزيكي و افزايش اشتغال‌زايي در سطح شهرستان باشند.

وي بيان كرد: شهرستان سلماس در بحث اشتغال از ميانگين استاني حدود 2 درصد عقب‌تر است و در اين خصوص بايد تمام مسئولان بخشهاي كشاورزي و صنعتي نهايت تلاش خود را در استفاده صحيح از تسهيلات براي كاهش سريعتر نرخ بيكاري و افزايش سهم اين شهرستان نسبت به بهره‌برداري از طرحهاي حمايتي انجام دهند.

فرماندار سلماس گفت: در سطح اين شهرستان 139 واحد پروانه بهره‌برداري دارند كه هم‌اكنون تعداد 55 واحد فعال،34 واحد نيمه فعال و 50 واحد راكد هستند و جمعا اعتباري افزون بر 1130 ميليارد ريال در بخشهاي مختلف سرمايه‌گذاري كرده‌اند كه بايد بسترهاي لازم براي فعال كردن تمام واحدهاي كشاورزي و صنعتي در شهرستان فراهم شود.

نظري اظهار كرد: ادارات جهاد كشاورزي، صنعت و معدن و بانكها بايد تلاش كنند تا اعتماد دوسويه بين سرمايه‌گذاران و بانكها برقرار شده و با ارائه تسهيلات لازم اقدامات جهادي در عرصه اشتغال‌زايي در منطقه انجام شود.

وي به تاثير بهره‌گيري از شاخصه‌هاي مديريت جهادي در پيشرفت موثر بخش هاي مختلف جامعه اشاره كرد و گفت: هم‌اكنون تعداد 15 معدن در سطح سلماس به صورت تمام ظرفيت در حال فعاليت چشمگير هستند كه بايد براي ديگر بخش‌هاي صنعت به‌ عنوان الگو قرار گيرند.

فرماندار سلماس گفت: در سه ماهه دوم تاكنون تعداد 220 طرح براي دريافت تسهيلات و كاهش بيكاري در سلماس به كارگروه اشتغال و سرمايه گذاري شهرستان معرفي شده است كه با بررسي‌هاي كارشناسي و انجام اولويت‌بندي جهت ارجاع به كارگروه استان براي دريافت اعتبارات لازم برنامه‌ريزي مي‌شوند.

شهرستان سلماس با داشتن 200 هزار نفر جمعيت در شمال آذربايجان غربي و در فاصله 90 كيلومتري مركز استان واقع شده است.

7127/581