۲۱ تیر ۱۳۹۳،‏ ۸:۲۹
کد خبر: 81233696
۰ نفر
رمضان خونين غزه

تهران - ايرنا - «غزه» منطقه كوچك فلسطيني در ساحل مديترانه با مساحت حدود 360 كيلومتر مربع و جمعيتي نزديك به دو ميليون نفر است كه مركز «حماس» جنبش مقاومت اسلامي فلسطين در آن واقع شده از هفته گذشته بمباران اين منطقه توسط ارتش اسرائيل آغاز شده است و هنوز ادامه دارد.

در ادامه يادداشت اطلاعات آمده است، حماس نيز مرحله به مرحله‌ شهرهاي اسرائيل را تا مركز تل‌آويو مورد حمله موشك قرار داده است.

حملات هوايي اسرائيل از زمان «افطار» تا سحر به‌صورت مدام ادامه دارد و تاكنون بيش از صد نفر كشته از ساكنين غزه به‌جاي گذاشته و مناطق مسكوني را ويران كرده است. بهانه اين درگيري، ربوده شدن سه‌جوان اسرائيلي و سپس يافتن اجساد آنها توسط نيروهاي امنيتي است و همزمان ربودن يك نوجوان فلسطيني توسط اسرائيلي‌ها در سحرگاه از كنار مسجد محل و سپس خوراندن چند بطري بنزين به او و سپس آتش زدن اين جوان است كه انفجار اخبار آن موجب شد تا نخست‌وزير رژيم صهيونيستي اعلام كند اين اقدام توسط گروه‌هاي «تندرو مذهبي» اسرائيلي صورت گرفته است و دولت و نيروهاي امنيتي رسمي اسرائيل در آن دخالتي نداشتند.

نتانياهو در برابر افكار عمومي ضمن عذرخواهي از خانواده مقتول فلسطيني، وعده داد كه «به اين جنايت رسيدگي» و كسانيكه اين اقدام را انجام داده‌اند شناسايي و به محاكم قضايي معرفي خواهد كرد!

تاكنون نه معلوم شده است سه جوان اسرائيلي را چه كساني ربوده و كشته‌اند و نه قاتلين نوجوان فلسطيني معرفي شده‌اند! اما كليد درگيري‌ نظامي حماس و اسرائيل به همين بهانه زده شده است. اسرائيلي‌ها از سيستم اهدايي ردياب موشك كه به «گنبد آسماني» نام گذاشته شده است برخوردارند و تعداد زيادي از شليك موشك‌هاي حماس را خنثي مي‌سازند. اما تعدادي از موشك‌ها نيز به مناطق شهري اصابت مي‌كند و در عمل بخش عمده‌اي از شهرها و شهرك‌هاي اسرائيلي را در حالت فوق‌العاده امنيتي قرار داده است. اين موشك‌ها به «تل‌آويو» رسيده است و اين شهر با آژير خطر هوايي به‌حالت اضطرار و امنيتي بسر مي‌برد.

حملات و بمباران هوايي ارتش رژيم صهيونيستي از آغاز شب تا بامداد به 20 بار مي‌رسد و هر بار منطقه‌اي مورد هدف قرار مي‌گيرد. ويراني ساختمان‌ها، قطع آب و برق، كشته و مجروح شدن خانواده‌ها و به‌خصوص كودكان، صحنه‌هاي بسيار دل‌خراشي را به تصوير درآورده است كه انعكاس آن در رسانه‌هاي غربي، به‌خصوص در اروپا موجي از اعتراض عليه رژيم صهيونيستي را ايجاد كرده است.

همين اعتراض‌ها به سكوت مجامع بين‌المللي و دولت‌هاي عربي منطقه، موجب شد تا ديروز شوراي امنيت سازمان ملل تشكيل جلسه دهد. دبيركل سازمان ملل «بان‌كي‌مون» در سخنراني خود گفت: حماس «موشك شليك نكند تا اسرائيل هم بمباران نكند!» اين موضع‌گيري دبيركل سازمان ملل مورد اعتراض نماينده فلسطين در سازمان ملل قرار گرفت و در رسانه‌ها اغلب محافل سياسي مستقل از آن به جانبداري «بان‌كي‌مون» از اسرائيل ياد و آن را محكوم كرده‌اند.

«اوباما» با نتانياهو تلفني صحبت كرده است. آخرين خبرها دستور آمادگي كامل از سوي نتانياهو به ارتش است تا براي حمله نظامي زميني و دريايي براي اشغال غزه آرايش نظامي دهند.

اختلاف در داخل دولت اسرائيل براي حمله زميني به غزه و اشغال مجدد آن آشكار شده است. برخي مخالف چنين اقدامي و گروهي از اعضاء ائتلافي دولت نتانياهو، راه‌حل را در اشغال غزه براي مدتي كوتاه با عنوان «پاك‌سازي كامل» مي‌دانند، محافل خبري غرب بي‌نتيجه ماندن بررسي نشست شوراي امنيت سازمان ملل و چراغ سبزي كه «اوباما» به نتانياهو در صبحت تلفني داده است را به احتمال قوي حمله همه جانبه ارتش صهيونيستي براي اشغال كامل غزه خوانده‌اند.

شروع انتفاضه سوم كه در آن جنگ جديدي با رژيم صهيونيستي كليد خواهد خورد، خطر و پيش‌بيني اغلب محافل سياسي است كه در نهايت منجر به شكست اسرائيل و سقوط فاجعه بار نتانياهو از مصدر قدرت خواهد شد.

مردم اسرائيل به شدت در بحران مالي و اقتصادي به سر مي‌برند و تضادهاي اجتماعي و اختلاف‌ها ناشي از سياست‌هاي دولت نتانياهو به اوج رسيده است. در چنين شرايطي اعلام جنگي ديگر براي نتانياهو بدون پرداخت هزينه نخواهد بود، بخصوص كه بسياري از شهروندان اسرائيل شرايط بحراني كنوني را ناشي از سياست غلط شخص نتانياهو مي‌شمارند و احزاب مخالف او دولت ائتلافي كنوني را شكننده كرده‌اند.

بخش ديگر از برداشت‌هاي سياسي از اين بحران اين است كه دو طرف «حماس» و «اسرائيل» سودي از ادامه آن نمي‌برند. اگر چه شدت حملات و بمباران‌هاي هوايي رژيم صهيونيستي با شليك موشك‌ها برابري ندارد، اما اسرائيل در هاله‌اي از وحشت فرو رفته است و نتانياهو هر روز چند بار سخنراني مي‌كند تا مگر به فضاي ملتهب عمومي اندكي آرامش دهد! در برابر كشتار وحشيانه‌ ناشي از بمباران‌ها، فلسطينيان را بطور عمومي خشمگين‌تر مي‌سازد و اغلب جوانان فلسطيني مي‌گويند، اگر قرار است در نيمه‌هاي شب با بمباران‌هاي صهيونيست‌ها، كشته شويم، راه مقاومت و شهادت را با جان انتخاب مي‌كنيم تا با افتخار از ميهن فلسطين و خانواده‌هاي مظلوم خود دفاع كنيم. خشم و نفرت در غزه عليه رژيم صهيونيست در اوج است. در حالي كه در درون اسرائيل، نارضايتي از عملكرد نتانياهو و ايجاد چنين شرايط ناامن براي عموم مردم، بحران را شدت بخشيده است.

دو احتمال در اين شرايط داده مي‌شود. اول حمله كامل زميني، دريايي و هوايي به غزه و اشغال آن كه هيچ دولتي در جامعه ملل نمي‌تواند آن را تأييد كند و در عمل فضاي عمومي را در كشورهاي عربي به شدت «راديكاليزه» خواهد كرد و بسياري از دولت‌هاي عربي محافظه‌كار و يا همسو با رژيم صهيونيستي، مجبور به چرخش مواضع سياسي خود خواهند شد و در عمل كشورهاي عربي، همچنين مجموعه رهبران فلسطيني وارد مرحله جديدي در برابر هجوم رژيم صهيونيستي خواهند شد. به خصوص كه آمريكا نمي‌خواهد اين بحران به فاز غيرقابل كنترل چرخش پيدا كند و درگيري مرحله‌اي و محدود به جنگ تمام‌عيار سوق داده شود.

احتمال دوم، اين است كه «مصر» با نمايشي از ژنرال سيسي رئيس جمهور جديد مصر، وارد ماجرا گردد و «آتش‌بس» دو طرفه را مديريت كند. از اين طريق «ژنرال سيسي» امتياز سياسي در جامعه عرب و در نزد فلسطينيان به دست مي‌آورد. همان گونه كه در گذشته و مواقع بحران‌هاي اين گونه، «حسني مبارك» رئيس جمهور وقت مصر، ناجي مي‌شد و به خون‌ريزي پايان مي‌داد!

به هر حال، خبر روز، كشتار بيش از صد نفر و مجروح شدن بسياري از مردم عادي در غزه، همچنين كشته شدن اسرائيلي‌ها بر اثر اصابت موشك‌هاي حماس و اعلام حالت فوق‌العاده از سوي رژيم صهيونيستي است.

در كمتر از 10 روز بيش از 500 بار غزه توسط ارتش صهيونيستي بمباران شده است. رمضان خونين در غزه، جمله‌اي است كه رسانه‌ها در كشورهاي عربي و در برخي از محافل مطبوعاتي مستقل غربي در توصيف اين بحران به كار مي‌برند.

س.ن1744

اول**