تولید سوخت‌های زیستی و فرآورده‌های دارویی از ریزجلبك‌های خلیج فارس

تهران- ایرنا- قرارداد انتقال دانش فنی طرح ملی میكروآلگ (ریزجلبك) برای تولید سوخت زیستی میان سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و چند شركت فعال دراین زمینه منعقد شد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی گروه بین الملللی توسعه پایدار مراسم امضای این قرارداد با حضور رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری،علیرضا زالی رییس سازمان نظام پزشكی جمهوری اسلامی ایران، علی شمس اردكانی عضو هیات مدیره منطقه آزاد قشم و برخی از معاونان، مشاوران و مدیران ارشد سازمان‌های یاد شده، در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

رضا فرجی دانا وزیر علوم در سخنانی كوتاه در این مراسم از راهبرد جدید وزارت علوم، مبنی بر تحقق دانشگاه‌های نسل سوم (دانشگاه‌های كارآفرین و تقاضا محور) سخن گفت و طرح ملی میكروآلگ را نمونه‌ای از پروژه‌های محرك توسعه (Flag Ship) برشمرد.

این قرارداد میان سازمان پژوهش های علمی و صنعتی به عنوان واگذاركننده و انتقال‌دهنده‌ دانش فنی، از یك سو و گروه‌های صف (صنایع فراساحل) و رزموند به عنوان خریدار و مجری پروژه منعقد شد.

گروه بین‌المللی توسعه‌ پایدار (SDS Int'l Group)، به عنوان یك عضو معاهده جهانی ملل متحد و به عنوان مشاور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی و سازمان نظام پزشكی كشور و همچنین، به عنوان یك سازمان فعال بین‌المللی، در دو سال اخیر تلاش كرده است با رایزنی و هم‌افزایی میان سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی، سازمان نظام پزشكی، مراكز مطالعاتی و پژوهشی بانكی، سندیكای بیمه‌گران ایران، برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد (WFP)، دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشی و توسعه‌ای اروپایی و برخی دیگر از شركت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی، طرح ملی میكروآلگ را به عنوان نمادی برجسته برای تحقق اهداف توسعه هزاره ملل متحد و نمونه‌ای ارزشمند برای تبلور شعار «آینده پایدار»، در منظر ملی و جهانی پیگیری كند.

با اجرای پروژه‌ یاد شده، ایران در زمره‌ پیشتازان جهانی در تولید سوخت زیستی و فرآورده‌های دارویی مرتبط با ریزجلبك‌ها قرار خواهد گرفت.

پیش از امضای قرارداد،دكتر نسرین معظمی كه هدایت و مدیریت علمی طرح مذكور را بر عهده دارد، گزارشی از روند پژوهشی و تدوین دانش فنی پروژه ارائه كرد.

رییس سازمان نظام پزشكی نیز در سخنانی مباحثی در مورد شتاب پیر شدن جامعه ایرانی و لزوم طرح گفتمان سلامت پایدار و طراحی فرآیندهای ضد سالمندی (anti-aging) مطرح كرد و گفت: عزم راسخ جامعه پزشكی حمایت از این موضوع در سیاستگذاری‌های كلان ملی است.

احمدی، معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دبیر شورای عتف نیز در این مراسم طی سخنانی به حمایت این شورا از پروژه اشاره كرد و دیپلماسی علمی را مشی رسمی وزارت علوم و معاونت پژوهشی خواند.

جوادی پویا، مدیرعامل گروه بین‌المللی توسعه‌ پایدار نیز در مورد ادبیات و ترمینولوژی حاكم بر ملل متحد، گفتمان توسعه‌ی پایدار، اهداف توسعه‌ی هزاره، جهان بعد از سال ٢٠١٥ و نیز، لزوم تشكیل Forumهای مستقل، به‌عنوان راهبرد تحقق اهداف توسعه اظهار كرد و بر لزوم استقرار دیپلماسی علمی در كشور تاكید نمود.

میكروجلبك‌ها به عنوان گروهی از اولین موجودات زنده فتوسنتتیك شناخته می‌شوند كه 3.5 میلیارد سال پیش در كره زمین استقرار یافتند. در آن زمان، در آن زمان زمین اشباع از گازهای گلخانه ای بود. با رشد و تكثیر میكروجلبك‌ها، تثبیت دی‌اكسیدكربن و تولید اكسیژن، طی یك میلیارد سال، اتمسفر فعلی كره زمین ساخته شد و از 2.5 میلیارد سال قبل، به تدریج سایر موجودات زنده در كره‌ خاكی استقرار یافتند، تا مجموعه‌ حیات خاكزیان و آبزیان رقم بخورد.

میكروجلبك‌ها در همه‌ آب‌های شور و شیرین زمین زندگی می‌كنند و مسوول تولید 80% اكسیژن اتمسفریك هستند. این موجودات از دو هزار سال قبل غذای بومیان چاد بوده‌اند و طی چندین دهه، توسط ناسا با هدف انتقال میكروجلبك به كرات دیگر، برای ایجاد اتمسفر مورد نیازحیات موجودات زنده مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. به دلیل تركیب شیمیایی و غنی بودن از اسیدهای آمینه، چربی‌های غیر اشباع، ویتامین‌ها و عناصر معدنی تامین‌كننده‌ی نیاز بدن انسان، از آنها تحت عنوان «سوپر فود» برای تهیه‌ی غذای فضانوردان استفاده می‌شود. از دهه‌ی 1950 میلادی، تعدادی از آنها به صورت صنعتی تولید می‌گردند و مورد استفاده‌ی غذایی مردم خاور دورند.

بررسی تولید سوخت از میكروجلبك‌ها، از سال 1994 در آمریكا با 18 میلیون دلار بودجه به اجرا درآمد. در آن زمان، قیمت هر بشكه نفت حدود 30 دلار بود و تولید سوخت میكروآلگ،بشكه‌ای 90 دلار برآورد می‌شد. در آن زمان، هنوز جهان با مشكلات گازهای گلخانه‌ای و عوارض آن -آنچنان كه در سال‌های اخیر ایجاد شده است-، روبه‌رو نبود و در نتیجه، طرح، به دلیل عدم توجیه اقتصادی متوقف شد.

اما، از یك سو، افزایش تراكم گازهای گلخانه‌ای و برنامه‌ها و سیاست‌گذاری‌های بین‌المللی برای كاهش این گازها و نیاز گسترده به سوخت مایع پاك، جهت جایگزینی بخش بزرگی از سوخت‌های فسیلی در سیستم‌های حمل و نقل و از سوی دیگر، پتانسیل میكروجلبك‌ها برای تولید بیو انرژی‌ها (بیودیزل، بیوجت، بیواتانل، بیوهیدروژن و بیو گاز)، كشت، پرورش و تولید فرآورده‌ها و تكنولوژی‌های وابسته به میكروجلبك را، -به‌ویژه طی دهه‌ی گذشته- در صدر منابع اولیه‌ی تولید بیو انرژی‌های تجدیدپذیر و تولید غذا برای جمعیت رو به رشد جهان قرار داد.

در سال 2000 و در جریان اجلاس هزاره‌ سوم سازمان ملل متحد، جمهوری اسلامی ایران، مانند سایر 188 كشور امضاكننده‌ اعلامـیه‌ جــــهانی اهداف هــــزاره سوم، متــعهد به هشت اصل توســـــعه‌ هــــــزاره، مشهور به The 8 Millennium Development Goals، به‌عنوان زیرساخت مفهوم «سلامت پایدار» شد.

علمی 1599