یونیسف :6/6 میلیون كودك سوری نیاز مبرم به كمك های اضطراری دارند

تهران ، ایرنا - آژانس كودكان سازمان ملل روز جمعه اعلام كرد: 6/6 میلیون كودك سوریه قرار گرفته اند نیاز مبرم به كمك های بشردوستانه دارند و شمار این كودكان سالانه رو به افزایش است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از ژنو ، یونیسف هشدار می دهد كه این سازمان با وجود شمار فزاینده كودكان ممكن است مجبور شود برخی از خدمات خود را به دلیل فقدان تامین مالی كاهش دهد.

این آژانس می گوید : حدود 6/6 میلیون كودك اكنون در منطقه نیاز به كمك دارند ، آماری كه یك سوم یا حدود دو میلیون نفر از ژوئن سال 2013 بالا رفته است.

' سیمون اینگرام ' سخنگوی یونیسف در ژنو به خبرنگاران گفت : این یك آمار اعجاب انگیز است و خیلی سریع بالا می رود.

این سازمان تاكنون 37 درصد از بودجه مورد نیاز 770 میلیون دلاری ( 556 یورویی ) خود را برای پوشش خدمات به كودكان سوری در داخل كشور و همچنین كودكان پناهنده در كشورهای مجاور دریافت كرده است.

اینگرام می گوید : در واقع این خطر جدی وجود دارد كه در نتیجه این بحران تامین مالی یونیسف مجبور شود برخی از خدمات حیاتی خود را كه ما در حال ارائه آنها هستیم، قطع كند.

یونیسف بویژه نگران آن است كه با توجه به شروع تابستان داغ منطقه، ممكن است بزودی مجبور به قطع ارائه خدمات آب رسانی و بهداشتی در عراق ، لبنان و اردن شود كه در كنار تركیه میزبان بخش وسیعی از پناهندگان سوری هستند .

اینگرام تاكید كرد كه پیامدهای بالقوه خطرناك چنین اقدامی در نقاطی است كه بیماری در آنها به آسانی شیوع می یابد.

یك نگرانی ویژه ، بیماری فلج اطفال است كه سی وشش مورد این بیماری بالقوه مرگبار طی سال جاری در سوریه تشخیص داده شده است . دو مورد نیز در عراق ردیابی شده است .

از زمان شروع جنگ سوریه در ماه مارس 2011، بیش از 162 هزار نفر كشته و میلیونها نفر آواره شده اند.

براساس آمار سازمان ملل ، در كل 10.9 میلیون سوری - حدود نیمی از جمعیت 22 میلیون نفری سوریه - نیاز مبرم به كمك های بشردوستانه در داخل كشور دارند.

حدود 2.9 میلیون نفر دیگر از پناهندگان سوری نیز كه نیمی از آنها كودك هستند در كشور های همجوار به كمك های اضطراری نیاز دارند.

مترجمام 1403 ** 1917