صنایع ریلی كشور توان پاسخگویی به نیاز ناوگان حمل بار را دارد

اراك-ایرنا- مدیرعامل شركت واگن پارس اراك گفت: ظرفیت های موجود در صنایع ریلی كشور توان پاسخگویی به نیاز ناوگان حمل بار، تامین واگن و تعمیرات اساسی آن را دارد.

' محمد محمدی' روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: در حال حاضر تنها هفت درصد از حمل بار كشور از طریق شبكه ریلی انجام می شود درحالیكه مزیت های این حوزه نظیر ایمنی بالا، مصرف پایین سوخت و تاثیر اندك در آلایندگی زیست محیطی لزوم توسعه این حوزه را دو چندان كرده است.

وی بیان كرد: شركت واگن پارس اراك به عنوان بزرگترین تولید كننده ادوات ریلی در خاورمیانه در حوزه خدمات فنی و مهندسی ، ساخت و تجیهیز انواع خودروهای ریلی و تعمیرات اساسی آن آمادگی دارد تا نیازهای صنعت ریلی كشور را با تولید محصولات مختلفی از جمله واگنهای باری، مسافری و مترو تامین كند.

وی بیان كرد: هم اینك بیش از 50 درصد واگنهای باری و مسافری در كشور توسط واگن پارس اراك ساخته می شود كه در صورت افزایش سهم شبكه ریلی در جایه جایی كالا و مسافر، زیرساخت های لازم برای تامین نیاز كشور در این شركت مهیا است.

محمدی اظهار كرد: با وجود این مزیت ها شركت واگن پارس اراك به دلیل نبود بازار مناسب و كمبود نقدینگی با 30 درصد توان خود كار می كند.

مدیرعامل واگن پارس اراك افزود: در صورت تحقق برنامه های اقتصادی دولت در بخش ریلی و افزایش سفارش ساخت ، ظرفیت تولید این شركت تا 70 درصد قابل افزایش است.

محمدی بیان كرد: ظرفیت كنونی واگن پارس، تولید یكهزار دستگاه واگن باری ،200 دستگاه مسافری و 50 دستگاه لوكوموتیو است كه باتوجه به شرایط نابسامان اقتصادی در سالهای اخیر روند مطلوبی نداشته است.

مدیرعامل واگن پارس اراك اضافه كرد: ورود واگنهای كاركرده با عمر بالای 25 سال به كشور آفت بزرگی برای تولید كنندگان صنعت ریلی است و باید سیاستهای كلان بر حمایت از تولید داخلی و بهره گیری از توان فنی و مهندسی و ساخت خوشه های ریلی قرار گیرد.

شركت واگن پارس اراك یكی از واحدهای مادر تخصصی در حوزه ساخت و تعمیرات اساسی خودروهای ریلی در خاورمیانه است كه در سال ۱۳۵۴تاسیس شده است .

این شركت در سال ۱۳۶۴ با سرمایه گذاری سازمان نوسازی صنایع ایران به یكی از زیر مجموعه‌های این سازمان پیوست.ك/3

7112/560/ 1539