بهره برداری كامل از بزرگترین میدان نفتی ایران تا سه سال آینده

تهران - ایرنا - معاون امور مهندسی وزیر نفت با بیان اینكه میدان آزادگان جنوبی تا سه سال آینده به ظرفیت كامل تولید می رسد، گفت: خلع ید شركت چینی CNPCI از توسعه میدان آزادگان جنوبی و سپردن آن به كنسرسیومی متشكل از شركتهای ایرانی با توجه به اینكه شركت چینی تاخیر زیادی داشت، بهترین تصمیم بود.

به گزارش ایرنا، سید عماد حسینی با تاكید بر اینكه در میدانهای مشترك نفتی، اولویت با توسعه میدانهای مشترك آزادگان و یادآوران است، افزود: تمام تلاش وزارت نفت این است تا این دو میدان هر چه سریعتر به تولید زود هنگام و پس از آن به تولید كامل برسد.

وی افزود: پیگیری زیادی برای توسعه این میدانها انجام می شود تا به سرنوشت پارس جنوبی دچار نشوند و همسایگان ایران در این میدانها از ایران بیشتر برداشت نكنند.

وی با بیان اینكه آزادگان جنوبی و یادآوران بیشترین حجم میدانهای مشترك ایران را شامل می شود، اظهار امیدواری كرد: میدان آزادگان جنوبی تا سه سال آینده به ظرفیت كامل تولید برسد.

معاون امور مهندسی وزیر نفت همچنین بر ضرورت توسعه كامل پارس جنوبی در سه سال آینده تاكید و تصریح كرد: اگر تا سه سال آینده فازهای پارس جنوبی با ظرفیت كامل به تولید نرسند از نظر مهندسی توسعه آن صرفه اقتصادی ندارد.

وی درباره كلیات برگزاری جلسه های هفتگی وزارت نفت درباره پارس جنوبی گفت: در این جلسه ها مشكلات فازهای اولویت دار بررسی و برای آن راهكار ارائه می شود.

حسینی با بیان اینكه وزارت نفت تلاش می كند تا توسعه فازهای پارس جنوبی را در شرایط تحریم كه هیچ تغییری نسبت به گذشته نكرده انجام دهد، افزود: با وجود اینكه در جامعه احساس می شود شرایط تحریم تغییر كرده است، اما در عمل اینگونه نیست و در این شرایط توسعه پارس جنوبی ادامه دارد و تلاش می شود بیش از ٩٠ درصد ظرفیت آن تا سه سال آینده اجرایی شود.

وی با بیان اینكه سیاست وزارت نفت در شرایط فعلی انجام طرحهای زودبازده است، افزود: این طرحها باید در كمترین زمان بیشترین بازدهی را داشته باشند مخصوصا در میدانهای مشترك كه رویكردمان بازده محور است.

وی تاكید كرد كه اولویت معاونت امور مهندسی در بخش بالادستی برداشت از میدانهای مشترك است.

حسینی همچنین از احیای اداره كل 'نظارت بر طرحها' كه ماهیت مهندسی دارد، خبر داد و افزود: امیدواریم با احیای این اداره كل كه ساز و كارهای آن در حال انجام است از روند اجرای پروژه ها اطلاعات دقیقی بدست آورده و به سرعت اجرای پروژه ها افزوده شود.

به گزارش وزارت نفت، در طرح جامع توسعه جدید میدان نفتی آزادگان جنوبی دو فاز تعریف شده است كه در فاز نخست توسعه، تولید٣٢٠ هزار بشكه نفت در روز و ١٩٧ میلیون فوت مكعب گاز پیش بینی و مقرر شده است این میزان تولید با حفر ١٨٥ حلقه چاه، ٥٢ ماه پس از تصویب طرح جامع تجدید نظر شده توسعه میدان محقق شود.

بر این اساس، افزایش تولید نفت این میدان به روزانه ٦٠٠ هزار بشكه نیز در فاز دوم توسعه میدان مدنظر قرار دارد. میدان نفتی آزادگان بزرگترین میدان نفتی ایران و یكی از بزرگ‌ترین میدانهای نفتی جهان است كه در سال 1376 كشف شد.

اقتصام(1)**2022**1594