۱۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۱:۳۰
کد خبر: 81221809
T T
۰ نفر

حمایت 40 تشكل دانشگاه آزاد از دستورالعمل حجاب

۱۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۱:۳۰
کد خبر: 81221809
حمایت 40 تشكل دانشگاه آزاد از دستورالعمل حجاب

تهران- ایرنا- بانوان فعال در 40 تشكل دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با صدور بیانیه ضمن دفاع از دستورالعمل اخیر حراست دانشگاه آزاد اسلامی درباره حجاب و عفاف، خواستار تداوم این نگاه فرهنگی و اثربخش در محیط دانشگاه شدند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، در این بیانیه كه نسخه ای از آن در اختیار ایرنا قرار گرفته است، آمده است: دانشگاه یكی از عرصه های فرهنگی و نسل ساز جامعه است؛ دانشگاه میزبان نسل امروز است تا نسل فردا را بسازد؛ دانشگاه نه تنها در عرصه علم و روحیه حقیقت جویی می بایست پیشتاز باشد بلكه در عرصه فرهنگی و معرفتی هم باید هدایتگر جامعه باشد؛ با پیروزی انقلاب اسلامی، جریان اسلامی و اخلاقی در دانشگاه های كشور هم به راه افتاد.

در این بیانیه اضافه شده است: دغدغه دینی و معرفتی در كنار دغدغه های استقلال علمی كشور به صورت یكپارچه در دانشگاه ها جان گرفت. همین شور و شعور انقلابی در دانشجویان موجب شد تا در هشت سال دفاع مقدس، دانشگاه ها و جوانان دانشگاهی هزاران شهید در راه عزت و استقلال دین و میهن تقدیم انقلاب اسلامی كنند. دانشگاه در سال های پس از جنگ و در هنگامه ساختن وطن هم كوشا و هدایت كننده بود. عرصه دانشگاهی كشور همواره در مقاطع مختلف به یاری این مرز و بوم شتافته و از همین رو است كه امام خمینی (ره) ـ معمار انقلاب اسلامی ـ به این دانشگاه و دانشگاهیان سلام و درود می فرستد.

در این بیانیه با طرح این سوال كه 'دانشگاهی كه وظیفه خطیر چراغ هدایت و راهنمایی ملت را بر عهده دارد چگونه نمی تواند از پس مسائل فرهنگی خویش بربیاید؟!'، تصریح شده است: آیا مسأله حجاب در فرهیخته ترین عرصه كشور نیاز به برخوردهای حراستی دارد؟ آیا ما جایی فرهنگی تر از دانشگاه می توانیم پیدا كنیم و آنوقت حل مسائل فرهنگی را از راهی غیرفرهنگی می جوییم؟ اگر به نسل فرهیخته و دانشگاهی امروز خویش اعتماد نداریم چگونه از آن ها می خواهیم نسل آینده را پرورش دهند؟ در این سی و پنج سال كه از انقلاب اسلامی ـ كه یك انقلاب فرهنگی بود ـ می گذرد، هر روز شعار می دهیم كه می بایست در مسائل فرهنگی كار فرهنگی كرد، آنوقت با یك اقدام مدبرانه فرهنگی این چنین برآشفته می شویم؟ مدیریت فرهنگی در دانشگاه، چشم انداز اعتماد و تدبیر می خواهد و با تهدید و فشار هیچ گاه كار فرهنگی به نتیجه نمی رسد.

در بخش دیگری از بیانیه این 40 تشكل دانشجویی خاطرنشان شده است: ما فعالان دانشجویی و اساتیدی معتقدیم، برخورد مثبت و فرهنگی با مقوله حجاب قطعا اثربخش تر خواهد بود چرا كه ما اكنون شاهد نتایج مخرب و غیر موثر برخوردهای غیرفرهنگی در طول سالیان پیش هستیم.

در پایان این بیانیه نیز آمده است: ما فعالان دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با حمایت از اقدامات آگاهانه ، مسئولانه و متعهدانه ریاست محترم دانشگاه و نیز ریاست محترم حراست دانشگاه كه فرزند انقلاب وبه فرموده امام خمینی كبیر (ره)چشم و چراغ مملكت هستند،و با اتخاذ چنین تصمیمات عمیق و سازنده ای در پی اثر بخشی مثبت و در خور جامعه ی اسلامی می باشند،تا بلكه به این نحو معضل حجاب از تهدید برای جامعه به فرصتی بی بدیل ،تبدیل نمایند، خواستار تداوم این نگاه فرهنگی و اثربخش در محیط دانشگاه و مدیریت آن هستیم.

در هفته های گذشته حراست دانشگاه آزاد اسلامی بخشنامه جدیدی را درباره حجاب صادر كرده كه این بخشنامه با واكنش های متفاوتی روبه رو شده است.

فراهنگ(1)**9129**1588