۱۰ تیر ۱۳۹۳،‏ ۸:۵۹
کد خبر: 81221495
۰ نفر
روزه داران چه بخورند تا مبتلا به یبوست نشوند

تهران-ایرنا-متخصص تغذیه با بیان اینكه یبوست شایع‌ترین مشكل گوارشی روزه‌داران است،گفت:رژیم غذایی پر فیبر و تحرك مانع از بروز یبوست در روزه داران می شود.

غزاله اسلامیان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود:رژیم غذایی پر فیبر به دریافت روزانه بیش از 30 گرم فیبر اطلاق می شود كه باید در برنامه غذایی افراد گنجانده شود.

وی با بیان اینكه فیبرهای غذایی نقش مهمی در حفظ سلامت بدن دارند، اظهار كرد:سبزیجات، حبوبات، میوه، مغزها ، غلات و دانه های خوراكی به عنوان فیبر تلقی می شوند كه بهتر است به طور متوسط روزانه 5 تا 8 واحد در برنامه غذایی هر فرد گنجانده شود.

متخصص تغذیه اضافه كرد:در رژیم غذایی پرفیبر توصیه به مصرف میوه ها و سبزیجات خام است و پوست كندن میوه ها و سبزیجات باعث كاهش فیبر آنها می شود.

وی با بیان اینكه كاهش مواد غذایی حاوی فیبر می تواند سبب اختلال در دستگاه گوارش شود،اظهار كرد:یبوست از مهمترین مشكلاتی است كه اغلب افرادی كه در نوع تغذیه روزانه خود از فیبر استفاده نمی كنند از آن شكایت دارند.

اسلامیان به بروز یبوست در روزه داران اشاره كرد و گفت:یبوست به عنوان شایع ترین مشكلات گوارشی روزه داران محسوب می شود كه البته عارضه طبیعی روزه نیست.

وی ادامه داد:كم نوشیدن آب، سبزیجات،كاهش حركات دودی روده و تغییر در برنامه غذایی روزه دار سبب بروز یبوست می شود.

متخصص تغذیه در خصوص راهكارهای درمان یبوست اظهار كرد:ابتدا بایستی از عدم وجود بیماری های عصبی،گوارشی، اختلالات غدد یا یبوست ناشی از مصرف دارو در افراد مطمئن شد سپس به درمان آن پرداخت.

به گفته وی بیمارانی كه به مصرف ملین ها عادت كرده اند، ابتدا باید نوع ملین خود را تغییر دهند و ملین های ملایم تر را انتخاب كنند سپس به تدریج دوز مصرفشان را كاهش دهند تا دارو به كلی قطع شود.

وی ادامه داد:افزایش مصرف نان های تهیه شده از غلات كامل، حبوبات، سبزیجات،میوه، مغزها و دانه های خوراكی و افزایش مصرف مایعات حداقل 2 لیتر در روز از راه هایی است كه به درمان یبوست كمك می كند.

اسلامیان افزود:انجام ورزش و تحرك كافی از جمله پیاده روی می تواند مشكل یبوست را بر طرف كند.

علمی (4)**1354**1440