۴ تیر ۱۳۹۳،‏ ۸:۵۹
کد خبر: 81214543
۰ نفر
بيمه اي كه اميدي به طلايي ماندن آن نيست

تهران - ايرنا - خرداد ماه هم رو به پايان رسيد و هنوز خبري از صدور كارت هاي جديد بيمه طلايي نيست. اين جمله را يكي از همكاران فرهنگي كه در دفتر مدرسه كنارم نشسته مي گويد و من ناخودآگاه دنباله حرف او را مي گيرم و به اين ترتيب بحث بيمه مكمل فرهنگيان در ميان همكاران در مي گيرد.

يكي مي گويد: اين بيمه جديد اصلا به درد بخور نيست. ديگري حرف او را رد مي كند و مي گويد: ولي من شنيده ام كه قراراست بازپرداخت هزينه ها را زودتر و به صورت صدور چك انجام دهند و... معاون مدرسه كه تازه وارد دفتر شده، مي گويد برادرم كه بازنشسته آموزش و پرورش است از اين بيمه راضي نيست و مي گويد بايد براي دريافت هزينه ها از اين بيمه كفش آهني پوشيد و.... همكار ديگري كه معمولا كم حرف و گزيده گوست، فقط به گفتن اين جمله اكتفا مي كند كه هرسال دريغ از پارسال!

اواخر فروردين امسال، وزير آموزش و پرورش اعلام كرد بيمه طلايي فرهنگيان تا پايان ارديبهشت تمديد شده، ولي بيشتر فرهنگيان مي‌گويند شركت بيمه به فرهنگياني كه كوپن‌ هاي بيمه تكميلي آنان پايان يافته، خدمات نمي ‌دهد. از ديگر سو، با وجود تمديد مدت بيمه، از خدماتي مانند دندانپزشكي و پرداخت هزينه عينك خبري نيست.

علي ‌اصغر فاني، اواخر فروردين 93 در باره بيمه طلايي فرهنگيان گفت: اسفند 92 با بيمه ايران تفاهم‌نامه‌ اي در اين ‌باره امضا شد كه بر اساس آن قرار است كارت اعتباري براي معلمان صادر شود و وقفه ‌اي در كار ايجاد نشود، بيمه طلايي قبلي كه تا آخر فروردين 92 اعتبار داشت، تا آخر ارديبهشت تمديد شده است تا آن كارت صادر شود.

و اما در سال‌هاي نخست پوشش بيمه تكميلي براي فرهنگيان به ازاي هر نفر، مبلغ پنج هزار تومان از فرهنگيان دريافت مي‌ شد و در دومين سال فعاليت، اين حق بيمه به 17 هزار و 500 تومان افزايش يافت.در سال سوم اين عدد به ازاي هر نفر، به 23 هزار و 500 رسيد. اين در حالي است كه در چهارمين سال بيمه طلايي فرهنگيان، آموزش و پرورش از ابتداي خرداد ماه سال جاري قرارداد جديد اين بيمه را به مبلغ بيست و شش هزار تومان با بيمه ‌گر جديد امضا كرد.

جالب است كه با وجود سابقه ديرينه و خوشنام بودن بيمه ايران، از همان سال اول بود كه صداي اعتراض فرهنگيان از عدم پوشش‌ دهي مناسب اين بيمه بلند شد؛ فرهنگيان معتقد بودند كه اين بيمه با پزشكان و بيمارستان‌ هاي معروف طرف قرارداد نيست و مشكلات ديگري را هم به دنبال دارد.

و اين روزها در حالي كه پوشش بيمه گذار جديد هنوز به طور رسمي آغاز نشده، از گوشه و كنار مي شنويم كه مشكلات پديد آمده براي بيمه طلايي فرهنگيان به دليل كاهش اعتبار، سرفصل رفاه فرهنگيان در بودجه 93 آموزش و پرورش است اما در تاريخ چهارم خرداد ماه و با گذشت كمتر از يك هفته از انتشار چنين خبري بود كه وزارت آموزش و پرورش قرارداد جديد بيمه طلايي را به همراه وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي به امضا رساندند و بيمه آتيه سازان حافظ كه در سال 1389 هم بخت خود را براي اين كار، آزموده بود، سكاندار پوشش بيمه طلايي فرهنگيان شد.

بر پايه اطلاعات سايت اينترنتي بيمه آتيه سازان حافظ، اين شركت بيمه در برخي مناطق كشور مانند كرمانشاه، بوشهر، كرمان و كردستان، حتي يك نمايندگي هم ندارد؛ حال با وجود جمعيت زياد فرهنگيان در سراسر كشور، اين پرسش مطرح مي شود كه اين شركت بيمه اي چگونه انبوه فرهنگيان و خانواده آنان را تحت پوشش قرارخواهد داد؟

به نظر مي ‌رسد فرهنگيان كشور با مشكلات و معضلات بيشتري نسبت به بيمه ايران با شركت بيمه گذار جديد رو به رو خواهند شد.

در آخرين روز منقضي شدن بيمه طلايي سال قبل، فرشيد سياري مدير كل تعاون و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش در گفتگو با خبرگزاري فارس گفته بود: با توجه به هماهنگي‌ هاي صورت گرفته با

درمانگاه‌ هاي فرهنگيان، تمام بيمه ‌شدگان مي‌ توانند اين خدمات را با تسهيلات ويژه از درمانگاه‌ هاي فرهنگيان دريافت كنند؛ تعهدات

شركت‌ هاي بيمه ‌گر براي تأمين قسمتي از هزينه عينك (50 هزار تومان) همانند سال گذشته به قوت خود باقي است. وي افزود: نرخ حق بيمه اين قرارداد 260 هزار ريال تعيين شد كه حد اقل و پايين ‌ترين نرخ اعلامي توسط شركت‌ هاي بيمه‌ كشور براي انجام تعهدات است كه 50 درصد از اين حق بيمه پرداختي توسط فرهنگيان و مابقي از محل اعتبارات رفاهي وزارت متبوع تأمين مي‌ شود.

و حرف آخر اينكه چالش قرارداد جديد بيمه ‌اي از آنجا آغاز شد كه چندي پيش معاون بيمه مركزي اعلام كرد كه شركت بيمه آتيه سازان حافظ هيچ مجوزي از بيمه مركزي دريافت نكرده است.

رحيم مصدق، معاون طرح و توسعه بيمه مركزي با بيان اينكه بر اساس قانون تأسيس بيمه مركزي، تمامي شركت‌ هاي بيمه كه در زمينه

بيمه ‌هاي بازرگاني فعاليت مي ‌كنند، بايد داراي مجوز از بيمه مركزي و مراجع مربوطه باشند، اظهار داشت: با وجود تأكيدات مكرر، شركت آتيه‌ سازان حافظ تا كنون مجوزي دريافت نكرده است.

و به قول معروف؛ گل بود، به سبزه نيز آراسته شد. و اين موضوع موج جديدي از نگراني‌ ها را در ميان فرهنگيان آغاز كرد؛ قرارداد جديد بيمه‌ تكميلي با اين همه مشكلات و موانع چگونه مي‌ تواند خدمات مطلوب و مناسبي به قشر فرهنگيان جامعه ارائه نمايد و تا پانزدهم تير ماه كه

بيمه نامه هاي جديد صادر خواهد شد، تكليف آن دسته از فرهنگيان محترمي كه خداي ناكرده دچار بيماري و دوا و درمان خواهند شد، چيست؟

*به نقل از روزنامه رسالت

اول**1104