سالانه 35 میلیارد متر مكعب آب در مسیر انتقال هدر می رود

تهران-ایرنا-رییس دانشكده محیط زیست دانشگاه تهران گفت: متوسط بارندگی در كشور 400 میلیارد مترمكعب است و تلاش می شود تا از 135 میلیارد متر مكعب آن استفاده شود كه از این میزان هم 35 میلیارد متر مكعب در فرایند انتقال هدر می رود.

به گزارش ایرنا، عبدالرضا كرباسی روز سه شنبه در هشتمین كنفرانس ملی روز جهانی محیط زیست دردانشگاه تهران اظهار كرد: از 100 میلیارد متر مكعب آب باقیمانده، 10 میلیارد متر مكعب در بخش صنعت و خانگی و 90 میلیارد متر مكعب با بهره وری 30 درصد در بخش كشاورزی استفاده می شود.

وی افزود:باید با كاركردهای اصولی مانع هدررفت آب در كشور شویم این در حالی است كه پروژه هایی مانند انتقال آب حوضه به حوضه را پیشنهاد می دهیم ؛ اگر این هزینه در راستای كاهش هدر رفت آب صورت گیرد مشكلات كم آبی تا حدودی برطرف می شود.

كرباسی گفت: یكی از دغدغه های وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست بخش كشاورزی است زیرا بیشترین میزان مصرف آب و انواع آلودگی ها از كود و سموم شیمیایی در این بخش صورت می گیرد كه وارد سفره های زیر زمینی می شود.

وی به اهمیت آب مجازی اشاره كرد و افزود: به عنوان مثال كشور در چند سال گذشته از محل صادرات هندوانه حدود 30 میلیارد دلار در آمد داشته است در حالی كه برای این میزان محصول 60 میلیارد دلار آب صرف شد ؛ بنابراین كاشت این گونه محصولات هیچ نفعی برای كشور ندارد.

كرباسی تاكید كرد:وزارت نیرو با توجه به میزان منابع آبی در كشور نوع محصولات قابل كشت را برای وزارت جهاد كشاورزی مشخص كند تا آسیب كمتری به منابع آبی كشور وارد شود.

وی در ادامه به تاثیر تغییر اقلیم بر كشور اشاره كرد و گفت: تغییر اقلیم فقط به معنای خشكسالی نیست كه در اذهان عمومی شكل گرفته است بلكه ابعاد بسیار گسترده تری دارد كه تغییر در روند بارندگی یكی از آنهاست.

رییس دانشكده محیط زیست دانشگاه تهران ادامه داد: اینكه می گویند بارندگی كاهش یافته است تا حدودی صحیح نیست بلكه توزیع جغرافیایی و نوع آن از برف به باران تغییر كرده است، به عنوان مثال میانگین بارش در كشور 400 میلیارد متر مكعب است در حالی كه از ابتدای سال آبی جاری تاكنون 352 میلیارد متر مكعب ریزش جوی داشتیم كه نسبت به سال گذشته 6 درصد و میانگین 40 ساله 8 درصد كاهش داشته است البته هنوز تا مهرماه یعنی پایان سال آبی فرصت باقی است.

وی تاكید كرد:بر این اساس میزان بارندگی زیاد كاهش نیافته بلكه نوع و یا پراكنش جغرافیایی آن تغییر كرده است یعنی در نقطه ای میزان بارندگی كاهش یافته است و در جای دیگر شاهد افزایش بارندگی هستیم.

كرباسی گفت: پیش بینی ها نشان می دهد تا چند سال آینده 130 متر از سطح دریاها بالا خواهد آمد از این رو بسیاری از كشورهای اروپایی به زیر آب خواهند رفت و امروزه یكی از مشكلات جدی این كشورهاست.

هشتمین كنفرانس ملی روز جهانی محیط زیست امروز سه شنبه با موضوع ' حل بحران آب با عزم و مدیریت جهادی' با حضور رحیم میدانی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، عبدالرضا كرباسی رییس دانشكده محیط زیست دانشگاه تهران و جمعی از محققان و متخصصان این رشته برگزار شد.

علمی ( 3 ) **9014**1440